Élményekkel vár a Tisza-tó fővárosa

Élményekkel vár a Tisza-tó fővárosa

Élményekkel vár a Tisza-tó fővárosa

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Idei nyár végi Tisza-tavi látogatásunk alkalmával két új programot ajánlunk Tiszafüreden: felkerestük a vadonatúj, négy évszakos Kérész Központot és bemutatjuk a város egyik jelentős múzeumát a Lipcsey Kúriában. Mindkettő kiváló koraőszi élményt nyújthat családoknak is.

 

Gyere a Kérészbe!

Így írja Tiszafüred legújabb létesítményének, a Kérész Központnak a kezünkbe került szórólapja a felszólítást.

  

 

Jó, akkor a szíves invitálásra keressük meg a Tisza-tó partján az idén tavasszal átadott komplexumot a Kis-Tisza utcában. Egy szépen kialakított parkolót találunk, majd a barátságos előtérben Nelly fogadott bennünket. Szádeczky Kornélia, a Kérész Központ frissen kinevezett vezetője a sok évig tartó hegyvidéki munkáját cserélte el a tó mellettire. A tapasztalt, lelkes turisztikai szakember közreműködésével nyitott meg korábban a Bükki Nemzeti Park létesítménye, a mátrafüredi Harkály Ház, és két éve a Bükki Csillagda. A Tisza-tóra kinyúló teraszról hallgattuk, hogy Nellynek milyen új kihívást jelentett ez a nagy váltás, miközben megcsodáljuk a tavat, a természetnek e szépséges alkotását, és fotózzuk a nádassal keretezett zöldes-kék vízen úszó tavirózsákat, a vízibiciklizőket és a vadonatúj eszközön, a Schiller waterbike-on kerékpározókat.

  

 

A négy évszakos turisztikai szolgáltatásokat nyújtó, háromszintes, 930 négyzetméteres Kérész Öko- és Aktív Turisztikai Központ hiánypótló beruházás a térségben - Tiszafüred városa újabb kikötési lehetőséggel és szabadidő központtal gyarapodott. A közvetlen vízkapcsolattal rendelkező Kérész Központ kishajók, csónakok és egyéb vízi járművek (kajak, kenu, SUP, vízibicikli) fogadására alkalmas úszóműves stéggel rendelkezik. Az sporteszközök szigorúan csak lábbal, evezővel hajthatók lehetnek és mentőmellénnyel használhatók.

  

 

A Kérész kedvezőtlen időjárási körülmények között, több korosztály számára kínál programokat: a szabadban szervezett Tisza-tavi kerékpártúrák a kerékpárúton, SUP-os és kajaktúrák, madárrezervátumi csónaktúrák, természetfotós túrák, gyalogtúrák, a belső terekben a Kér-Ész-Tér nevű digitális homokozó, mozgóképes program, kézműves foglalkozás, gyereksarok, babzsák mozi, VR360 kisfilm, természetbúvár labor van. Csoportoknak szakvezetéssel másfél óránként induló turnusokra is lehet jelentkezni.

 

   

 

 A Kérész Központ adottságainál fogva teret biztosít időszakos kiállítások megrendezésére. Feltörekvő művészeknek, lelkes fotóamatőröknek, kortárs festőknek vagy grafikusoknak egyaránt alkalmuk nyílhat kreativitásuk, munkásságuk bemutatására.

  

 

Említsük meg a kiváló büfét is, melynek kínálata rendelkezésre áll a látogatók számára az élménydús programok után.

 

Pezsgő múzeumi élet

Ha a Tisza-tó felett esőfelhők gyülekeznek, itt az idő fedett helyet keresni. Látogassuk meg Tiszafüred valamelyik múzeumát a négy közül: választhatunk a Tariczky Endre Régészeti Kiállítás, a Darabos László Helytörténeti és Néprajzi Kiállítás, vagy a Kiss Pál Múzeum és a hozzá tartozó Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház között. Igazán bőséges a kínálat!

