A Bükki Nemzeti Park felett szépen ragyognak a csillagok

Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Borsodgesztről, a Villa Viridistől nekivágtunk a strapabíró autónkkal egy erdei útnak, Répáshuta felé. A Bükki Csillagda a célpont, amit a GPS negyvenvalahány kilométerre és 50 percre taksált.
Akármilyen okos is a digitális útvonaltervező, nem vette figyelembe, hogy a fő forgalmat elkerülő, hepehupás földút kicsit megrázó. Szó szerint - így csak lassan tudtunk haladni. Viszont annál érdekesebb, vadregényes terepeken autózunk, ahol csak néhány kerékpárossal találkoztunk út közben. Földrajzi adottságai tekintetében Borsod-Abaúj-Zemplén az ország egyik legváltozatosabb vármegyéje. Répáshuta a Bükki Nemzeti Park -természetvédelmi régió- középső részén található, Miskolctól 20 kilométerre nyugatra, Egertől 30 kilométerre északkeletre.
A 400 fős település mellett, 7-800 méter magas hegyek között a Bükki Csillagda impozáns épülete egy fennsíkon áll. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2022. márciusban nyitotta meg a csillagászati és természetismereti látogatóközpontot, amely rengeteg érdekes látnivalóval és interaktív élménnyel várja az érdeklődőket.
A több generációt egyszerre megszólítani képes asztroturisztikai központ szórakoztatva vezeti be a látogatókat a csillagos égbolt csodáiba. Nappal és éjszakai is olyan egyedülálló élményekben lesz része kicsiknek-nagyoknak, amely Magyarországon csak a Bükki Csillagdában láthatók.
Ilyen például a világ legnagyobb sorozatgyártásban készült csillagászati kupolája alatt a létesítmény fő műszere, egy 61 cm átmérőjű Korrigált Dall-Kirkham típusú távcső, amely a Nap megfigyelésére is alkalmas.
A Közép-Európában páratlan élményt nyújtó 50 férőhelyes planetáriumba online lehet foglalni időpontot. Az égbolt csodáit, a csillagképeket a 8 méter átmérőjű, különleges kupolán jelenítik meg, élő előadás mellett. A tudományos igényű ismereteket a Naprendszerünkről kényelmes, hátra dőlő székekből élvezhetik a látogatók. A minden várakozást felülmúló látvány!
A kiállító teremben a Holdról és a Marsról érkezett meteoritok megérinthetők, és megfigyelhetők a gyűjtemény darabjainak szerkezete egy speciális mikroszkóp segítségével.
További információ: www.bnpi.hu, www.bukkicsillagda.hu