Hímes tojások a Pécsváradi Élménytárban

Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Korábbi cikkeinkben bemutattuk Zengővárkony két múzeumát, a Míves Tojás Múzeumot és a Tájházban lévő Szalma Múzeumot. Mindkettő kiállítás a kézműves hagyományok tovább örökítéséről szól, mert a különleges gyűjtemények igazi csemegéül szolgálnak a ritkaságok kedvelőinek.
Megismertük Pécsvárad több nevezetességét, körbejártuk a város látnivalóit, köztük megtekintettük a Pécsváradi Élménytárat is, és ezeket sok információval, szép fotókkal publikáltuk.
A Pécsváradi Élménytár azonban még egy titkot rejteget, a főépület bejáratánál egy kis vitrin áll, benne díszített, míves tojások sorakoznak. Szinte kakukktojásnak tűnik itt ez a gyűjtemény - hogy stílszerű legyek- mert a történelmi falak közé hogyan kerülhetettek a húsvét ünnepi hagyományának ikonikus asztaldíszítő- és ajándéktárgyai?
Kérdésünkre Gászné Bősz Bernadett, az Élménytár igazgatója elmesélte a minikiállítás történetét: a zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum tulajdonosa, dr. Nienhaus Rózsa kérésére kerültek a tojások ide azzal a céllal, hogy aki az Élménytárban jár, a történelmi értékek megtekintése után utazzon el Zengővárkonyba is, és húsvét közeledtével látogassa meg Rózsa 2400 darabos, rendkívül érdekes tojás-gyűjteményét a Tájház területén.
Nemcsak a környező településeken hagyomány a tojásdíszítés, festés, patkolás, batikolás, viaszolás, karcolás, berzselés, hanem az ország távolabbi vidékeiről is érkeznek a kiállítások gazdagítására alkotások Zengővárkonyba és Pécsváradra is.
Érdemes mindkét helyszínt felkeresni!