A hagyományok őrzője, ritka szőlők termesztője
Agrármérnöktanár a negyedik diplomája Barcza Gábornak, aki a bátorszőlöi családi birtokot öt éve vette át, és az ecetfákkal teli gazos földből előbukkant régi szőlőtőkéket élesztette fel, amelyeket még az ősei telepítettek az1890-es években. Száz év is eltelt, és a szőlőtőkék élni kezdtek, kezelésbe vette őket, és 2016-ban már szőlőt szedtek róla.
Elhatározta, hogy megmenti az ősi szőlőket, a csak itt termesztett fekete keselyt vagy a piros kövidinkát, az ezerjót, vagy a Kossuth saszlát.
Martfűről állított be kis csoportunk Barcza Gáborhoz, Cibakházára egy borkóstolóra. Tomasovszky László, a Martfű Termál SPA tulajdonosa szívesen küld oda vendégeket, akik a gyógyfürdőzés után vágynak egy kis borozásra.
A borász, hogy értsen is a szőlőhöz és a borhoz, beült az iskolapadba, majd szőlőtermesztő és borász szakmérnök lett. Úgy határozott, hogy ökológiai szőlőtermesztést folytat majd, megtanulta hogyan óvja meg a szőlőjét a kártevőktől kemikália használata nélkül.
Nála kékfrankosból, turánból, irsai olivérből, cserszegi fűszeresből, illetve kadarkából készülnek a borok, amelyeket arany és ezüst érmekkel jutalmaztak, és az oklevelek is sokasodnak.
Ma már több hektáron gazdálkodik, és arra is figyelme van, hogy a régi gyümölcsfákat megtartsa, a megfáradt vándoroknak pedig vendégházat épít, alakít.
Írta: Bódi Ágnes
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán