A lovakat lelövik, ugye? - a József Attila Színházban
Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
A lovakat lelövik, ugye? valódi újdonságként robbant be a színházi életbe. Horace McCoy legendás regényének különleges adaptációja modern „show” formátumban tárja a nézők elé a maratoni táncverseny történetét. A struggel for life, azaz a küzdelem a létért kifejezés Charles Darwin nevéhez fűződik, az evolúció elmélet egyik fontos gondolata, miszerint az élőlények egymással versenyeznek a túlélésért. Az emberiség ezt a harcot a 21. században a végletekig kiélezte, és ezért nap mint nap összeütközésbe kerül az egzisztenciális fennmaradás kényszere és a saját morális elvárásunk. Ennek a metaforája ez a maratoni táncverseny.
„Ez a produkció a színház és a televízió világát ötvözi, lenyűgöző látvánnyal és erős érzelmi üzenettel, miközben mélyen reflektál a társadalom és az egyén küzdelmeire” – mondta Hargitai Iván rendező.
Az előadás színpadi adaptációját Galambos Attila készítette, megőrizve a történet drámai mélységeit, miközben friss, innovatív megközelítést alkalmazott. A látványos koreográfiáért Horváth Ádám, a zenéért Kéménczy Antal felel, biztosítva, hogy a darab minden eleme lélegzetelállító színházi élménnyé álljon össze. A produkcióban a színház teljes társulata részt vesz; a főbb szerepekben Pikali Gerda, Horváth Csenge, Lábodi Ádám, Fekete Gábor, Szabó Emília és Fila Balázs nyújtanak emlékezetes alakítást.
Az előadásban egy televíziós stúdióként megalkotott színpadon bontakozik ki a maratoni táncverseny, ahol az emberi kitartás határait feszegetik, miközben a résztvevők küzdenek a túlélésért és az álmaikért.
„A lovakat lelövik, ugye? show nem csupán szórakoztat, hanem fontos kérdéseket vet fel az emberi kitartásról, a társadalmi nyomásról és a modern világ rideg valóságáról” – tette hozzá Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója.
A produkció a színház „Játékosság évadának” kiemelt darabja, amelynek célja, hogy új formátumban, különleges eszközökkel szólítsa meg a közönséget. További izgalmas bemutatók sorába olyan neves rendezők alkotásai tartoznak, mint Szente Vajk, Balázs Zoltán és Bagó Bertalan.
A Sydney Pollack 1969-ben rendezett nagysikerű filmet az 1932-ben játszódó történetből. A gazdasági válság keserves hangulatában Gloria keménysége és cinikus viselkedése mögött felsejlik az élet torzító kegyetlensége és a kétségbeesett reményvesztettség: egy hatnapos maratoni táncverseny részvevőjeként az utolsó leheletéig küzd a kitűzött díjért. A film főszereplője Jane Fonda volt.
Bemutató: december 7.