Hajnali kakasszó Kisnánán
Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Akik nem ébredtek még pirkadatkor a tyúkól királyának a rekedtes hangjára, azok nem is tudják, hogy milyen az igazi falusi élet. A baromfiudvar már korán hangos a harcos természetű, sarkantyús kukorékolásától a kedves mátraaljai faluban, Kisnánán, a Bari Tanyán.
Falusi porta parasztudvarral
A várral szemben található Négynapraforgós minősítésű falusi szálláshely háziasszonya, Tari Tünde az újjávarázsolt tornácos házának kapujában fogadja a bejelentkezett vendégeket.
A Béke úton szigorúan a kapu előtt állunk meg, mert három kutya ugatja a jöttünket. Tünde előremegy a kertben, utána mi, hogy a gazdaasszonyt követőket a kutyák megszagolgassák és 'beengedjék'. Hamar megbarátkozunk a nagytestű, fekete Bellával, a tarka Bogánccsal és későbbi kedvencünkkel, a kis Pajtival is. Két napig hozzájárultak, hogy a kertben, a teraszon, a szobákban közlekedjünk, időnként szimatolták a lábainkat, majd elunták és megengedően sütkéreztek a napon. A két fehér cica nem különben, már megszokták a vendégeket.
A több diplomás Tünde romantikus falusi szálláshelyet alakított ki tipikus parasztudvarral. Az állatseregtől igen hangos a reggel, mert az elkerített udvarban kacsák, libák, hucul lovak, kecskék, pulykák mondják a magukét és beszélgetnek egymással. Szinte családtagok, nevük is van mindnek. A kasban a kiskacsák ténferegnek, botladoznak, a tyúkanyó pedig terelgeti a kiscsirkéket a fák árnyékába. A hetven állaton meglátszik a törődés, gondoskodás; a természetes életterükben teljesen szabad és boldog az életük.
Mint az ilyen régi építésű parasztházakban általában, az udvarról nyílóan itt is három szoba van, 8 fő elhelyezésére.
Tünde az iskolaszünet első hetében már várja az általános iskolás gyerekeket, de a vakációzók nem különben várják a nyaralást. A kis csoport esténként összeült, megbeszélik a másnapi ebédet, amit közösen kitalálnak és megfőznek. Felosztják a munkát, aki nem dolgozik ne is egyék! alapon, van, aki krumplit pucol, van, aki a hagymát, van, aki megteríti a teraszon a nagyasztalt, aztán a libagágogás és pulykakárálás között nevetgélve fogyasztják el, amit főztek. Nagy a jókedv minden nap, mert Tünde kedvessége és pszichológia érzéke kinyitja a lányok és fiúk szívét, és jó érzékkel feloldja a tyúkólban folytatott beszélgetésekben egyesek zárkózottságát.
A táborozók bizonyára fognak emlékezni a napi ötszöri étkezésre, a kapirgálós csirke tojásából készített rántottára, vagy húslevesre, a helyi lekvárokra, szörpökre, a zoknicsatákra, az állatok reggeli etetésére, a szénagyűjtésre, a kerti munkára, a lovaglásra és az istálló takarításra. Henyélés, lustálkodás nincs. Egy hét alatt a gyerekek elfelejtik a gyorséttermeket, a mobiltelefont, sokat vannak a szabadban, és a háziállatok között, no meg egészséges ételeket esznek. Ez a világ igazi romantikus falusi élmény!
Tünde családterapeuta, mediátor foglalkozásokat is folytat, a 'Csak a te napod' programjára évek óta sok pár jelentkezik. Nem csoda, hisz éjjel kettőkor is képes süteményt sütni a másnapi vendégeknek. A nyár még hosszú, lehet jelentkezni a turnusokra.
A Kisnánai Vár különleges látnivaló
A Bari Tanyától csak átmegyünk az úttesten és máris beléphetünk a szépen felújított Tájház udvarára. A szlovák parasztház 1890 körül épült, korabeli paraszti életvitelt bemutató berendezési tárgyai és az udvaron kiállított mezőgazdasági eszközök igazi csemege a látogatóknak. És még csak most jön a vár! A Tájház lényegében a vár tövében, a várhoz vezető kertben áll, tehát tovább haladunk az emelkedőn.
A kisnánai vár a magyar nemesi rezidenciák egyik legszebb, késő középkori emléke. Évszázadokkal ezelőtt Kisnánán, a Mátraalján, a Gyöngyöstől Eger felé átvezető utat a várral védték. Építése a 11-12. századra tehető, pontos időről okirat nem szól. Első ismert birtokosa, a vár építője az Aba nemzetséghez tartozó Csobánka Pál volt. A további századok alatt több nemesi család örökölte egymás után a birtokot a várral együtt, mígnem az ezerötszázas években a törökök foglalták el. A török uralom után a várat már nem állították helyre, több birtokos kezén is megfordult, akik azonban nem laktak itt, így a környékbeli lakosság építőanyagként használta a lebontott falakat. 1940 körül Nána község leventéi gyakorló terepet alakítottak ki benne és feltárták a gótikus vártemplom belsejét.
Az 1960-as évek közepén némi állagmegóvást és régészeti feltárást hajtottak végre rajta, de csak a 2010-es években került sor a teljes felújítására. Ennek során megerősítették a falakat, az Öreg-toronyban kiállítótermeket hoztak létre, a tetején egyedülálló panorámával, toronyterasz létesült.
Ma kisnánai vár számos jelentős újdonsággal várja a látogatókat, például kőtár opál kiállítással,
vármúzeum, pince és bortrezor, a vár öt pontján kronoszkópok (múltba látó készülék) és 3D kisfilm a vár történetéről.
Kisnánai látogatásunkat a helyi termelők termékeinek kóstolásával folytattuk. Ha érdekel Lizi néni lekvárja, a Koncsos borászat és a Kovács féle pálinka, akkor olvass tovább a Magyar Portéka menüben.