Kultúrtörténeti különlegesség Zengővárkonyban a Tájház

Kultúrtörténeti különlegesség Zengővárkonyban a Tájház

Kultúrtörténeti különlegesség Zengővárkonyban a Tájház

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Aki a Kossuth Lajos utcain Tájházba látogat, egyszerre két érdekes gyűjteményt is meglátogathat.

 

 

A falu polgármestere, Fülöp Csaba meséli, hogy a kultúrtörténeti érdekességű Szalma-Kincs-Tár kiállítást 2002. március 15-én nyitották meg egy régi, istállóból átalakított kétszintes épületben, a zengővárkonyi óvoda udvarán. Ekkor Tüskés Tünde több évtizedes gyűjtő és kutató munkájának az eredményeként 36 ország 600 kézműves tárgyát állították ki.

  

A Szalma-Kincs-Tár három éve új helyre, a falu felújított Tájházába költözött. Itt ideális környezetben, tudományos igénnyel, tematikus és tájegységi rendszerben összeállított, interaktív kiállítás fogadja a látogatókat. Bemutatják a szalmafonó hagyományokat, a szalmából készíthető tárgyak sokféleségét, és mindazon eljárásokat, amelyekkel a gabona szárából kultikus, használati és dísztárgyakat lehet készíteni, valamint megismerhetjük a különböző módszerekhez szükséges eszközöket, szerszámokat is.

 

   

 

A magyarországi, erdélyi szalmatárgyakon kívül, gazdag anyagot találunk itt Mexikóból, Svájcból, Japánból, Angliából, Ukrajnából, Lengyelországból és Fehéroroszországból is.

 

   

 

Láthatunk arató és modern kalapokat, tárolóedényeket, dísztárgyakat, ékszereket, játékokat, karácsonyfadíszeket, méhkasokat, aratókoszorúkat, táskákat, tájképeket és sok más érdekességet.

A két udmurt baba, a 19. századi svájci kalapcsipke mustralapok, egy nepáli kesztyű, az afrikai szalmagyöngyök és egy japán szerzeteskalap különleges értékei a gyűjteménynek, melyek nemcsak a szalmafonóknak, hanem a kutatóknak, néprajzosoknak is számos újdonságot tartogat, és a faluba látogató turistáknak pedig igazi élményt kínál.

 

   

 

A múzeum hagyományőrző, szórakoztatva oktató szerepén túl a szalmából készült tárgyakon keresztül népek rejtett kultúráját és alkotók művészi kreativitását is bemutatja.

  

 Nyaranta múzeumpedagógiai foglalkozásokat, táborokat szerveznek. A látogató a témával kapcsolatos könyveket, képeslapot és míves szalma tárgyakat vásárolhat.

  

 Az 1982 óta tájházként üzemelő, kiemelt műemléki védelem alatt álló ház a baranyai népi építészet szép példája. Dékány Máté gazda 1800-as évek közepén épült portájának lakóépületében kapott helyet a szép szoba, korhű berendezéssel, melyben a Császár János által gyűjtött festett, virágozott, kék bútorok, tulipános ládák, felvetett, mennyezetes, csöngettyűs ágy látható.

 

     

 

Fülöp Csaba polgármestertől még megtudtuk, hogy Zengővárkonyban van Rockenbauer Pál neves természetjáró, világutazó, televíziós szerkesztő, a magyar televíziós természetfilmezés egyik megteremtőjének, a Kéktúra útvonalak szerelmesének hamvai egy vörösmárvány kőtömb alatt.

 

Arról is értesültünk, hogy a Tájházban június 28-án Péter-Pál napi kézműves vásárt rendeznek és az októberi, hagyományőrző Lukács-napi búcsún -a református-sváb közösség legnagyobb ünnepén- a falu Sárköz régióhoz kapcsolódó népi táncegyüttese is fellép.

  

A Baranya Vármegyei Zengő-alja tájegység további nevezetességeinek bemutatását folytatjuk. Következik Pécsvárad, ahol számtalan érdekesség várja a turistákat.

 

2025-04-02« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk