Lóháton egészen más univerzum tárul elénk

Lóháton egészen más univerzum tárul elénk

Lóháton egészen más univerzum tárul elénk

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihednes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Blaskovich Ernő és Klara von Oettingen viharos szerelmét és a gróf Kincsem nevű lovának történetét mindenki ismeri a filmből. A magyar filmgyártás legköltségesebb alkotásában csaknem félmillióan gyönyörködhettek a legyőzhetetlen csodakanca páratlan sikerein. Az öt évvel ezelőtt készített, látványos filmet a tévé csatornák is gyakran műsorra tűzik, megdöntve a napi topnézettséget.

 

 

Nem hiába, hiszen már az ősmagyarokról hallott legendákban is misztikus szerepet játszottak a lovak, gondoljunk csak arra, hogy a világot bejárták a lóról hátra nyilazó hunok történetei.   

 

A magyar lovas nemzet. Több száz kalandos év után a jurtából házakba és lovaik pedig istállókba költöztek, a lovas nemzeti tudat azonban mit sem változott. Évszázadokon át világszerte fogalom volt a magyar huszár. A jóvágású, szép ruházatú huszár a gyerekek képi világában is erős, ahogy míves nyergen, díszes csákóval a fején, karddal az oldalán ülnek a paripán.

 

 

A lovak ma is megbecsült nemzeti állataink, tartásuk nemes és fontos szerepet tölt be kultúránkban. Manapság a lovaglás sportként van elterjedve leginkább, amit főleg a módosabbak képesek megfizetni. A lóversenypályákon a sport rajongói megszállottan tesznek összegeket a galopp, vagy ügető futamokra, viszont látványos szabadtéri szórakozás a díjugratás, díjlovaglás, military, lovaspóló, vagy a fogathajtás. Távlovaglás a lovassportok népszerű szakága, melynek lényege, hogy a lovasok vagy hajtók hosszú távon, megadott útvonalon, kötelező ellenőrzőpontok útba ejtésével igyekeznek célba érni.

 

Hat megye, 41 település, 1800 kilométer

Történelmünk során a kapcsolat ezzel a csodálatos élőlénnyel gyökeresen megváltozott, mára a négylábú társunkkal együtt töltött időre erősebb igény jelentkezik, mint valaha.

A hazai lovasturizmus fellendítéséért fáradhatatlan munkát végez a Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Egyesület, Lóska János elnök vezetésével.

 

 

Az Egyesület elhivatott célja, hogy a lóháton való kalandozás minél több ember számára váljon elérhetővé, és Magyarország ismét vezető szerepet töltsön be a nemzetközi lovas turisztikai porondon. 

Összeállítottak egy egyedülálló lovas turisztikai útvonal-hálózatot, amely több mint 1800 kilométer hosszú- GPS koordinátákkal kijelölt- lovas útvonalat és az út mentén elhelyezkedő, fedett lóbeállókkal kialakított megállópontokat fűz össze. Ez az Eurohorse Lovas Barangoló nevű fejlesztés, amely öt tájegységen, 6 megyében 41 településen kínál túra útvonalakat: Nógrád, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Felső-Tisza és a Borok útja helyszínein vezetett lovastúrák, tereplovaglás, bemutatók, fogattúrák, méneslátogatások szerepelnek a programokban, és szállás, étkezés is kapható. Az útvonalak akár saját lovakkal, egyéni szervezésben is biztonságosan teljesíthetők, de túravetőkkel és képzett túralovakkal is bejárhatók.

 

 

Idén az Egyesület kibővítette az öt régiót egy hatodikkal, a Közép-Magyarország területén, a Szentendrei-szigeten, illetve a főváros vonzáskörzetében 12 település kapcsolódott be egy új hálózatba: Szob, Piliscsaba, Páty, Szokolya, Domony, Sóskút, Verőce, Szentendre, Szigetbecse, Csömör, Ecser és Kisoroszi. A lovastúra útvonalhálózat szakemberek által történő kijelölése sikeresen megvalósult, mindösszesen 509 km lóháton bejárható új útvonalhálózat jött létre.

A sikeres hazai pályázat támogatásával a hálózat tagjai fejlesztéseket kezdhettek el.

 

Családi Lovarda a Pilisben

Piliscsabán az Iskola utcában találjuk Kiss Antal és a lányai, Luca és Kinga által vezetett lovardát.

 

    

   

 

Nem véletlen az utca neve, mert szemben van az általános iskola, ahonnan a gyerekek átjárnak lovagolni. „Első a technikai tudás megszerzése - mondja Luca- a legelső lovardai látogatásnak nem kell feltétlenül a lóra szállásról és a lovaglásról szólnia. A legfontosabb magával a lovardai közeggel való ismerkedés. Sok esetben a gyermekeknél, kezdő felnőtteknél is, erősebb a vágytól a félelem az 500 kilós állatoktól. Az első lovaglás nélküli látogatás alkalmat ad e szorongások feloldására és a félelmek leküzdésére. Simogassuk a lovakat, esetleg csutakoljuk, etessük őket, ismerkedjünk a lovarda házirendjével, érdeklődjünk a szabályok, szokások iránt.”

