Megkóstoltuk Gyulát és Békéscsabát 2. rész

Megkóstoltuk Gyulát és Békéscsabát 2. rész

Megkóstoltuk Gyulát és Békéscsabát 2. rész

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: Szabó Eszter

 

Gyulától 16 kilométerre, Békés megye földrajzi középpontjában fekszik a megye székhelye, Békéscsaba. A két város neveinek említésekor először a fenséges kolbászaik ugranak be mindenkinél, de egyre erősebb Gyula és Csaba együttműködése a turisztika terén is. Közös programjaik évről-évre népszerűbbek, ilyen az idén új nevet viselő, három napos gasztronómiai rendezvényük, a Kolbászolj velünk!

Látogassunk át Békéscsabára, ahol kulturális és kulináris élvezetek várnak!

 

 

 

 

A festőgéniusszal utazunk térben és időben

Munkácsy Mihály, a zseniális tehetségű festő Békéscsabán is élt, és alkotott. Az itt töltött időszak alatt olyan erős kötődése alakult ki a település iránt, amely végigkísérte életét, pályafutását. A hálás utókor és a város rendkívül büszke a mesterre. Békéscsaba utcáinak minden szegletét áthatja Munkácsy Mihály szelleme; szobrok, emléktáblák mindenfelé, a Munkácsy Emlékház és a Munkácsy Múzeum

 

 

 

 

ápolja a festőóriás alkotásait és művészetének és életének tárgyi emlékeit. Munkácsy Mihály életművének Békéscsabán őrzött egysége a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményének koronaékszere. A tíz festményből és ugyanennyi grafikából álló kollekció, illetve a 579 tételt számláló, egyedülálló relikviaanyag a festőt övező kultusz kimagasló része.

 

 

 

 

A múzeum újdonsága az Utazás TÉRben és IDŐben idővonal spirál, mely mentén jutunk el a tárlat koronaékszeréig, a Munkácsy képekig. Munkácsy Mihály – Egy géniusz diadala és a Békéscsaba az évezredek idővonalán című állandó kiállításokat kutatók és látogatók is megtekinthetik.

 

Gasztronómai kalandok Békéscsabán

Először is a tegyük helyre a legfontosabb tudnivalókat a gyulai és csabai kolbászokról: mindkettő világhírű, eredetvédett hungarikum, és mindkettő szigorú előírások szerint készül, a húskészítmények címkéjén csak így használhatják a márkaneveket. Ugyan mindkét kolbász paprikás, de a csabai sokkal paprikásabb és kömény is kerül bele, a gyulaihoz pedig borsot adnak. A gyulai páros kolbász, a csabai egyszálas és kissé vastagabb. No, és mindkettő után jól esik egy kupica pálinka.

 

 

 

 

A tanultak után látogassunk el az Árpád Pálinkatanyára.

 

 

 

 

Ötven éve nem múló szenvedélyünk és türelmünk, tudásunk és kitartásunk eredménye, hogy családunk pálinkái kivalló minőségű magyar hungarikumok. Pálinkáink 100% gyümölcsből készülnek, maximálisan a gyümölcs természetes értékeit szem előtt tartva. A generációkon keresztül öröklődő tudás és tapasztalat minőségünk záloga- vallja a két tulajdonos Nagy Árpád és Hegedűs Mónika a manufaktúra honlapján. Megkóstolhattunk néhányat a 40 féle hazai gyümölcsből készültek közül, a muskotály, a meggy, a körte, a barack mellett a prémiumkategóriás Bársony birset is. Ez utóbbi arról híres, hogy a 2020-as év Ország tortája verseny bajnoka, Füredi Krisztián a Curiositas nevű tortakölteményében használta a nem mindennapi, domináns elemet, a tökéletes birs zseléből készített pálinkát.

 

 

 

 

Az étvágygerjesztő kupicákhoz jellegzetes tót tájétel illik, mégpedig a Frankó Tanya és Haluskaházban hagyományosan készítettek leginkább.

 

 

 

 

Békéscsaba külterületén, a korhűen berendezett tanyán hagyományos vályogház, hármas felosztású udvar: veteményes, gazdasági udvar és gyümölcsös fogadja a betérőket, no meg a tűzrőlpattant háziasszony, Bartolák Marcsi. A bájos állatsereggel fotózkodtunk, majd az illatokat követtük, és egy a gazdag néprajzi gyűjtemény kellős közepében találjuk magunkat.

 

 

 

 

A 20. század elején épült ház szinte egy kis múzeum, konyhája, szobája megidézi a tanyavilágban gazdálkodók életmódját, háztartási eszközeit és használati tárgyait.

 

 

 

Ha a vendég a finom fogásokra várva egy kicsit megpihenne, az olvasó sarokban olyan képeslapokat és bakelit hanglemezeket talál, ami múzeumokban is nagy kincs lenne. 1950 júniusi Nők Lapja  oldalait az elmúlt évtizedekben sokan forgatták, alaposan megkopott, de hiteles ereklye a letűnt korról, éppúgy, mint a tanya minden berendezési tárgya.   

 

 

   

 

A cserépkályha szerű sparhelton pirítják le éppen az asszonyok a brinzás, káposztás, túrós, és mákos haluskát. A konyhában is nagy a sürgés-forgás, szorgos kezek tálalják a fürjtojás előételt és a savanyú húslevest. Közben Marcsi csak mesél és mesél, gyakorlott előadó, minden mondatán érződik a tót gyökereihez, a házhoz és a hagyományos szlovák nemzeti ételekhez kötődő szeretete.

 

 

 

 

A 300 éve ide települt tótok receptjeit osztja meg a közönséggel, nem titkos egyik sem, csak liszt, négy tojás, só és víz kell a haluska tésztájához, no meg a házi brinza, a karakteres illatú juhtúró. A reszelt, besósott káposztát karamellizált cukor ágyon pirítják, ezért lesz az a különleges, pikáns íze. Kóstolásra ajánlja még a mézzel „lucskosított” mákos haluskát is, a saját szilvalekváros hókiflit és a málnapálinkát is.

 

 

 

 

 

A látványkonyhában máskor is nagy az élet, mert hetente érkeznek a forgatócsoportok, a workshopok is teltházasak és iskolásoknak, családoknak is szívesen mesél Marcsi a tót hagyományokról.

 

 

 

 

Gyula és Békéscsaba városvezetői gőzerővel készülnek az adventi hetekre, mert a féléves lezárás után, júniusban visszatért vendégekre a Karácsony előtti időszakban is számítanak.  November 29-től nyit a tavaly elmaradt kirakodóvásár, és még számtalan attrakció hívogatja a turistákat. A szálláshelyek, az éttermek, a kastélyok, a Várfürdő és minden látnivaló kitárja a kapuját.

A Kolbászolj velünk! 25 állomásos gasztrotúra a két város összefogásával idén debütált, a kóstolók, a főzdelátogatások és más programok bemutatkozása jól sikerült.

Gasztronómiai kalandokra fel 2022-ben!

 

 

2021-11-18« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk