Mátrafüredet választották a palócbabák otthonuknak
Szerző: Végh Nóra
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi zoltán
A mesebeli téli táj látványa után más kincsekre is bukkantunk a Mátrában. A 24-es főút mentén könnyen megközelíthető Mátrafüreden egyedülálló Palóc Népművészeti Kiállítás tekinthető meg. Azok számára, akik a túrázás mellett beltéri kulturális programot keresnek, a babamúzeum izgalmas látnivalót kínál.
Ötven saját készítésű, illetve ezen kívül még nagyon sok gyűjtött és adományként kapott baba is megtekinthető. A teljes gyűjtemény közel kétezer tételből áll, amelyek 110 településről származnak – mondta el Lovász Zsolt, a múzeum működését támogató, Palóc Néprajzi Magángyűjteményért Alapítvány elnöke.
A múzeum igény szerint tárlatvezetést is biztosít. A díjmentes szolgáltatást érdemes kérni, mert a nézelődés közben megismerhetjük a tárgyak történetét, és egy kicsit elképzelhetjük, hogyan éltek, gondolkodtak, és milyen öltözéket viseltek a palóc emberek.
A gyermekcsoportoknak rendhagyó múzeumpedagógiai órát tartanak hon- és népismeret témakörben. A felnőttek pedig néprajzi előadást hallgathatnak meg a palóc népcsoport életviteléről. Időnként kézműves mesterség bemutatót is rendeznek. Az interaktív foglalkozásoknak köszönhetően a gyermekek is nagyon élvezik a kiállítást.
A múzeumot Lovászné Juhász Rita üzemelteti, ő viszi tovább nagymamája, Szakács Józsefné Magdolna örökségét, aki 1945 után fogott bele a gyűjtésbe, bejárta egész Palócföldet és minden egyes darabot nagy gondossággal szerzett be, sőt maga is foglalkozott népi iparművészettel. Keze munkája visszaköszön a falakon látható gyönyörű hímzéseken.
Rita nagyon fiatalon, még gyerekként, tízévesen kapcsolódott be a gyűjtésbe. Textiltervezést tanult, az új babákat ő készíti. 1985-től már az egész család a múzeum szolgálatába állt. Nagymama, feleség és férj. A tárlat anyaga jelenleg is bővül.
Rita szakmai tevékenységét számos díjjal elismerték, többek között modern stílusú palóc ruhák készítésével is foglalkozik, amelyek napjainkban is viselhetők. Akit érdekel a divat, igazi különlegességeket fedezhet fel. A népi motívumok újra visszatértek a trend világába.
Három fő kiállítási területük van.
- Babakiállítás:
- Történelmi babák az 1100-as évektől az 1900-as évekig a nagy művészeti korok szerint – 18 darab.
Korai középkor, gótika, reneszánsz, késő reneszánsz, barokk, empire, rokokó, romantika kora, turnűr, díszmagyar pár, huszár.
- Palóc viseletbe öltöztetett babák – 32 darab.
Kazári sorozat: lány, menyasszony-vőlegény, újmenyecske, asszony, idősasszony. Életképek: öltöztetés, keresztelő, kenyérdagasztás, fonó jelenet, Máriás lányok, csipkeverő nő. Több palóc település ünnepi viselete.
- Polgári és időszaki kiállítás – változó.
- Palóc Néprajzi Gyűjtemény:
- Öt eredeti méretű viselet.
- Tisztaszoba részlet: vetett ágy, tulipános láda, berendezett sublód, asztal, lóca, bölcső.
- Szövés, kenderfeldolgozás eszközei, használati tárgyak, konyhai eszközök, lakástextilek.
A múzeum épülete korábban általános iskola volt, amely áthelyezése után a helyiség hasznosítására kiírt pályázat útján került Ritához és nagymamájához. A 80’-as években a házukban indult el a kiállítás, utána az erdőfelügyelőség irodaépületében, majd Mátraházán, a Bérc hotelben volt látható, a mostani helyén immáron 25 éve van.
A múzeum idén útjára indította a Facebook-oldalát, de nem hirdetik magukat, a szájhagyomány útján terjedő ajánlásnak örülnek a legjobban.
A Palóc Néprajzi Magángyűjtemény és Babakiállítás nyitva tartása:
péntek–szombat–vasárnap 10:00-14:00
Előre egyeztetett időpont esetén bármikor megtekinthető a tárlat.
Május 1-től nyári nyitva tartás. 10:00-17:00 között minden nap látogatható lesz.
06-30/913-4987
Cím: Mátrafüred, Pálosvörösmarti út 2.
Többet Mátrafüredről olvashat itt és itt