Tündérkert

Szerző/Fotó: Kőhalmi Dezső
Nagykörűn, a Tisza parti házsor egy barátságos családi házának bejárata elé állított jókora tábla hirdeti, hogy itt gyógynövénykert található. Sajnos lehet, hogy én vagyok az utolsó vendég a különböző helyekről összegyűjtött és hihetetlen türelemmel ápolt, októberi napsütésben pompázó jókora kertnek. Ugyanis a 75. évében járó kedves, hófehér hajú, szakállú, országos hírű szakembert, Grosz Tamást a kora az eddiginél sokkal több pihenésre kényszeríti. Feleségével, Erzsikével úgy döntöttek, hogy a félholdnyi, közismert birtokocskát ez évben ültették utoljára. A területet vadvirág magvakkal szórják be, s Tündérkert lesz belőle.
Grosz Tamásról majd’ kétoldal terjedelmű címszó olvasható a magyar nyelvű British Enciklopédiában. A róla megjelent cikkek és filmek alapján keresték fel. Megemlítik fogtechnikus mesterségét, ám döntően a gyógynövénytermesztésben, hasznosításban és publikációban elért eredményeit értékelik elismerő mondatokkal.
-Idén utoljára is rengeteg gyógytea és gyógyír készítésére alkalmas növényünk volt. Most a fügefa levele a sláger. Tényleg van igazságtartalma a népdalnak, hogy: Fügefa levele gyógyítsd meg… A fügelevél íze kellemes és gyümölcsös, enyhén kesernyés, teáját már az ókorban is alkalmazták természetes hangulatjavítóként. Emellett segít a vércukorszint szabályozásában és a koleszterinszint, valamint a vérnyomás csökkentésében, továbbá antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik. A népi gyógyászatban az emésztés serkentésére és csonterősítőként is használják.
Fogtechnikusként kezdtem dolgozni, a szintén ezt a hívatást űző feleségemmel együtt Szolnokon. Amit nyugdíjba vonulásunkig csináltuk. Közös életünk során elkezdtünk keresni egy csendes faluban nekünk való, szép telket. Így találtunk erre a Tisza parti lakra. A hívatásom mellett gyakran került adásba a Szolnoki Televíziónál különböző, a várossal foglalkozó neves épületekről írtam-forgattam kisebb filmeket, így a Nemzeti Étterem, a Kádár cukrászda…stb. Később a Szabad Föld online-ban jelentek meg Termesszék velem címmel rendszeresen írásaim. Manapság is (tizenhat esztendeje folyamatosan) publikálok egy gyógynövény szaklapban, a Herbáció, népi gyógyászati magazinban az ehető, iható növényekről. Gyümölcsparádé, valamint Zöldségparádé című kiadványokban bemutattam a kertünk növényeit. Természetesen mindkettőben olvashatók különleges étkek receptjei is.
A falusi házunknál elkezdtünk zöldséget, majd fűszer- és gyógynövényeket termeszteni. Emlékszem, hogy mikor az első növény kikelt, amit ültettünk, micsoda boldogságot éreztünk. Ettől aztán vérszemet kaptunk, és sorra kerültek a földbe mindenféle finomságok. Szeretjük más országok konyháját is. A megkedvelt ételek fűszernövényeinek magjaiból, más gyűjteményekből szerezve rendszeresen hoztunk haza, s egyre bővült a birodalmunk. Természetesen rengeteget olvastunk is hozzá, hogy mely gyógynövény mire használható és miként kell azt elkészíteni. Hatvan évesen, nyugdíjasként letettem a viaszkést, abba hagytam a fogtechnikus mesterséget. S napjainkat végleg falusi életre, kertészkedésre cseréltük. Lassan országos híre lett a kertünknek és az itt készült különlegesnél-különlegesebb ételeknek egyaránt. Egyre többen látogattak hozzánk, kertnézőbe, s mellé különleges étkeket kóstolni. Többek között ült az asztalunknál a világhírű zenész, Babos Gyula és felesége Katona Klári is. Számos vezető politikus, színész, és más híres ember szintén koptatta az autentikusan berendezett nyári konyhánk székeit, vagy beszélgetett a szabad ég alatt, jóízűen falatozva. Borbás Marcsi és Mautner Zsófi, kik itt forgattak a konyhánkban.
A történet része, hogy a nejem nagyon jó szakács. Kitűnően főzi a magyaros ételeket. Én a keleti ízek tudora lettem. Sokan emlegetik a keleti leveseimet. Különleges ételek különleges főzőeszközei is használatban vannak nálunk. Konyhánk előterét, valamint a konyha mennyezetét magam festettem kazettáktól díszes.
Amikre a legbüszkébb vagyok, azok a saját technikával hímzett faliképeim. Amelynek alapját a Japán tűfestés adja, de sajátságosan eltérve az eredeti hímzéstől a szálakat elfordítom mely igy finom pasztelles színeket adva enyhén térhatásúvá, teszik a képeimet.
Végezetül elárulom, hogy a vadvirágos tündérkertből azért meghagyunk egy százötven négyzetméteres konyhakertet. Kizárólag saját szükségletre. A tollforgatást azonban nem hagyom fel.