A fürjtojás, a selyemkendő és a csiperkegomba a Gyógyvizek Völgyében
Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Ezek a szereplők nem egy amerikai filmből léptek ki, hanem a Gyógyvizek Völgyében, Egerszalókon és Demjénben működő két kisebb és egy nagy vállalkozás termékei, magyar portékák.
A Subás Tojás fürjtenyészetében tegyünk először látogatást Montvainé Haskó Kingánál, aki ős- és kistermelő 2016-tól. Ottjártunkkor a ketrecekben 500 fürj szorgalmasan tojta a pöttyös, kicsi tojásokat, amik naponta kétszer is kigurulnak a ketrecek előtti tálcákra. Csak össze kell szedni őket- mondja Kinga.
A fürjtojást egészségünk megőrzésére kiváló, ételként pedig kuriózum. Nem gyógyít, de megelőzi a betegségeket. Elősegíti a mérgek eltávolítását a testből, erősíti a csontokat, a prosztata, szív-, máj-, vese-gyomor-, hasnyálmirigy és más létfontosságú szervek gyógyítását. A javasolt kúra 25 napos, összesen 123 tojást kell nyersen fogyasztani.
Minél természetesebb körülmények közt él a madár, annál táplálóbb a fürjtojás, a legegészségesebb az összes háziszárnyas tojás közül. Ínyencségnek számító ételként fogyaszthatjuk sütve, főzve, de az igazi hatást nyersen érhetjük el.
Kinga többféle pácban, kis üvegben eltett tojásokat mutat, melyekkel termelői piacokra is jár, valamint otthon is vásárolhatnak tőle.
Megkóstoltuk a bükkfán füstölt, hidegen sajtolt napraforgó étolajban érlelt fürjtojást, a paradicsomos, balzsamecetes, fokhagymás Piemonti mártásost, a tárkonyos pácost, ezek különböző vadhúsokhoz, sültekhez, előételként, feltétként és salátákhoz is kiválóak.
A selyemkendő festő Pintér Beátát, Bettit az Angyalos Házban találjuk. Egy komplett workshop órát kaptunk a bőbeszédű tanárnőtől, aki korábban debreceni lapnál volt újságíró, majd levendula termesztőként érkezett Egerszalókra.
A csodás színekben pompázó, habkönnyű selymekkel Betti egy ausztriai adventi vásáron találkozott, ekkor elhatározta, hogy selyemfestő lesz. Bemutatta nekünk a tudományát az előkészített, keretre feszített selymen, festés közben megállás nélkül sztorizik. Megtudtuk, hogy a hernyóselyemre először vékony kontúrfestékkel kell a fő motívumot felfesteni. Most aranyat használ éppen a virágszirmokhoz, amiket aztán kitöltött ragyogó kék, pink, zöld színekkel.
Nem tanulta Betti sehol ezt a mesterséget, de azért azok a kecses virágok mégis kikanyarodtak az ecsetje alól a kendőre. Ballagási időszak lévén sok kendőt készített, melyek egytől egyig vevőre találtak.
Naponta 25-30 tonna friss gombát szednek le a demjéni Korona Gombaipari Egyesülés üzemében- tudtuk meg Kerepesi Lászlótól.
A gombatermesztés ekkora volumenben időigényes és precíz feladat, állandó jelenlétet kíván. A piacon értékesíthető friss, minőségi gomba termesztéséhez, időben való értékesítéséhez kiszámítható, folyamatosan rendelkezésre álló dolgozókra van szükség. A cég azzal szembesült, hogy miközben újabb beruházásokra nyílt lehetőség, és a termelőkapacitás megsokszorozódott, elfogytak a magyar munkáskezek. Őket pótolva jelenleg kétszáz külföldi munkavállaló dolgozik az üzem.
A gomba rendkívül egészséges, itthon mégis keveset fogyasztunk belőle, pedig igen sokféleképpen készíthető el: lehet párolni, pirítani, grillezni, rántani, tölteni, de bizonyos fajták akár nyersen is fogyaszthatók.
Csoportunk mindenesetre megnövelte a gombafogyasztás statisztikai számait, mert az üzem melletti élelmiszerüzletben többféle kiszerelésű friss és üveges gombát vásároltunk.
A Gyógyvizek Völgyében tett utazásunkról készített, sok fotóval illusztrált cikksorozatunk további folytatásait keressék a magazinunkban a kedves olvasók!