Szívügyük a dió - Látogatás a lovasberényi fiatal gazda birtokán

Szívügyük a dió - Látogatás a lovasberényi fiatal gazda birtokán

Szívügyük a dió - Látogatás a lovasberényi fiatal gazda birtokán

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Fejér Vármegyében, a Vértes és a Velencei hegység között van egy 2750 lelkes település, Lovasberény, ahol a harmadik generációs, családi diótermelő gazdaságban, az Engelhardt Dióbirtokon jártunk.

  

 

Szereti-e a diós süteményt Engelhardt Ádám, a legfiatalabb tulajdonos- tettük fel a kérdést? Természetesen igen, de csak azt a zserbót, amit pörkölt dióval, házi baracklekvárral és csokoládéval a tetején készül- válaszolta. Megértjük, hogy a cukrászsütemények nélkülözhetetlen, nemes alapanyaga ebben a kombinációban, sokunkkal együtt, a kedvence.

 

 

Harmadik generációs családi gazdaság termel itt 50 hektáron diót, válogatott magyar fajtákból, mint a Bonifácból és a Milotai késeiből. Az Engelhardt Dióbirtok az agrár-környezetgazdálkodási program tagja, így a termelést korszerű körülmények között, környezetbarát módon végzik.

 

 

 A gépi betakarítást követően a teljes feldolgozási folyamat a saját üzemükben történik, a minőséget a család személyes felügyelete mellett a GlobalGAP termelői minőségbiztosítási rendszer is szavatolja. Szívügyük a dió, és hisznek abban, hogy egy kézben tartva a teljes vertikumot -a termeléstől egészen a fogyasztók asztalára jutásig- biztosítani tudják, így a legkiválóbb minőségű termék jut el a vásárlókhoz.

 

Ahogy elkezdődött...

Amennyire vissza lehet látni az időben, a családom mindig mezőgazdasággal foglalkozott- mondja Ádám miközben bemutatja az üzemét.

 

 

A családban az első diósgazda a nagyapám volt, aki a téeszből kilépett, és vitte magával a korábban bevitt földeket. A kérdés az volt, mit kezdjünk a földdel. A család háztájiban addig is foglalkozott szőlővel, őszibarackkal, almával, kevés dióval, a termést piacokon értékesítettük, rengeteg munkával és sok bizonytalansággal. 

Sok kísérletezés után a dió lett a fő irány, mert ugyan hozamban sokkal kevesebbet ad hektáronként, mint más gyümölcsök, viszont nincs friss értékesítési kényszer, valamint a termesztés és az üzemi feldolgozás jól gépesíthető, kevés munkaerő szükséges – érvel a fiatalember.

  

 

 Ádám édesapja, Lajos elhatározta, hogy az informatikus szakmáját felváltja egy egészen más iparággal: „Tetszett a diótermesztés, rengeteget olvastam róla, jártam Lengyeltótiba, a magyar diótermesztés Mekkájába tanulni, és a következő 11 hektár diófa telepítést már saját forrásból finanszíroztam.

 

   

 

Kivettem a bérletből a földeket, gépeket vásároltam, és sok munkával, sikerrel és kudarccal, elkezdtem gazdálkodni. Ahogy a dióültetvények termőre fordultak, meg kellett oldani a betakarítás utáni kezelést, feldolgozást. Összefogva két baráti helybéli diótermelő családdal, megépítettük az első diószárítónkat, kezdetben 3, később már 12 szárítószekrénnyel, így szezononként kb. 400 tonna diót tudunk szárítani, ami bérmunka vállalását is lehetővé teszi.”
Ádám is hasonló pályát futott be, 8 év informatikai karrier után váltott a diótermesztésre, ő a fejlődő vállalkozás, a család és a 3 kis gyermeke mellett a kertészmérnök szakot is elvégezte.

  

 

Októberi szüret az ültetvényen

A 8000 diófa termésének betakarítását néztük meg néhány kilométerre az üzemtől, ahol terebélyes lombozatú, szabályos fasorokban serényen dolgozik a rázógép és felszedőgép. „A dió betakarításának kezdete az, amikor a dió zöld kopáncsa felreped, és könnyen el tudjuk távolítani a dióról. A dió víztartalma ekkor akár 30% is lehet. A héj, vagyis a kopáncs hasadásától kezdve 1-4 hét áll a rendelkezésünkre, hogy betakarítsuk a diót. A diófa 8 év alatt fordul termőre, 10-12 év alatt éri el a csúcshozamot és egy-egy fa kb. 40 évig él” - tudtuk meg Ádámtól.

  

 

A betakarított diót pótkocsikkal szállítják az üzemig, ott kijelölt tárolókba borítják, és elkezdődik az üzemi folyamat az automata gépekkel. Első művelet az ágleválasztás, a dióágak környezettudatos módon visszakerülnek a diószárító gépekbe tüzelőanyagként.

 

 

A lovasberényi Engelhardt Dióbirtok lett magyarországi képviselője a piacvezető AMB Rousset francia diósgépgyártó cégnek.  A speciális gépeket (rázó, felszedő, mosó, szárító, törő gépek) nemcsak használják és forgalmazzák, de az érdeklődőknek hasznos tanácsot is adnak.

  

 

A magyar cukrászat fontos alapanyaga a dió

Termékük héjas dióként országszerte megtalálható szezonálisan az Aldi, a Penny, a Spar üzletláncokban, dióbélként, konyhakészen, apró darabokban, vagy darálva, különböző kiszerelésben pedig folyamatosan rendel tőlük mintegy 120 cukrászda, de termékeik webshopon keresztül a házitartások számára is elérhetőek.

 

 

A biatorbágyi Kemenes Cukrászda és Bisztró tulajdonosa, Kemenes Edith -aki az Engelhardt Dióbirtok új vevője -ottjártunkkor éppen leadott egy nagy rendelést Ádámnak. A flódni, a zserbó, az aranygaluska, a diós túrógombóc, az Eszterházy torta, a somlói galuska, a répatorta és más diósok mellett pékségek is rendelnek tőlük a népszerű diós kenyérhez.

További információ: www.diobirtok.hu

 

 

2024-10-10« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk