Ép testben, ép lélek
Az idén már negyedik alkalommal adták át a Legfittebb Munkahely díjat. De, mi is ez a díj? A Legfittebb Munkahely Program egy felmérés és verseny a munkavállalói fittségért és egészségmegőrzéséért. A programban résztvevő magyarországi székhellyel rendelkező vállalatok, - akik, legalább 7 munkavállalót foglalkoztatnak- , négy kategóriában vehettek részt a versenyben : kis,- közép,- és nagyvállalatok, valamint szervezetek (alapítványok, közigazgatási és civil szervezetek ).
A Teamrekreáció Kft., mint szervező, mint ötlet kitaláló és megvalósító,- kiemelt törekvése, hogy eszközt nyújtson , a résztvevő vállalatoknak dolgozóik egészségi állapotáról, sportolási szokásaikról, motivációjukról, ezáltal képet kapnak munkaszervezetük egészének fittségi állapotáról. Az eredmények ismeretében hatékony vállalati sporttámogatási rendszert tudnak kialakítani. A vizsgálatsorozat célja az iránymutatás is, hogy a jövőben a vállalatok még tovább növeljék hatékonyságukat, egészségesebben, fitten tartsák munkatársaikat. Emellett figyelembe vették a vállalat adta sportolási lehetőségeket, sportolási támogatást és az ezzel „járó” elégedettséget. A résztvevők az információk birtokában hatékony és célzott munkahelyi sportprogramokat indíthatnak a munkavállalói fittség előmozdítására.
A programnak gazdasági előnyei is vannak, hiszen a fitt munkavállaló jobban teljesít, hatékonyabb a munkában. A munkahelyi egészségfejlesztésre fordított összeg hosszú távon sokszorosan megtérül.
Komoly kutatás is bizonyította már, hogy a munkavállalók jó egészségi állapota pozitív irányba hat a cég gazdasági növekedésére. Egy fitt munkavállaló jobban koncentrál, motiváltabb a munkában, rövidebb időt tölt betegszabadságon, hiszen ritkábban betegszik meg. 2008-ban mért 34 %-ról, 2014-re 56%-al nőtt azon cégek száma, - a világ multinacionális vállalatainál, amelyek programokat indítottak munkavállalóik egészségének megőrzése érdekében. Hiszen, az Európai Munka- és Egészségbiztonsági Hivatal szerint évente 146 millió munkanap veszik el a betegségek, munkabalesetek okozta hiányzás miatt. Az egészségfejlesztés nem luxus, hanem megtérülő gazdasági befektetés. A munkáltatók egészségmegőrzése nemcsak vállalati érdek, hanem a dolgozók egyéni érdeke is.
A program projektvezetője sikeresnek értékelte az idei felmérést, ,- ám nem elégnek,- de bízik abban, hogy a munkáltatók jövőben egyre szélesebb körben fordítanak figyelmet alkalmazottjaik egészségének megőrzésére, lehetőséget adva a sportolásra, illetve aktívan támogatják azt.
Írta/Fotó: Magyar Éva