Tiszaörsön egy nemes elképzelés virágzó üzleti vállalkozássá vált

Tiszaörsön egy nemes elképzelés virágzó üzleti vállalkozássá vált

Tiszaörsön egy nemes elképzelés virágzó üzleti vállalkozássá vált

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Tisza-tavi nyári körképünk – mely a turisztika menü alatt olvasható- nem lenne teljes, ha kihagynánk a régió híres manufakturáját, a tiszaörsi tészta üzemet.

Tiszafüredről a 33-as útról a 34-es út elágazását választjuk. Elhaladunk a Tiszaigari Arborétum mellett, majd egy másik alkalommal ide is ellátogatunk, éppúgy kihagyjuk a Tiszaörs gyógyvizes fürdőjét is. Úti célunk a szociális szövetkezet. Az udvar bejáratánál egy tábla hirdeti, hogy sárgabarack kapható valahol, de hiába csábít a jászsági homokon termett napérlelte gyümölcs, ezúttal nem innen viszünk befőznivalót.

  

 

A tornácon vár bennünket Bodonné Gyöngy Erika, a Barázda Élelmiszer-előállító Szövetkezet elnöke, aki 12 éve az 1300 fős falu polgármestere is.

„A szövetkezetet azzal a céllal hoztuk létre, hogy a startmunkaprogram keretében előállított termékeket piacra tudjuk juttatni, munkahelyeket teremtve biztos megélhetést nyújtsunk azoknak a helyi lakosoknak, családoknak, akik valóban szeretnének visszakerülni a munka világába. Iparunk nincs, a mezőgazdaság a lakosság fő tevékenysége, ezért erre alapoztunk.

 

 

A startmunka kezdetén elsődleges feladatunk volt a helyi önkormányzati konyha alapanyagokkal történő ellátása. Amikor a közmunka program keretében elkezdtünk gondolkozni, hogy mi lehetne az a termék, amivel el tudnánk indulni, a település adottságai és hagyományai egyértelműen a tészta felé tereltek. A csigatészta készítésének Tiszaörsön és a környéken évszázados hagyománya van, nálunk nincs lakodalom és ünnepi étkezés húsleves és csigatészta nélkül. Régen a lakodalmak előtti hetekben a csigakészítéssel indultak az előkészületek, településünkön szinte mindenki édesanyja, nagymamája tudott csigát készíteni.

  

 

Az asszonyok a kezdetekben kézzel készítették a tésztákat, és csak helyben, Tiszaörsön árultuk, valamint a közétkeztetésben, az iskolában, óvodában, és a szociális étkeztetésben egyaránt a tiszaörsi házi tésztát főztük. Volt egy helyiségünk, benne egy asztalt körbeültek a nők, reggel 7 órakor begyúrták a tésztát, és 8-kor elkezdtek csigázni, a legügyesebbek napi 80 dkg-ot készítettek. Aztán elterjedt a csigatésztánk híre, egyre többen rendeltek a környékről is, megnőtt a kereslet, így alakítottuk ki a kis műhelyünket.

 

Az elmúlt években mindent megtettünk annak érdekében, hogy kisüzemi szintre emeljük a száraztészta készítést. Beszereztünk egy kisipari tésztagépet, mellyel házias jellegű, egészséges alapanyagokkal körettészta féleségeket is tudunk gyártani. Pályázaton nyert forrásból több új szárító kamrát és tészta présgépet szereztünk be, új munkatársakat vettünk fel, ezáltal megnövelhettük a napi 100-130 kilogrammra a tésztatermelést. A jófajta liszteket Egerből, Szegedről, Békéscsabáról rendeljük, a kukoricán nevelt tyúkok friss tojásai a saját baromfitelepünkről érkeznek, és őstermelőktől is vásárolunk.

 

 

Ma már szociális szövetkezeti formában működünk Célunk nem a gyors meggazdagodás, hanem a dolgozók foglalkoztatásának stabilitása, értékes, minőségi, a falu hírnevét emelő termékek előállítása.”

 

A tésztakészítés ötletgazdája és a manufaktura alapítója, a polgármester asszony bemutatta a kis üzletükben a széles tészta választékot. A polcokon katonás rendben áll 25 dekás és fél kilós csomagolásban a sokféle klasszikus 8, 6, 4 tojásos csiga, cérnametélt, szélesmetélt, lebbencs, orsó, tarhonya, kocka, fodros, gyűrű tészta, fehérlisztből és durumból is. A magas minőségű, kizárólag csak liszt és tojás felhasználásával készült aranysárga tészták zacskóin 1 éves felhasználhatósági dátum van.

  

 

Nagykovácsi, Buda Placc, Budaörs, Tiszafüred, Szolnok, Sarud, Lehel Csarnok, Karcag, legalább harminc termelői piacán és üzletekben árusítják a Tiszaörsi Barázda Élelmiszer-előállító Szövetkezet termékeit, a tésztákat és a kecskesajtokat.

  

 

A szövetkezet másik lába a hároméves sajtüzem, ugyanis a régióban a kecsketartásnak a régi időkre visszanyúló története van. Az érlelt félkemény, füstölt parenyica és más sajtokat százszázalékos, nem csökkentett zsírtartalmú tejből készítik, ezek méltán kedvelt termékei a nagyvárosi szombati piacoknak. 

 

 

Az értékesítés nem egyszerű feladat egy ilyen pici falu szövetkezetének életében, ezért segítségül hívták a környéken született és az itteni ízek jó ismerőjét, Mautner Zsófi gasztrobloggert, aki fantáziadús receptekkel és szép fotókkal hívja fel a jó ételeket kedvelők figyelmét a tiszaörsi tésztára és sajtra.

 

 

És végezetül, a polgármesterasszony munkatársai készítettek a számunkra egy különleges desszert összeállítást, természetesen a manufakturák termékeiből: sült mákostészta, mellé a tányérra kecsketejfagylalt került. A fagyival még terveik vannak, egy saját cukrászdát álmodtak meg.

  

 

Hisszük, hogy a kis falu vezetése megvalósítja minden elképzelését, munkahelyeket teremt és így megtartja a lakosságát. A gyógyvizes fürdő, a lovasudvar, a házias ételek mind alkalmasak arra, hogy ide vonzzák a pihenni vágyó turistákat.

Szívből ajánljuk a Tisza-tónál nyaralók számára, hogy szakadjanak el a nyüzsgő tóparttól, ugorjanak el a néhány kilométerre levő Tiszaörsre, sétáljanak egy kicsit a csendes településen és vásároljanak néhány zacskó tésztát is! 

 

2022-08-16« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk