Abony, a tehetségek városa: kézművesek és a híres habos ischler nyomában
Szerző: Végh Nóra Judit
Fotók: aktivpihenes.hu/Okolicsányi Zoltán
Levendulakertben, fazekas műhelyben és kézműves foglalkozáson is jártunk Abonyban, ahol rengeteg tehetséges művész és helyi termelő él, majd megkóstoltuk a híres habos ischlert is.
Abonyban immáron másodjára jártunk sajtóúton, mivel már az első látogatásunk alkalmával is éreztük, hogy bőven akad még látnivaló, és ide érdemes visszatérnünk. Budapest határától mindössze 45 perc volt az utazási idő, így korábban is érkeztünk, mint terveztük. A helyi kultúrházba érkező művészek is gyakran már egy órával hamarabb ideérnek, és mindig meglepődnek, hogy milyen közel van Abony a fővároshoz – tudtuk meg Lőrinczy Veronikától, az önkormányzat sajtóreferensétől, aki a nap folyamán kísért minket. Abonyban rengeteg a tehetség, és a város odafigyel rájuk, támogatja őket, akik pedig így a közösség javára is tudják kamatoztatni a tálentumukat.
Illatozó levendulakert
A sárgában pompázó repceföldekkel övezett utunk során lila mezőkre érkeztünk, ugyanis ellátogattunk a Táborhegyi Levendulakertbe, ahol már a kapuban megéreztük a levendulaolaj markáns illatát.
Szabó Kriszta fogadott bennünket kislányával, aki a családi vállalkozást menedzseli. Ízletes kaláccsal és levendulás sárgabarack lekvárral kínált minket,
valamint levendula és bodza szörpöt is kóstolhattunk. A teraszról szemlélve gyönyörű és megnyugtató látványt nyújt a mintegy 0,8 hektáros levendulakert, amelyben 20 ezer tő francia levendula található.
A szörpök, lekvárok és olajok mellett levendulás szívet és más ajándékokat is készítenek. A levendulának számos jótékony, többek közt gyulladáscsökkentő és stresszoldó hatása ismert, a termékek pedig kizárólag természetes alapanyagokból készülnek. A kertben még más érdekességekre is bukkantunk, egy százéves eperfára az udvaron,
illetve sok-sok gyógynövényre, amiket a manufaktúrában is felhasználnak. A csokoládé menta és a látásjavító hatásáról is ismert olasz szalmagyopár illata rabul ejtett minket. A Szabó családnak van egy 284 almafából álló gyümölcsöskertje is a szomszédban. Vállalkozásukat éppen a pandémia kezdetén indították el, rengeteg munkájuk van benne, és továbbra is tele vannak tervekkel és lelkesedéssel, a termékeik nagyon kelendőek, később akár webshopban is gondolkodnak, de Abonyban járva is érdemes őket felkeresni, és élőben is megcsodálni a levendulakertet.
Megnéztük, hogy dolgoznak a fazekasok
Kíváncsiak voltunk a helyi kézművesekre, és megismerhettük a Donkó Kerámia tulajdonosait is, Donkó Károlyt és Donkóné Angyal Kornélia fazekasművészeket, akik immáron 45 éve alkotnak együtt házaspárként.
Károly inkább agyagozni és korongozni szeret, amit meg is mutatott nekünk, hogy készülnek a tányérok, és láthattuk, hogy bizony elég jó erőben kell lenni hozzá.
Kornélia pedig a díszítésben éli ki a legjobban a kreativitását, ott jártunkkor éppen virágokat festett egy bögrére, de mindketten értenek minden fázishoz, és remekül egymás keze alá dolgoznak, miközben a kutyusuk, Zserbó is támogatja a munkát a műhelyben való jelenlétével.
A műhely mellett közvetlenül megtalálható az igényes kerámia boltjuk, ahol kész termékek is megvásárolhatók, és egyedi megrendeléseket is le lehet adni. Különleges, hagyományos népi motívumokkal díszített étkészleteik, fűszertartóik, falióráik
egyből megragadták a tekintetünket, de az üzlet szinte minden szegletében kincsekre leltünk. A Donkó házaspárral, akiknek a gyermekeik is örökölték művészi tehetségüket, találkozhatunk kiállításokon és kézműves vásárokon is.
Textilcsokrok, lakásdíszek és ékszerek is készülnek a Down Alapítványnál
Látogatásunk alkalmával betekintettünk a Down Alapítvány Abonyi Kézműves Műhelyébe, ahol éppen anyák napjára készültek.
A foglalkozást Járdányné Dóka Mária intézményvezető tartotta, aki szívvel-lélekkel végzi munkáját, és a mai napig képzi magát. A fiatalok nagyon sok mindent el tudnak készíteni, a textilből készült virágcsokraik lenyűgözően szépek, de lovas bábukat is varrtak már, amelyeket az Abonyi Vágtára is elvittek.
A műhely tele van szebbnél szebb saját készítésű tárgyakkal, faliszőnyegekkel, díszpárnákkal, sőt még nemezelt ivókulacsokat és ékszereket is kreálnak. Abony büszke a fogyatékkal élő tehetségeire is, akiknek alkotásai egyébként meg is vásárolhatóak, lakásdíszeik kifejezetten népszerűek.
Az ischler a sláger
Ha már Abonyban jártunk, tudtuk, hogy kihagyhatatlan Mártika Néni Cukrászdája, aki lányával, Tündével együtt személyesen fogadott minket.
Mártika nénitől, aki 14 évesen kezdte a szakmát, megtudtuk, hogy a cukrászda immáron 33 éve üzemel, és a férje építette meg neki az üzlethelyiséget, aki bátorította is a saját vállalkozás elindítására. A cukrászdának hatalmas sikere van a helyiek és a környékbeliek körében, ezért már reggel 7-kor nyitnak, sokan náluk kezdik a napot, és viszik be a munkahelyükre a csemegét, de olyan vendégeik is vannak, akik már nem Abonyban élnek, mégis visszatérnek, akár külföldről is, hogy a gyermekkorukra emlékeztető ízvilágot újra átéljék. A híres habos ischler helyi találmány,
65 éves recept alapján készül, és az egyik legkeresettebb sütemény, amiből még tortát is készítenek. Különlegessége, hogy lekvár helyett tojáshab kerül az ischler közepére. Mártika néni már a habverő zúgásából is meg tudja állapítani a minőséget. Az üzletben jelenleg öt főt foglalkoztatnak, az egyik kolléganő már a kezdetek óta velük tart, és tanulóból vált cukrászmesterré, de a többiek is régóta ott dolgoznak. Az ischler szó szerint eteti magát, még ebéd után is nehéz volt abbahagynunk a falatozást, feltétlenül ajánljuk, de a habroló,
a házi krémesek, az idényjellegű epres, málnás finomságok és a barack sütemény is a specialitások közé tartozik.
A sütik mindig frissen készülnek, hajnalban, hagyományos eljárás szerint, tartósítószermentesen, és csak aznapi árut értékesítenek, ami a védjegyükké vált, ezért sem gondolkodnak viszonteladásban, pedig lenne rá igény.