A helyi közösség számára már a 19. század második fele óta fontos a letűnt korok tárgyi emlékeinek gyűjtése, kutatása és bemutatása. Az intézmények az elmúlt évek jelentős fejlesztéseinek köszönhetően teljesen megújultak és gazdag programokkal kapcsolódnak be a város kulturális életébe.

  

 

Kiss Pál Múzeum Tiszafüred és Magyarország egyik legrégebbi alapítású, fővároson kívüli gyűjteménye a műemlék Lipcsey Kúriában található. Klasszicista stílusú épületet oszlopos tornác, veranda és a timpanonos homlokzat jellemzi. A nemesi Lipcsey család építtette 1840 körül udvarháznak, kúriának, akik az 1700-as évek elejétől éltek Tiszafüreden. 1849-ben ebben az épületben többször is járt Kossuth Lajos.  

  

 

Az épületben 1953-ban alapítottak múzeumot, mely ekkor felvette Kiss Pál 1848-49-es honvédtábornok nevét, aki Tiszafüreden élt.

A múzeumban hat teremben van kiállítás, főépületben tekinthető meg a 2001-ben megnyílt: Mesterek és mesterművek – Tiszafüred művészi kisipara és háziipara című gyűjtemény. 

 

 

A tárlat rövid várostörténettel indul, a 17. század végi újra telepedéstől tekinti át Tiszafüred történetét, mezővárossá válását, majd a város hírneves kézműves és háziiparának emlékanyaga tekinthető meg. Kiemelt helyet foglal el ezek között a híres tiszafüredi nyereggyártás, amely már a 18. században ismert volt az egész országban. Az itt készült fanyereg típus füredi nyereg néven terjedt el, elsősorban a huszárság hivatalos nyerge volt, így tömeges gyártása a helyi kézművesipar felvirágzását eredményezte.

  

 

A 19. századtól egyre szélesebb körben váltak ismertté a füredi fazekasság egyedi díszítésű házi és díszedény típusai. A hagyományos arányok, formák, színek és minták a mai napig tovább élnek a jelenleg is Tiszafüreden alkotó két fazekasmester kezei közül kikerült tárgyakban.

 

 

Következnek a festett, virágos asztalosbútorok és külön vitrinben tekinthetőek meg a női szövés és hímzés legszebb darabjai: a keresztszemes hímzésű dísztörülközők és gyúrókötények, valamint az ügyesebb kezű pásztorok csont-, szaru és bőrmunkái, illetve faragásai. A harmadik teremben egy eredeti szatócsbolt berendezése és céhes relikviák, valamint mezőgazdasági eszközök tekinthetőek meg.

 

   

 

A másik állandó régészeti kiállítás 2018 tavaszán nyílt meg és a Városunk 7000 éve rejtőzködő kincsei címet kapta, utalva arra a gazdag történelemre, amely egyrészt a föld mélyén, másrészt a megyei múzeum raktárakban rejtőzködött az elmúlt időszakban.

A lelőhelyen előkerült bronzkori tömegsír és a 19. századi fazekasműhely feltárásával sok érdekes lelet szolgál a város 7000 éves történelmének megismerésére. A vitrinekben és sírrekonstrukcióban bemutatott tárgyak mellett saját kezűleg ki lehet próbálni a régészek, antropológusok és restaurátorok munkáját.

A Kiss Pál Múzeumban a 19. század vége óta gyűjtött természettudományos leletanyag jelentős része a jégkorszak utolsó időszakából származó gerinces állatok maradványaiból áll. A Jégkorszaki kalandozások a Tisza-partján című állandó régészeti kiállításban bemutatott tárgyak kihalt fajokat reprezentálnak, melyek szemléletesen tájékoztatják a látogatókat az évezredek alatt átalakult Tisza-vidék klimatikus és növényföldrajzáról. A Tiszából halászati és hídépítési munkálatok alatt előkerült tárgyak igazi ritka régészeti kincsek, melyet a múzeum nagy becsben tart.

 

 

Tisza-tavi élményeinkről beszámoló többi cikkeinket és fotóinkat is szíves figyelmébe ajánljuk kedves olvasóinknak!

 

 

2024-09-02« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk