A szlovén-magyar határmenti régió új életre kel

A szlovén-magyar határmenti régió új életre kel

A szlovén-magyar határmenti régió új életre kel

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu Okolicsányi Zoltán

 

A viharos történelmi események évtizedekre elvágták egymástól a korábban egységes földrajzi, néprajzi tájegységet jelentő szlovén-magyar határvidéket. A korábbi kapcsolatok elhaltak, a falvak társadalmi, gazdasági szempontból is hanyatlásnak indultak.

  

 

A határrégió ma már kiváló lehetőséget kínál a két ország turistáinak arra, hogy átlátogassanak egymáshoz. Magyarország területének és lakosságunk számának is - nagyságrendileg - a negyede Szlovénia, viszont az Alpok közel háromezer méteres hegyei, dús erdőkkel borított tájai igen vonzó utazási célponttá teszik az országot a különlegességekre vágyó turisták számára. A határ menti magyar megyék, Zala és Vas megye önkormányzatai felismerték a szomszédos országgal való turisztikai együttműködésben rejlő kölcsönös előnyöket,

 

 

és a régió a látnivalóinak közös bemutatására létrehoztak több turistavonzó fejlesztési projektet. A kezdeményező Interreg a Szlovén-Magyar SI-HU-PRO projekt hangsúlyát a 'közös szóra' tették.

 

 

Az Interreg Europe egy együttműködési program, amelyet az Európai Unió társfinanszíroz. Az Európai Unió arra törekszik, hogy csökkentse a fejlettségi, növekedési és életminőségi egyenlőtlenségeket az Európa régióik között. Programunk célja a célhoz, és 2021-től 2027-ig tart.

 

 

Kerékpárosok örömére

A közös magyar-szlovén határ 102 kilométeres vonalán Zala megye az egyik turisztikai partner. Több terv is érintette a kerékpáros turizmus és a kapcsolódó infrastruktúra fejlesztését, de a határtérség komplex, kerékpáros barát szolgáltatásainak köre azonban még nem alakult ki. Komoly kitörési pontot jelentett, hogy a Zala Megyei Önkormányzat vezetésével- négy magyar és három szlovén partner összefogásával - megvalósult a kerékpár útvonal Lenti, Letenye, Őriszentpéter, Szentgotthárd, Muraszombat, Ptuj, Ormož, Ljutomer, Lendava térségében. Ezzel a desztinációt integrálták az Euro Velo 13 határon átnyúló kerékpáros nemzetközi rendszerbe.

  

 

Az IronCurtainCycling nevű projekt érinti a szalafői határsávban a Határkőpark szabadtéri kiállítóhelyet. A piknikezőhellyé alakított erdei parkban a zöldhatár mindkét oldaláról érkező kerékpáros turistákat tűzrakó- és pihenő padok, valamint tökös-mákos rétes is várja az Őrségi Ízek Portájánál.

 

 

A néprajz szerelmeseinek ajánljuk a közeli Pityerszer skanzen megtekintését, benne a mai napig eredeti helyükön álló épületekkel. Az őrségi népi műemlékegyüttes a vidék gyöngyszeme, megőrizte az ősök emblematikus, döngölt padlózatú lakóhelyeit, használati eszközeit, bútorait, kémény nélküli tűzhelyeit.

 

 

A háztól elkülönülten áll a kástu, zsuppal fedett élelem- és vetőmagtároló, amely a családok és az állatok egész éves élelemkészletét tárolta.

 

 

Pityerszertől néhány percre autók közlekedésére is alkalmas a magyar Orfalu és a szlovén Bűdfalva közötti 1 kilométeres hosszú kerékpárút. Az Őrség és a Rábavidék egyik legújabb útszakasza újabb lehetőséget ad a kerékpáros turistáknak a határon való átkelésre.

 

 

A Vas megyei Felsőszölnök Magyarország legnyugatibb települése, amely a magyar-szlovén-osztrák hármas határ tövében, festői környezetben található. Az oklevelek először 1378-ban említik a települést, amely ma a legnagyobb szlovén település Magyarországon.

  

 

A lakosság a mai napig megőrizte a hagyományos szlovén kultúrát és az archaikus nyelvjárást. A település csodálatos hegyekkel és dombokkal ölelt központjában érdemes megtekinteni a római katolikus templomot és a volt paplakban kialakított tárlatot.

