Sej, Nagyabonyban csak két torony látszik…
Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Sej, Nagyabonyban csak két torony látszik,
De Majlandban harminckettő látszik.
Inkább nézem az abonyi kettőt,
Mint Majlandban azt a harminckettőt!
Ezekkel a sorokkal kezdődik Kodály Zoltán Háry János című daljátékában is elhangzó katonadal, amelyet Abony város lakossága közös énekléssel ünnepel évente. A Dal a miénk! rendezvénynek a Kossuth Lajos főtér ad helyszínt, ahol a Városháza is áll. 1847-ben "elhatároztatott egy nagyobb városháza építése, hogyha a falak megbírják, a mostani épület építtessék föl emeletre." – hangzott el a városi atyafiak ülésén. Több évtized elteltével, a század végén, a tanácsnokok gondolataiban ismét felmerült az új városháza építése, míg 1904-ben Jablonszky Ferenc műépítész elképzelései alapján a terv megvalósult. A Városháza ma kifogástalan állapotnak örvend. A tér, amelyen elhelyezkedik, a város szíve a két templomával, emlékműveivel, szobraival.
Abony legimpozánsabb épületében Pető Zsolt polgármestertől a várost szépítő turisztikai fejlesztési tervekről és vendégeket vonzó, népszerű rendezvényekről hallottunk bőséges információt: „Abony 30 éve kapott városi rangot.
A megénekelt két torony mellett azonban számtalan érték van településünkön, melyekre méltán vagyunk büszkék és amelyeket különleges vendégszeretet mellett szeretnénk bemutatni a hozzánk érkezőknek. Abony városa egy szép ékszerdoboza Magyarországnak, az Alföld közepén, egy karnyújtásnyira van Budapesttől. Csupán mintegy 50 perces autóúttal, vagy akár emeletes vonattal is gyorsan elérhető a településünk, ahol az egykori 23 egykori nemesi kúriából 12 régi műemlék még ma is megtekinthető. A közelmúltban megújult a város patinás főtere, melyet a Kinizsi Városkapu és a Millenniumi szoborpark, az Abonyi Országzászló egészít ki. Sok szép szobor, köztéri műalkotás díszíti városunkat, egyik a Kossuth relief, mely Kossuth Lajos 1848-ban nálunk mondott beszédének állít emléket.
A múlt emlékei mellett számos szép új épületünket is szívesen ajánljuk: ilyen az Abonyi Lajos Művelődési Ház és Könyvtár épületegyüttese, mely a helyi kultúra méltó otthona, emellett országos szabadtéri nagy rendezvényeknek is otthont adunk, népszerű a Tarka Borjú Főzőverseny az Abonyi Pecsenyeparádé és az Abonyi Vágta.
Mi, Abonyiak büszkék vagyunk értékeinkre, így a Helyi Értéktár Bizottság többek közt a helyi értékek közt tartja számon az Abonyi Lajos Falumúzeumot és tárgyait, az abonyi kúriákat, a Sej, Nagyabonyban dalt, a tarka borjú legendáját, a Bihari János Zeneiskolát, mely az ország első falusi zenei tanintézményeként jött létre.
Nem csupán Abony központi térsége kínál érdekes látnivalókat, hanem a város határában található horgásztavak, a Mikes tó, a megújult Parkerdő is, és még büszkék vagyunk a termálvízkincsünkre.
Abony Városában élénk sportélet folyik, kézilabda mérkőzéseket, országos labdarúgó tornákat, birkózó, sportakrobatika, triatlon versenyeket rendezünk, melyekre sok sportszerető vendég érkezik.
A helyi lakosság a „Szeretlek Abony” logoval fejezi ki a városához fűződő szoros kapcsolatát.”
