Tiszaörs sokszínű turisztikai vonzereje

Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
A Tisza-tó környékén már többször jártunk és olvasóinknak beszámoltunk nagyon sok mindenről. Elevenítsük fel -csak címszavakban- hogy mi mindent is tud ez a régió? Felsorolni is nehéz!
Láthatunk itt vadregényes folyót, nyugodt állóvizet, kényelmes szállodákat és izgalmas érintetlen természetet, mozgalmas strandokat, attraktív vízi sportokat, felfedezésre váró vízi élővilágot, modern vízijárműveket, ősi, pusztai életformát. Nagy- és kisvárosokat, valamint apró falvakat látogathatunk meg.
Kezdjük Tiszaderzsen!
Ahol a turizmusban látják a jövőt
A Tisza-tó legkisebb falujára teljesen ráillik a mondás: Kicsi a bors, de erős! A település vezetése kijelölte a fejlesztési irányokat, formálódik egy erős helyi csapat, akik rengeteg tervet és lehetőséget szeretnének megvalósítani.
Ausztrália sejtelmes földrészének különleges, egyedi állatvilágából ad mini keresztmetszetet a Tiszaderzs határában 2022-ben megnyílt Kenguru Park. Benett kenguruk és vörös óriáskenguruk között sétálhatunk,
megcsodálhatjuk a távoli kontinens színes madarait a legkisebb zebrapintytől a legnagyobb kakadu fajokig. A mini állatbemutatóban a látogatók kedvencei a szurikáták és az aranyos alpakák. Van itt játszóház, simogatóZOO, ahol kameruni juhok és törpekecskék életébe is beleshetünk.
Kísérőink, Erzsike, egy bájos fiatal lányka és Márkusz állatgondozó asszisztens szakmát tanultak a törökszentmiklósi szakiskolában. Igazán hozzáértően mutatták be a park állatait, némelyikhez még külön történetet is meséltek. Látszott, hogy szeretnek itt dolgozni.
Iskolások nyári paradicsoma
A tiszaörsi Hegedűs Lovasmajor, a Tisza-tó lovas turizmusának új szereplője, a lovagláson túl idén először nyári gyerektáborokat is szervezett. A tulaj, Hegedűs Sándor bemutatta a büszkeségét: A major küldetése, hogy megőrizze és továbbadja a magyar vidék értékeit és hagyományait a jövő generációi számára, miközben jelentős mértékben hozzájárul a környék fejlődéséhez és vonzerejének növeléséhez.
A különleges helyszínt már nemcsak a lovaglás szerelmesei fedezték fel. A tanév vége után, bentlakásos táborban emlékezetes élményt nyújtottak gyermekeknek és családoknak. A táborozó gyerekek felfedezhették az állatok és a természet világát, megismerhették korábbi generációk életmódját a gazdag néprajzi gyűjtemény során, és kipróbálhatták a régi kézműves technikákat, mint a kenyérdagasztás, lekvárfőzés, sajtkészítés. A sok élmény között kedvelt volt a szalonnasütés és tábortűz.
A 4,5 hektáros major, farm, birtok, tanya- nevezzük bárhogy- a falu külterületén egy csodálatos hely, ahol a természetes életterükben láthatók az állatok. A tulajdonosok és gondozók igyekeznek olyan állattartást folytatni, hogy önellátó legyen az étterem. A cél az, hogy húskészítményekkel, konyhakerti termésekkel, saját mézzel, sajttal lássák el a vendégeiket.
A kirándulók, nyaralók sétakocsikázás, póni lovaglás, lovasoktatás, fogathajtás oktatás között válogathatnak. Télre csapatépítő disznó vágást hirdetnek meg.
Vallási műemlékek, örökségekkel
A Tisza-tavi templomok útja nevű tematikus útvonalon egyedülálló gyöngyszem a tiszaörsi Szakrális Skanzen.
A környék kilenc templomát magában foglaló szakrális útvonal egyike a 2017-ben megvásárolt temetőcsősz-ház épülete. Újjáépítésekor alapvető szempont volt a vidék tradicionális építészeti szokásait szem előtt tartó tájház létesítése, amely belesimul a szomszéd közegbe.
Az épület két helyiségében két kiállítás látható. Az állandó kiállítás bemutat egyházi relikviákat, a 20. századi magánélet vallási tartalmú tárgyait. A szakrális tárlaton miseruhát, stólát, könyveket, használati eszközöket láthatunk, melyeket Tiszaörs lakosai ajándékoztak és kölcsönöztek a kiállításhoz.
A változó tematikájú időszaki kiállítás egy rendőrségi relikviákból álló magángyűjtemény. A tiszaörsi származású Potornai Zoltán rendőr alezredes saját gyűjteményét ajánlotta fel a megnyitott skanzen számára. Érdekesek a hímzett parolik rendőri egyenruhákról, tányérsapkák, szolgálati kézikönyv, díszoklevél és fotók.
Légrádi Józsefné Annamari, a tárlat vezetője csoportunknak Tiszaörs jellegzetességét, a Kápolnát mutatta meg. Egy emelkedő vezet a Kálvári-halomhoz, a falukép szempontjából meghatározó jelentőségű egyházi épülethez.
Az út két oldalán, az itt élő családok bevonásával, 14 stációt építettek. A kápolna és környéke rendkívül népszerű a filmesek világában; itt forgatták a Talpalatnyi föld, a Tízezer nap, az Árvácska, a Fehér kócsag és a Hortobágy legendája filmek egyes jeleneteit.
Kőolaj helyett gyógyvíz tört fel
A Tiszaörsi Fürdő a Tisza-tó régió egyik legrégebbi strandja, melynek termálvízére 1932-ben kőolaj fúrás közben találtak, majd ezt 2006-ban gyógyvízzé minősítettek. A környékbeli strandokhoz hasonlóan a múlt század eleji próbafúrások során alkáli hidrogénes, jódos víz tört fel.
Az 51 fokos vízre később strandot telepítettek, amely több bővítés, felújítás után nyerte el mai formáját. A gyógyvizet mozgásszervi, reumatológiai betegségekre, valamint nőgyógyászati és idegrendszeri problémákra javasolják, és ivókúraként is használható.
A hangulatos fürdő parkosított környezetében feszített víztükrű úszómedence is található. A falutól távolabb lévő strand körül időközben egy üdülőfalu is kiépült.
A fürdő melletti Konti Klub vendégházban szálltunk meg. A volt Medicor üdülőt tavaly megvette egy nyíregyházi egyesület nevében Büdszentiné Szép Enikő.
Saját kezű, önerős fejújítással kialakítottak 4 szobát, amiket a négy évszakról neveztek el. Beltéri medencével idén nyár elején fogadták az első szállóvendégeket.
Tiszaörsi sorozatunk második része csak néhány turisztikai érdekességet mutat be a faluból. Ha olvasóink kedvet kapnak és ellátogatnak ide, akkor a Gasztronómia rovatunkban is olvasható ételeket is érdemes megkóstolni.