Tiszafüred, az élhető város
Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
A négy megye - Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok - határán található település polgármestere 2014-ben kapta meg először a lehetőséget, hogy Tiszafüred fejlődéséért dolgozhasson.
Kérdezzük meg Ujvári Imrét, a 2024-ben -nem véletlenül - újra választott polgármestert, hogyan látja az elmúlt 10 évet, milyen turisztikai beruházások valósultak meg, miképpen szépítették a várost, mely létesítmények születtek ez idő alatt, hogy a várost kedvező turisztikai célponttá tették.
A tiszafüredi Városházát a millennium évében, 1896-ban építették. Ebben az évben avatták fel a közadakozásokból épült obeliszket is, melyet később egy pazar szökőkút váltott fel. A város egyik legjelentősebb műemlékének környezetében virágok, növények díszlenek, a míves kandeláberek alatt padokon pihenhetnek meg a turisták, vagy az önkormányzatnál ügyet intézők.
Jelentős beruházásokkal megújult a város
Ujvári Imre tekintélyes nagyságrendű számokkal kezdi tájékoztatásunkat a 40 évvel ezelőtt várossá nyilvánított Tiszafüredről: 2014-2024 között közel 15 milliárd forintnyi összegben történtek fejlesztések a városban. Megszépült és kibővült a belváros, kiemelt figyelmet fordítottak a kátyús utak, utcák, rendezetlen terek megújulására, 600 m kerékpárút épült nemcsak a lakosság megelégedésére, hanem a Tisza-tavi kerékpárút részeként is. A város vezetésének láthatóan szívügye a zöldterületek fejlesztése.
Méltó helyet kapott az új piacépület, fedett árusító térrel bővülve, korszerűsítették a vasútállomást és megszépült a környezete is. Nagy összegeket szántak a környezetbarát és energiatakarékos közvilágítás megújulására, elektromos autókat vásároltak, és töltőállomásokat létesítettek.
A fenntarthatóság jegyében a városházára napelemet telepítettek, kicserélték a nyílászárókat és korszerű fűtésrendszert vezettek be. Az egészségügyi intézményt és a művelődési házat is felújították.
A terjedelmes listából e néhány lényeges projekt említése után, a polgármester, kérdésünkre, rátért a turizmus témakörére, hiszen a látogatásunknak az volt az igazi célja, hogy megtudjuk, milyen intézkedéseket hajtott végre Tiszafüred város vezetése a turisták becsalogatása érdekében.
Tiszafüred a Tisza-tó legnagyobb települése, így ezzel együtt hozzánk érkezik a legtöbb turista is- folytatja Ujvári Imre. - Célunk a gazdasági és turisztikai mutatók folyamatos növelése. A végleges statisztikák még nem állnak rendelkezésre a tó idei szezonjáról, de a nyári előzetes adatok alapján a szabadvízi strandunkon 10-15 %-kal magasabb volt a látogatószám a korábbi évekhez képest, a Tourinform irodánkba ugyanannyi érdeklődő tért be, mint tavaly. Idén augusztus végéig 92 ezren tekertek a Tiszafüred és Poroszló közötti kerékpárúton, amit 2021-ben az Év Kerékpárútjának választottak. Tiszafüred a síkvidéki kerékpározás központja lett a látványos Tisza-tavi Kerékpáros Centrummal együtt.
A szabadvízi strandot tovább fejlesztjük -egy turisztikai pályázatunk van folyamatban- egyebek közt kialakítunk egy játszóteret vizes elemekkel, új épületbe kerül a strandkönyvtár, megújul a szabadtéri kőszínpad, kerékpáros pálya és sétány épül, kültéri kiállítóhely is létesül. Mindezek egyik leglátványosabb eleme az a totemszerű információs pont, amit a Tisza-tó 50. évfordulójának tiszteletére emelünk.
Idén tavasszal megnyitott a Kérész Öko- és Aktív Turisztikai Központ a tó partján, ami a város gyöngyszeme, négy évszakos programjaival. A létesítmény nem csupán turisztikai attrakció, hanem egy olyan hely, amely elkötelezett a Tisza-tó természeti kincseinek népszerűsítésében. A vízitúrázók, sportrajongók és a foglalkozásokat látogatók körében a létesítmény már az első nyáron is nagy forgalmat tudhat magáénak.
Nemcsak a tó adottságait használjuk ki: kulturális helyszíneket, hagyományainkat őrző és bemutató kiállítótereket is felújítottunk. Ápoljuk a számunkra fontos, közkincsnek számító régészeti és néprajzi gyűjteményeket, hogy minél több érdeklődőt fogadhassunk – tette hozzá a polgármester.
A város vonzerejének növelésére számít a Református Látogatóközpont is, amely túraközpontként tematikusan bemutatja a környék református építészeti és egyházi örökségét.
A lakosság egyre inkább megkedvelte a turistákat, bár korábban ez nem volt mindig így. Ugyanis fontos lett a szállóvendég; több család, egy-egy örökölt házat, saját erőből felújít és panziót, vendégházat alakít ki belőle. Ez a törekvés maga után vonja, hogy az ingatlanárak a településen folyamatosan növekednek. A vendégéjszakák száma évről-évre emelkedik, de szükség lenne a négycsillagos Balneum Hotelen kívül egy másik magas színvonalú szállodára is.
Tiszafüredről tudni kell, hogy minden évben előrukkolnak valamilyen újdonsággal a szezonra, nem lesz másként 2025-ben sem. Koránt sem dőlünk hátra, mert van feladat bőven!
A város továbbra is több turisztikai szegmens köré csoportosítja a fejlesztési irányokat és forrásokat: ilyen a csárdaturizmus, horgászturizmus, kerékpáros-, fürdő- és gyógyturizmus. Szívesen látnak kutyával érkező vendégeket is. Mindezen tervek koordinálásában, valamint a marketing munkában, vezető szerepe van a Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanácsnak.
További információ: www.ilovetiszato.hu
Tisza-tavi élményeinkről beszámoló többi cikkeinket és fotóinkat is szíves figyelmébe ajánljuk kedves olvasóinknak!