A kisnánai termőföld kincsei
Heves megyében, a Mátra déli oldala gazdag borvidék. Ezt a földrajzi térséget Mátraaljának nevezik, amit Gyöngyös felől a legjobb megközelíteni. Eger felé haladva jön Abasár, Markaz, Domoszló, utána következik Kisnána. A településeken átvezető út mentén a kora nyári napsütésben zöldellnek a szép formára metszett gyümölcsfák, a bokros, piros gyümölcsösök és a szőlőtőkék. Ilyenkor már érik a málna, ribizli, eper, növögetnek az apró barackok, szilvák, cseresznyék és a kis szőlőfürtök. A gazdák szerint némelyik fajtából jó lesz a termés idén.
Turán csókja a Koncsos borászatban
Az ezer fős falu egyik legszebb háza a korábban sokáig regnáló volt polgármester családjáé, Koncsos Sándoréké. A Borház enyhén emelkedő, szépen gondozott kertben a nagy ablakos melléképületbe, a borkóstoló rendezvények helyszínére érkezünk. A borkorcsolyákkal terített asztal mellé Koncsos borász készíti a bemutatásra szánt palackokat. Közben elmeséli, hogy a 6 hektáros szőlőjében most éppen fajtaváltás van, mert a Mátrai Borvidék őshonos, legendás szőlőit, a különböző hungaricum és világfajtákat fiatal tőkék telepítésével frissíteni kell. A családi manufaktúrában minden fürtöt bogyózva, kíméletesen kisajtolva, az eljárásokat ötvözve dolgozzák fel a mátraaljai kitűnő szőlőket. A munkákat a helyiekkel maguk végzik, fáradhatatlanul törekszenek a minőségre.
A Kecskeméti kutatóban fejlesztett fehér Szirén érkezik a poharakba, miközben megtudtuk, hogy Sándor a Natura 2000 ökológiai hálózat helyi elnöke. A területhez kötődő, védett madárfajok élnek itt, parlagi sas, uhu, fekete gólya, valamint egy lepkefajta is, amelyiknek, érdekes módon, nincsen szárnya.
Majd következtek a sorban az egyre testesebb fehér- és vörösborok, valamint a rozék: Savignon Blanc, Cabernet Franc, és a legkülönlegesebb, a 12 éves Opál Cuvée. A legkeresettebb a festőszőlővel színesített félédes Turán csókja, és a kísérlet alatt álló Szépasszony Muscateller, amit birsalmán erjesztenek és 3 évig hordóban érlelnek. Borítékolható, hogy az utóbbi biztos befutó lesz!
Lizi néni lekvárjai
Meglátogattuk Kisnánán a fáradhatatlan ezermester Lizi nénit, Lizák Ilonát. Valamikor szakácsnősködött, de már 15 éve a gyümölcsöseinek gondozása és a lekvár főzés tölti ki a napjait. Először a bőven termett szilváját szétosztogatta, aztán befőzte lekvárnak a család számára, majd más gyümölcsök is bekerültek a kis üvegekbe.
Manapság 2 hektáron 100 birsalmafa, 30 szilvafa, 40 sárgabarackfa és a 15 különböző fajta körtefa adja a termést. Lizi néni a legöregebb, 60 éves fáját is megmenti, ami már nem igen terem gyümölcsöt, de jó oltógallyat lehet átörökíteni belőle. A gazdasszony május végén már befőzte a 120 méter hosszú sorokon termő epret, utána jön a málna, a cseresznye és folyamatosan érnek a gyümölcsök október közepéig. A megszokott, klasszikus lekvárok mellett vadon termő som is kerül az üvegekbe, de egyre nagyobb divat a kökény, a füge, a csipkebogyó és az alma-bodza kombináció. Újabban a kevesebb cukorral főzött gyümölcslekvárok a kelendőbbek, hogy pikánsabb legyen a palacsintába való töltelék, vagy ezeket akár húsétel mellé is lehet tálalni.
Lizi néni vasárnaponként teszteli a vásárlókat lekvárral, szörpökkel, befőttekkel, savanyúságokkal a kisnánai vár bejáratához lerakott asztalán, ahol a turisták előszeretettel vásárolhatnak.
A Kovács-féle diópálinka
A magyar gasztronómia kiemelkedő különlegessége a pálinka, amely tükrözi az ízek, a színek és az illatok nemes harmóniáját a szeszben. 2004. év óta védett hungaricum a kizárólag Magyarországon termett alapanyagokból, itthon cefrézett, párolt és palackozott, színtisztán gyümölcsből, cukor és adalékanyagok hozzáadása nélkül készült ital.
A kisnánai jó termőföld ajándékai, a zamatos gyümölcsök nemcsak frissen, a piacokon kelendőek, hanem pálinkát is főznek belőlük a faluban. Kovács Tibor őstermelő másodállásban készíti az évente megengedett 86 liter mennyiséget. Öt féle házi kézműves italok - a körte, szilva, barack, dió és meggy- formás palackokban sorakoznak a kerti kóstolós meseházikóban. Tibor a büszkeségét önti a kupicáinkba, az eredeti horvát receptúra alapján készített vöröses színű Kisnánai diópálinkát. A késhegynyi vaníliával és fahéjjal megbolondított jellegzetes gyümölcs az illatával igencsak kelleti magát, de vigyázat, mert nem holmi női kontyalávaló, ez is 46 fokos töményszesz.
A pálinkafőző italai közül a kóstolókon és vadász mustrákon kedveltek az aszalt gyümölcsön érlelt pálinkák és az újdonság meggypálinka is kerül a poharakba.