 

 

Nem különben érdekes a Felsőszölnöki Mintagazdaság és a helyi termelők Termékboltja,

  

 

melyek szomszédságában a szép természeti környezetbe több napra érkező vendégek szálláshelyet és éttermet is találnak. Kiépített út köti össze a szlovéniai Martinjével. 

 

 

Vár, nemzeti park, zöld játszótér, kilátó és méz

Az aktív turizmus részeként összesen kilenc helyszínen létesítettek rekreációs parkokat és zöld játszótereket a határ mindkét oldalán, melyek a természeti környezet, a védett természeti értékek, a fenntartható gazdálkodás és közlekedés, az egészséges életmód, mozgás témaköreit fókuszba állítva készültek el. A Green Exercise projekt elemei minden helyszínen a környezethez illeszkedő kivitelezéssel és tematikával valósultak meg.

 

 

Ha elhagyjuk Magyarországot, látogassuk meg a Goricko Nemzeti Parkot, valamint a Gradi várat; mindkettő látványosság a már meglévő kulturális- és természetturisztikai kínálat része. Az attrakciók népszerűsítése fókuszba állítja a környezetbarát közlekedési módokat, elsősorban a kerékpározás és a kerékpáros turizmus előnyeit mutatja meg. 

 

 

A szlovén-magyar turisztikai fejlesztések meglátogatásának utolsó állomásait is jó szívvel ajánlunk olvasóinknak: A határőrök életét mutatja be a felújított egykori határőrlaktanyában működő állandó kiállítás Čepinci településen. Visszakanyarodva Magyarországra a határtól nem messze fekszik Kétvölgy, a Rábavidék egyik szórványtelepülése, amely 1978-tól az Őrségi Tájvédelmi Körzet részeként fokozottan védett terület, 2001-től pedig az Őrségi Nemzeti Parkhoz tartozik. A falu legmagasabb pontján, a Katalin-dombon álló kilátóról körbe nézve gyönyörű panoráma tárul elénk, háttérben az Alpokkal. Jó időben távcsővel ellátunk a riegersburgi és a güssingi várig.

 

 

Útunk következő állomása a Vendvidéken Apátistvánfalva. Az Őrségi Nemzeti Park lankás, védett vidékén a házak külön dombtetőre épültek, és körülötte helyezkednek el a hozzá tartozó szántóföldek és legelők. Az Alpokaljára jellemző az európai szinten is ritka növény- és állatvilág, amely különösen gombákban és lepke faunákban gazdag. Ebben az idilli környezetben betértünk a családias Apát Panzió és Étterembe.

 

 

A vendéglátóhely egy 7 hektáros őspark ölelésében, gyönyörű zöld környezetében a pihenés, kikapcsolódás, aktív szórakozás élményéhez szükséges szolgáltatások széles körével és felújított, panorámás szobákkal várja a vendégeket.

 

 

Az ételek az Őrségre jellemző helyi, alapanyagokból, a korszerű hazai és nemzetközi konyha igényességével készülnek.

 

 

Szarvasgulyás leves, savanyú tojásos vargánya leves, csirkemell aszalt paradicsommal és mascarponeval töltve, narancsos whisky mártással, édesburgonyás nudlival, kecskesajtos panna cotta – már leírva is felséges!

 

Szívet melengető hely az Őrség egy igazán mesés kis szeglete, egy a 3,5 hektáros terület, a Vadvirág Méhes- és Gyógyítóház,

 

 

ahol mézes kóstoló és gyógynövénytúra várja a látogatókat. Sétálgatunk a komótos turizmus jegyében, az oltalom alatt álló kaszáló-gyümölcsösben,

 

 

és hallgatjuk a házigazda elbeszélését. Az Őrségi Nemzeti Park védjegyét viselő termékek: mézek, szörpök, lekvárok kóstolgatása mellett megismerkedünk a méhészettel és a gyönyörű szálláshellyel.

 

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„A sajtóút az Interreg V-A Szlovénia-Magyarország Együttműködési Programban megvalósuló Sl-HU PRO (SlHU232) projekt keretében került megrendezésre. A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg.”

 

2022-06-18« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk