Hagyj időt, hogy jól érezd magad!
Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Ez a kifejező mondat Szobon, a Malomkertben dr. Sántha József állatorvos családi ökoturisztikai birodalmának helyszínén hangzott el egy kellemes, július végi napon. Az árnyas-tágas teraszon beszélgettünk egy nagy kancsó házi készítésű, jéghideg feketeribizli szörp társaságában.
A legjobb szörpöket a nagymama receptje alapján lehet készíteni – mi így gondoljuk, és így is készítjük őket - mondja a házigazda- hagyományos, saját családi receptkönyvből dolgozunk. A mentás bodza, homoktövis, ribizli szörpjeink színezék, adalékanyag, ízfokozó mentesek.
A tulajdonos úgy tartja, hogy nyugodtan, lassan éljünk, élvezzük a természet adta szépséges környezetet, az állatok közelségét és az egészséges, házias ételeket. Ne hajszoljuk a természetet!
A felújított fogadó és a romantikus Bagolyvár
A Duna-Ipoly Nemzeti Parkban található Malomkert komplexum több épületében 40-45 különleges szálláshely foglalható. Ahogyan a fogadó épület jellege megkívánta, századfordulós bútorokkal, a kor fényét újra felidéző hangulattal, állandóan változó festménykiállítással és bensőséges étteremmel adják meg a hely harmonikus stílusát.
Prémium kategóriás lakosztályokat rendeztek be a 19. századi Bagolyvárban. A terület eredeti birtokosai, a Luczenbacher család könyvtárnak, nyári laknak használta az épületet. Jelenlegi formája, berendezése és a természeti környezete egyedülálló.
Esküvőkre, rendezvényekre, csapatépítőkre alkalmas a kertben álló 250 fős sátor minden hétvégén, melyeken 15-20 féle speciális fogással ajánlják a menüsort.
A gazdaság büszkesége a bivalykolbász
Minden hústermékük helyben, a minősített ökogazdaságban előállított alapanyagból készül. Az érdeklődők itt, Szobon sokfélét vásárolhatnak.
A Malomkert Ökoturisztikai Központban különleges figyelmet fordítanak az állattenyésztésre, és egyik legnagyobb büszkeségük a gazdasághoz tartozó vízibivaly állomány. Ezek a lenyűgöző állatok az Ipoly mentén legelnek, és természetes környezetükben élvezhetik a friss levegőt és a szabad legelőt.
Meglátogattuk az élőhelyükön a bivalyokat, miközben Józseftől megtudtuk, hogy a vízibivalyok az intenzív húsmarha-fajtáktól eltérően ősi fajták, amelyek sokkal ellenállóbbak a betegségekkel szemben és kevésbé igényesek a gondozásban. A szabadban tartással időt hagynak az egyedeknek a természetes fejlődésre, nem sürgetik, nem istállózzák és nem tápozzák őket. Legelőváltásos, rideg tartásban él az állomány, még télen sem istállóznak.
A Malomkert a Magyar Bivalytenyésztők Egyesületének tagjaként génmegőrzési programban vett részt, hogy a Kárpát-medence kiváló fajtáit tovább örökítsék.
A természetes tartás eredményeként prémium minőségű húst kapnak, mely vadba hajló ízével különleges gasztronómiai élmény. A vízibivalyokból készült ételeik régi családi, magyar és erdélyi receptek alapján készülnek.
A hagyományos ízeket és recepteket generációról generációra örökítették tovább, hogy vendégeiknek a legautentikusabb és legfinomabb ételeket kínálják. Legyen szó bivalypörköltről, bivalykolbászról, mangalica kolbászról, szalámikról, sonkákról.
Vendéglátónk fentiek gyakorlati bizonyítékául végül feltálalta nekünk a saját készítésű, hajszálvékony bivalysonkát, a gazdaságban termő gyümölcsökből a hideg levest és a darált bivalyhúsos tésztát.
A szobi Malomkert folyamatosan szállít bivalyhúst a verőcei Tibesz-Hús-nak feldolgozásra (előző cikkünk). A két hazai turisztikai és gasztronómiai vállalkozás sikere a tulajdonosok eredményes együttműködésén is múlik.
További információ: www.malomkert.hu