A Kujáni Tanya a tudás birodalma
Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Kecskemét Talfája tanya 139 cím beütése a GPS-be, mutatja is az applikáció az utat, de mégsem találtunk oda a város határától fél óra alatt sem. Telefonos segítséget hívtunk, meghívónk, Kujáni Lászlóné Olga elénk jött a terepjárójával egy kétutas elágazáshoz. Milyen jó is volt ez az ötlet, különben -kis tanácstalan tanakodás után- éppen a másik úton indultunk volna tovább a tanyát keresgélni.
Már Budapestről esőben indultunk, Kecskeméten még jobban rázendített. A tanya felé vezető hepe-hupás földút mélyedéseiben alapos alvázmosást kapott az autónk. Párszáz méter után ápolt kajszi, meggy és szőlőültetvények mellett haladtunk el, de május vége lévén, a fákon még zöldek a barackok. A tanya bejáratánál három, elázott bundás kutyus fogadott bennünket, kissé bizalmatlan ugatással.
A só hordó úton egy edukációs központ létesült
A tanya a Talfáji csatorna mellett a Kecskemétre jellemzően kajszibarackos és akácerdő ölén egy homokdűne tetejére épült. A homokhátság buckái között megbúvó napsárga tanya várja a fáradt vándorokat már évtizedek óta a Kecskemétet és Lajosmizsét összekötő só hordó út mentén. Balról a Talfája csatornában hajdanán csordogáló víz, jobbról pedig akácos erdő határolta a régi kúriát. Az épület a helyi kis tanyák központja volt. Sok fáradt utazó tölthetett itt el egy-egy estét, hisz istállók és szállóhelyiségek vették körül a fő épületet.
Az 5-ös főút megépülésével funkcióját vesztette a só hordó út, így a kúria is átalakult. 2000 óta a Kujáni Tanya gazdálkodás, oktatás, szórakozás és pihenés célját szolgálja.
A birtok stílusa és elrendezése megegyezik a homokhátság világára jellemző jegyekkel: U alakú udvar főépülettel és melléképületekkel. A kertben, óriás eperfák árnyékában még ma is működik a kemencés ház. Nyugalmat sugárzó környezetet, gazdag madárvilággal és a homokhátságra jellemző növényvilágot találunk itt.
A növényvédő mérnök és családja elhivatott agrárszakemberek
Egy tál cseresznye és kupica házipálinka mellett hallgatjuk Olgát. A rutinos, bőbeszédű címzetes egyetemi docens hölgy egy tömör összefoglalót nyújtott át a számunkra kissé idegen hivatásáról, a mezőgazdasági növényvédelem alágazatról. Kujáni Lászlóné, aki a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Bács-Kiskun vármegyei területi szervezet elnöke a ma nagyon aktuális téma, az egészéges táplálkozás, a vegyszermentes zöldség- és gyümölcstermesztés szakavatott mestere, így kezdte a bemutatkozást:
„A Kujáni Kft-t abból a célból alapítottuk, hogy a mezőgazdasági termelőket segítsük az agrár-környezetgazdálkodási pályázatok útvesztőiben eligazodni. Tanácsadással felkészítjük a gazdálkodókat, hogy milyen és mennyi növényvédő szert használjanak, hogyan kell a növényvédelmi előrejelzést elvégezni, talajminta vizsgálat alapján szaktanácsot adunk a tápanyag-gazdálkodásról.
Fő profilunk a növényvédelem, és a tápanyag-gazdálkodás, mely ma már megköveteli a napra kész szaktudást. Új növényvédelmi tananyagok kidolgozásán tevékenykedünk, hogy a klímaváltozással érkező növény-betegségekre és kártevőkre a gazdák elérhető információkkal felkészüljenek „
A Kujáni Tanya tulajdonosai több lábon állnak, 16 hektáron gyümölcsöt termesztenek. Idén, a fagyok ellenére is közepes termést várunk: 2 tonna cseresznyére és 80 tonna meggyre számítunk- folytatja Olga.
„Termékeink nagy részét hazai piacon szedd magad akcióban, valamint házi feldolgozásban, és a Szatyor Közösségben értékesítjük. Az itthon maradó friss meggyből, sárgabarackból, szilvából házias ízű dzsem, befőtt és ivólé, a kékfrankos és cserszegi muskotályos szőlőből pedig tartósítószer és cukor hozzáadása nélküli alkoholmentes must készül. Minden termékünk a gazdaság keretein belül termelt.
Szerepvállalás a közösségi életben
A Kujáni Tanya nyári napokon kiváló színteret biztosít szakmai összejövetelekre, megbeszélésekre, baráti sütögetésekre. A félig nyitott szín konferenciák megtartására, helyi őstermelői termékbemutatókra alkalmas, természetes környezetben, ahol lekvárfőző tanfolyamokra is érkezhetnek az érdeklődők.
A Kujáni család segíti a Kamratúra Egyesület, a Helyi termék ünnepe rendezvény, a Szatyorklub tevékenységét, és nemzetközi szakmai kutatási programban is részt vettek. Az Inpact projekt keretében kidolgozták a zöldségnövények mediterrán kártevői és kórokozói elleni biológiai lehetőségeket, melyek bemutatják a hasznos élőszervezetek fejlődés biológiáját és alkalmazás lehetőségét a megjelenő mediterrán kártevők ellen. E programot 6 ország nyelvére lefordítva publikálták.