Két új kilátótorony épül a Tisza-tavon
Fotó: Békatutaj Egyesület
Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megye veszi körül az ország második legnagyobb mesterséges tavát, a Tisza-tavat. 1973-ban, a Kiskörei víztározó tóvá alakításakor jött létre a 82 ezer hektár vízfelület, idegenforgalmi hasznosítása a létesítéskor csak sokad rangú szempontként jelentkezett.
A ma már jelentős turisztikai régióban - melynek egy része a Hortobágyi Nemzeti Park területéhez tartozik- soha nem látott mértékű turisztikai fejlesztések zajlanak. A Magyar Turisztikai Ügynökség 2017-ben létrehozta a Debrecen-Hajdúszoboszló-Hortobágy Tisza-tó kiemelt turisztikai térséget, majd pályázatokkal, támogatásokkal segítette a fejlesztések megvalósulását. A Tisza-tavi települések és turisztikai szolgáltatók tudatosan törekednek arra, hogy a természet megismerésének élményét minél több formában tudják kínálni az ide látogató turistáknak. Különösen a kerékpár utak, a szálláshely- és strandfejlesztéseket célozta meg a Tisza-tó több települése. A kapott összegeket a partszakaszok rendbetételére, vízijátékok vásárlására, napozószigetek, öltözők, vizesblokkok felújítására, valamint szabadtéri sportpályák és a kikapcsolódást szolgáló egyéb létesítményekre fordították. A strandok teljesen új köntösben, modern körülmények között várják a fürdőzőket, akik egy-egy csónaktúra alkalmával idén nyáron már útba ejthetik a Békatutaj Egyesület által megálmodott két kilátót is.
„Élményeket gyűjts, ne tárgyakat”
Így szól a mondás a Békatutaj Egyesület honlapján, fő helyen. Abból élmény nem lesz, csak egy gyors pipa a listán, meg néhány kép a facebookra, ha egynapos, rohanó utazásokat választasz, no, itt is jártam, jelszóval. Hajdú Dániel, az egyesület elnöke azt vallja, hogy számukra ezek vállalhatatlanok. Hogy mi vállalható? A kreatívan kialakított, aktív programokkal szervezett vízitúra, sítúra, gyalogtúra, barlangtúra, rafting túra, kalandtúra, melyekre a túrázni vágyók náluk jelentkezhetnek.
A társaság motorja, Dániel, szervez-tervez-megvalósít. Ideje jó részében csak a képzeletét túráztatja egy monitor előtt, de boldogan szalad túrát vezetni, amilyen gyakran csak teheti. 2007 óta vezeti a Békatutaj túráit a Tisza-tótól, Finnországon át Grúziáig, ötleteivel bármilyen körülmények között képes feldobni a csoport hangulatát. Az első hó megérkezésekor az evezőlapátot sílécekre cseréli, és végtelen türelemmel oktatja a kezdőket és a haladókat. Dani és munkatársai nyáron a Tisza-tó szerelmesei, és mint ilyenek, az egyesületben kigondoltak egy projektet, végig vitték a pályázatot, elnyertek sok pénzt, elkezdték a megvalósítást, és a két kilátó átadását kitűzték 2021 nyár elejére.
Pihenőhelyeket építenek a tóra
Vízitúrázók és a motorcsónakos kirándulók nagy örömére az új ökoturisztikai létesítmények, a két kilátó, kizárólag vízen lesz megközelíthető, Poroszlóhoz közel, a Hortobágyi Nemzeti Park területén.
A korábban épült Tisza-tavi kilátók közkedvelt vízitúrás célpontok voltak, de mára az enyészetté váltak. Helyettük ugyan néhány kisebb kilátót telepíttek, de a vízitúrázók számára továbbra is hiányt jelent, hogy a hivatalos strandokon és kikötőkön kívül az óriási felületű vízen kevés helyen tudnak kikötni, pihenni. A megállók építésére a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság és a Hortobágy Nemzeti Park szakembereivel együttműködve olyan helyszíneket választottak, ahol szépséges táj várja a látogatókat.
Az egyik kilátó a Csapói Holt-Tisza partján található szigeten épül, melyen korábban is volt egy népszerű madármegfigyelő torony. Az új kilátó a fáktól kicsit távolabb, a nádasban kap helyet, így láthatóvá válik majd az egész Poroszlói-medence és a Csapói Holt-Tisza. A Békatutaj Egyesület a szigeten már elkészítette az új stéget, ami lehetővé teszi a kulturált kikötést. A másik kilátó az újlőrincfalvi Neptun kikötőhöz és a Ravasz-háthoz közel, egy hínárral benőtt kis öbölben található. A kilátó különlegessége lesz, hogy a vízi járművekkel közvetlenül a kilátó alatt, a vízen lehet majd kikötni.
A 35 millió forint költségvetésű, 9 méteres kilátók tervezője, Komáromi Tas a modern, de tájba illeszkedő megjelenés mellett nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy a szerkezet minél tartósabb legyen. A kilátók alapját ezért négy méter hosszú horganyzott acél talajcsavarok, acélszerkezetek képezik, a felépítmény pedig vörösfenyőből készül, hogy a kilátók minél tovább szolgálhassák a túrázókat. Az időjárásnak erősen kitett építmények állagának megóvása igen költséges, ezért az egyesület a tornyok fenntartására helyi szolgáltatókból álló közösséget szervez.
Fotó: Békatutaj Egyesület
A kivitelezés már a műhelyekben elkezdődött, a tervek szerint télen és kora tavasszal kerül sor a helyszíni beépítésre. A párját ritkító kezdeményezéssel megvalósuló kilátók a turisták nagy örömére 2021 nyári szezonra birtokba vehetők.
...és mi is az a Békatutaj?
A Békatutaj álló- és lassan folyó, többnyire mészben szegény vizekben, holtágakban, mocsarakban élő, úszó levelű, kedves évelő növény. Levelei 3-7 centiméter szélesek, kerekded vese alakúak, rozettaszerűen terülnek el a vízen, és tényleg szeretnek a békák rajtuk időzni. Sárga porzós, fehér virágai mintegy 2 centiméter átmérőjűek. A virágzási ideje májustól augusztus végéig tart.