 

 

Az oktatásban a terápiás kutyáik is segítenek, akik mindig ott sertepertélnek a tisztán tartott, fegyelmezett lovak körül. Néhány ló terepen dolgozik a vendégekkel és iskolásokkal, vagy éppen a legelőn élvezi a szabadságot, az otthon maradottak nyújtogatják kifelé az istállóból a szép fejüket. Kiss Antal és családja 14 éve létesítették a lovardát, ahol az Ezüstzabla nevű szálláshelyet is működtetik.

 

 

A piliscsabai lovarda tulajdonosai egy olyan modellt, mintát alkottak meg, amely a lovasturizmus idilli világát hivatott bemutatni és népszerűsíteni. 

 

A Bükkös-patak völgyében, Dömörkapun

Főként a kerékpárosok által kedvelt területen található kirándulóhely elsősorban a vízeséséről volt híres. Eddig.

 

      

  

A jövőben egyre többen ismerik meg Kollár-Klemencz László másik oldalát, mert a népszerű zenész - aki egyébként tájrendező-kertépítő mérnök, filmrendező, forgatókönyvíró- újabban lovarda és szálláshely tulajdonos is. Amikor az Állatorvosi Egyetemre járt, megismerte a lovakkal kapcsolatos turisztikai lehetőségeket, és innen kezdve a lovasturizmussal akart feleségével, Révai Sárával foglalkozni.

 

   

 

Megvásárolták a Dömörkapu-Rengeteg nevű házat, ahol a Nyugalom szigete kis tábla jelzi, hogy itt meg kell állni egy üdítőre, egy grill ételre, lecsóra, vagy akár egy-két éjszakára is.

 

   

 

Lászlóék lovardája, a Kőhegyi Lovastanya a közelben van, ahol gyerekekkel ideális a lóval való ismerkedés.

  

 

Sára, a programok lelke nemcsak éjjelig tartó, zenés bulikra invitálja a vendégeket, hanem örökbefogadó napot, ruhavásárt, alternatív orvoslást, gomba- és gyógynövénytúrákat is szervez. Ez egy komplett erdei kulturális helyszín, nemcsak lovasoknak, télen is nyitva tart.

 

 

Sajnálatomra, Lászlótól most nem hallhattuk a Zabolátlan lovaim-at, Viszockij versére írt egyik remek dalát, de a következő fellépésénél ott leszünk!

 

A holisztikus háziorvos birodalma

A Szentendrei-szigetre indulunk a Szigetkör következő állomására. Az egyetlen híd, amelyen be lehet jutni a sziget területére, a Tildy híd, Tahitótfaluban ível át a Duna felett. A magyarcsaladigazdasag.hu weboldalon már ismerkedtünk a tulajjal és fantasztikus farmjával, de a csodálkozásunk nem maradt el a helyszínen.

  

 

Dr. Magyar Zsombor így fogad bennünket: „Több mint 25 éve, hogy családunk, édesapám Dr. Magyar Gábor vezetésével a Szentendrei-szigeten található Tahitótfaluba települt,

 

   

 

hogy itt folytassa a méltatlanul háttérbe szorított őshonos háziállatok génmegőrzését, tenyésztését. Az évek alatt a jószágok gyarapodtak, olyan közegben, ahol a hagyomány és a természet határozta meg mindennapjainkat. Ez lett az alapja a most működő családi gazdaságunknak”.

 

 

 

A két orvos családja magyar szürke és magyar tarka szarvasmarhákból, hortobágyi és gyimesi racka, cikta, cigája juhokból, fekete mangalicákból, gidrán és hucul lovakból álló állatállományt tart a legelőterületeiken.

 

 

Vallják, hogy az ember, a környezet és a ló hármas kapcsolata emberöltőkön keresztül működő egységet alkotott, a hagyományok, az önellátás és a fenntarthatóság jegyében. Munkásságukban jelentős a gyerek-lovasoktatás, haladóknak pedig lovastúrákat vezetnek erdőn, mezőn, vízparton.

 

 

Magyar doktoréknál a maguk készítette szalámi és sajt került az asztalra,

 

 

majd -Gábor idegenvezetésével- két paripa, Felleg és Ali visz minket körbe lovaskocsival a sokhektáros gazdaságban.

 

 

Pazar látványt nyújtanak a legelő marhák, juhok, az ólakban a malacok, a zöldellő rét, maga, a Duna közeli természet! Nem csoda, hogy filmesek is járnak ide látványos lovas jeleneteket forgatni.

 

Rónayék lovardája Pócsmegyeren

Rónay Antal családi cége takaros istállókban tartott 22 lóval várja a gyerekeket, főleg lányok érkeznek naponta a saját lovaikhoz.

 

   

 

A Remonta Lovasklub SE a Szentendrei-sziget legszebb részén, az erdős Surány III. területén található, közvetlenül a Duna partján. A fedett lovarda jól megközelíthető, ugyanakkor kapuján kilépve közvetlenül lovaglásra alkalmas gyepek és erdők találhatók a családi birtok öt hektárján.  A saját lóval rendelkező amatőr sportlovasok klubjában szakképzett edzővel van lehetőség, a kezdőtől versenyzői szintig, a rendszeres oktatásra.

  

 

A bértartáson és oktatáson kívül vállalnak lovakat lópanziós pihenőre, vagy regenerálódásra.

Cikkünkben a Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Egyesület legújabb hálózatának néhány szereplőjét mutattuk be. Ígérjük, hogy a közeljövőben még visszatérünk a négylábú patásokhoz.

 

2023-10-15« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk