A nyolcvanas évek Kínája Lu Min könyvében
Szerző/Fotó: Barna Judit
A Kézbesíthetetlen szerelem az írónő lebilincselő és megrázó regénye a kínai reform és nyitás kezdeti évtizedeiről és áldozatairól, női sorsról és identitásról, valamint az 1980-as évektől zajló társadalmi változásokról szól.
A történet egy tragikus szerelemről szól, melynek a '80-as évek Kínájának a "Keményen lesújtunk" bűnözésellenes kampány szolgáltatja a hátteret. Harminc évvel ezelőtt a tizenkilenc éves egyetemista, Danqing karácsonyi partit szervez. Az összejövetelen megismerkedik Sijiával, de a kamaszszerelem és egyesülés öröme tragédiába torkollik: Danqinget huliganizmusért elítélik és kivégzik, Sijiát pedig bajkeverőnek bélyegzik, és az egész hátralévő életét ezzel a begyógyíthatatlan sebbel kell leélnie.
Kínában a kulturális forradalom után lassan és nehezen, de elindul egy erőteljes és sokkszerű átalakulás a társadalom minden területén. A sokéves elszigeteltség után az emberek elkezdenek feleszmélni, és nem csak szabadabb életmód után vágyakoznak, hanem testtudatukat is újra fel kell ébreszteniük. 1983-ban kezdődött a "bűncselekmények szigorú leverése" nevű mozgalom, amelynek három éve alatt nem csak valódi bűnözőket, hanem ártatlan, testi kapcsolatra vágyó fiatalokat is súlyos csapás sújtotta.
A regény egyik főhőse, a 19 éves egyetemista egy ártatlan kis szex miatt veszti el életét. A történet ezzel a tragikus eseménnyel indul, és az érintetteknek, a két család tagjainak tovább kell élniük, egy ilyen emléket cipelve, de hogyan képesek erre? Mi történt pontosan azon a bizonyos estén? És mi történt a fiú halála után? A regény húsz év történetét meséli el, három közvetlenül érintett kulcsszereplő monlógján keresztül, három nézőpontból. Köztük a meghalt fiú a túlvilágról írja "kézbesíthetetlen leveleit", így a két világban élők sorsa ezáltal is akaratlanul és elválaszthatatlanul összefonódik. Közben az ország történelmi kereke is gurul tovább…
A többek között Lu Xu-díjjal is elismert fiatal kínai írónő ezzel az izgalmas fordulatokkal teli regénnyel mutatkozik be a magyar olvasóknak.
A könyv bemutatóját a Magvető Cafe-ban szervezte a Budapesti Kínai Kulturális Központ, ahol Zombory Klára, a Magyar-Kínai Baráti Társaság az elnöke moderálásával Yu-Barta Erika sinológus, műfordító ismertette a regény cselekményét és az írónővel való kapcsolatát.