A két torony a főtéren
A Szent István Katolikus Templom a középkorból maradt fenn, később, az ezerhétszázas évek elején a betelepült, folyamatosan gyarapodó katolikusok kegyhelye. Az emlékek szerint a csúcsíves templom nem sokkal később leégett. Az új templom alapkövét 1773 júniusában tették le. Az épületet mindkét világháború megtépázta, az első alatt teljesen kifosztották, a harangokat rekvirálták és csak 1926-ban pótolták. Az újak sem zúghattak sokáig, 1943-ban ismét hűlt helyük maradt a toronyban. Az ezt követő évtizedekben többször felújították az épület egyes részeit, a mindenre kiterjedő renoválásra azonban a templom 200. születésnapjáig kellett várni.
A református istentiszteleteknek az ezerhétszázas években -több mint negyven éven át- egy fából készített templom adott otthont. A felekezet ma is álló kőtemploma 1786-ban épült meg. A 30 méter magas, órapárkányos torony mai formáját 1822-ben nyerte el. A templom fakarzatának alját díszes kazetták ékesítik.
Abony a nemesi kúriák városa
Sétával könnyen megközelíthető épületeket látogatunk: Abony egyik meseszép ékköve a Sívó kúria, melynek homlokzata hazai pályázati támogatással újult meg. A strand területén található műemlék Egészségmegőrző Központként funkcionál, de jelenleg energiatakarékossági megfontolásokból a létesítmény zárva tart, a szakrendeléseket ideiglenesen áthelyezték. A kúriában üzemelő intézmény felújítása uniós forrásból tovább folytatódik teljes belső felújítással és eszközbeszerzéssel.
Löffler palota, szépen helyreállított, helyi védettségű épület a városközpontban. A Löffler Miksáról elnevezett, térségi szinten kiemelkedő szecessziós emlék az utóbbi évszázadban számos intézménynek szolgált helyszínéül. Működött itt korábban újságszerkesztőség, kiadóhivatal, az Abonyi Közgazdasági Bank és üzlethelyiség is. A későbbiekben családok vették birtokba az épületet, de ugyancsak a palota falai között talált otthonra az egykori neves abonyi üvegesmester és labdarúgó Czigler Ernő műhelye is. Helyi védettségű épület. 1910-ben épült.
Civil Ház is egy kúria volt valamikor, a helyiek egyelőre keresik az eredeti építőt és a lakókat, hogy méltó történettel nyithassák meg a felújított, gyönyörű épületet. Abony város civil szervezetei használhatják majd a házat; aktív csoportok, nyugdíjasok, sportolók találkozó helyének szánják. A kertet is rendbe teszik, hogy nyári rendezvények színhelyéül szolgálhasson.
Zsinagóga és Ungár kúria
Az abonyi zsinagóga, mely ma is áll, négyoszlopos előcsarnokával kiemelkedik a XIX. századi klasszicista imahelyek közül. A Deák Ferenc utcai épületet az Ungár-kúriával közös telken 1825-ben avatták fel. A jelenleg rossz állapotú épületek felújítására is pályázati tervek készülnek.
Kiváló ételek és borok
A városlátogatás után betértünk a Mészáros Vendéglőbe, melynek portáján felirat mutatja, hogy félúton járunk Erdély felé.
A takaros, családias vendéglő a kistérség hagyományait és gasztronómiai nevezetességeit kínálja; az Alföld tájjellegű ételei és a reform konyha ínyencségei egyaránt megtalálhatók az étlapon.
Abonyból hazafelé tettünk egy nagy kanyart a ceglédi Kökény és Fia családi borászathoz. A több épületes, rengeteg virággal díszített birtokon vendégházakat, tanya-gazdaságot őshonos és hazai nemesítésű állat fajtákkal, pazar éttermet és pincét talál a látogató. A téglákkal kirakott, boltíves, exkluzív pincében
Cserszegi Fűszeres, Rajnai Rizling, Chardonnay, Zöld Veltelini, Sauvignon Blanc, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Zweigelt kóstolható.
Itt kaptunk információkat a ceglédi fürdő igazgatójától, Szűcs Ádámtól,
hogy milyen újdonságokkal várják idén a fürdővendégeket: többek között megújul a gyógyászati kezelő részleg és pályáznak a gyógyhely minősítésre.