Természetes immunvédelem gyógynövényekkel - járvány idején

Természetes immunvédelem gyógynövényekkel - járvány idején

Természetes immunvédelem gyógynövényekkel - járvány idején

 Fotó: Lencsés Rita

 

 

Szerző: Vrábel Ilona Éva

 

Természetes praktikák, a gyógynövényekkel való orvoslás egyidős az emberiséggel.Ezt azóta nagyrészt kiváltották a mesterségesen előállított vitaminok, étrend kiegészítők, antibiotikumok. A multivitamin készítmények mellett azonban a természet patikája, bizonyos gyógynövények is segítik immunrendszerünk megerősítését járvány idején. Ahogy a Covid-19 fertőzés megelőzése szempontjából kötelező szabályok betartása, úgy az immunvédelem támogatása is fontos.

 

A témában megfelelő szakma ismerettel rendelkező gyógynövény szakértőt, fitoterapeutát, Lencsés Ritát kértem fel,

 

 Fotó: Lencsés Rita

 

hogy ajánljon olyan szabadon is termő növényeket, amik segítik az immunrendszer védekezését.

Ilyen, kifejezetten immunstimuláló gyógynövények közül az alábbiak kipróbálását, használatát javasoljuk.

 

Homoktövis: Az ezüstfafélék családjába tartozik, kétlaki, lombhullató, tövises cserje vagy fa. Felhasználható része: érett álbogyó termése, és abból kivont zsírolaja. Álbogyó termései 6-15 mm átmérőjűek, gömbölyded, elliptikus alakúak, éretten narancssárgás színűek, lédúsak, húsosak, savanykás ízűek, egymagvúak. A termések július-augusztusban érnek be.

 

Hazánkban, mint védett növény vadon csak ritkán, főleg homokos, folyó menti területeken találkozhatunk, kiemelkedő gyógyhatásának köszönhetően itthon inkább termesztik. Ágról nehezen leszedhető, ezért több helyen megvárják a fagyot, vagy mesterségesen lefagyasztják, és úgy rázzák le a terméseket. Hatóanyagai: zsíros olaj, karotinoidok, flavonoidok, C-,A-,P-vitaminok, almasav, kvercetinglikozid, xantofill, fizalin, mannit és peonin antocián. Belsőleg a termésből préselt nedvét, vagy abból készült gyümölcslevet, szörpöt immunerősítésre, roborálásra fogyaszthatjuk. Nagyon jó vitaminpótló, mivel magasabb a C-vitamin tartalma, mint a csipkebogyónak, vagy a citromnak és emellett gyulladáscsökkentő, összehúzó hatása van. Erősíti a legyengült szervezetet. Vigyázzunk, hogy kisgyerekeknek (3-4 év alatt) gyomorirritációt okozhat! Nekik a magból hidegen préselt zsíros olajat alkalmazzuk inkább, és azt is csak kúraszerűen.

 

Kakukkfű (mezei, kerti): Hazánkban nemcsak termesztik, hanem vadon is tömegesen előforduló ajakosvirágok családjába tartozó évelő félcserje. Felhasznált része a föld feletti virágos, vagy leveles hajtás. Hatóanyagai: illóolajok (timol, karvakrol), cseranyag, flavonoidok, keserűanyag, szaponin, almasav, ásványi sók, vas. Egész nyáron lehet gyűjteni, virággal, vagy anélkül. Az értékes illóolaj tartalma igen magas, ezért érdemes a reggeli órákban szedni, és papírzacskóban, lenvászon táskában hazavinni. A szárított növényi részt teaként használhatjuk fel, míg friss hajtásaiból készíthetünk szörpöt, szirupot, tinktúrát. Belsőleg elsősorban légúti problémákra alkalmazzuk. Hörgőtágító, köptető, hurutoldó, köhögéscsillapító, fertőtlenítő, és baktériumölő hatású. Gyulladásos tüneteket képes enyhíteni. Nátha, megfázás esetén minden korosztály számára fogyasztható. Immunerősítő hatású. Belsőleg teaként, szirupként, cukorkaként, szörpként fogyaszthatjuk.

 

 

 Fotó: Kővári Rudolf

 

Medvehagyma: Mindenki számára igen ismert és közkedvelt fűszer- és gyógynövényünk. Főleg árnyas, nyirkos, humuszban gazdag talajt kedvelik, a lombos bükk és gyertyán erdőkben akár szőnyegszerűen, tömegesen is előforduló aljnövényzet. Tavasszal hozza üdezöld színű, 1-2-vagy 3 tőálló, párhuzamos erezetű, 5-15 cm hosszú, 2-5 cm széles, elliptikus alakú, lándzsás végű leveleit. Levelét megdörzsölve igen erős fokhagyma illatot áraszt. Magas ásványianyag- és vitamin tartalmú növény. Gyűjthető része a virágzás előtti egészséges, zsenge levelei. Figyeljünk nagyon arra, hogy minden tőről csak egy-egy levelet szakítsunk, hogy megkíméljük az állományt. (A hagymákat ne húzzuk ki! Csak a megengedett napi fejenként két kilónyi mennyiséget szedjünk! Vigyázzunk, hogy ne védett területen gyűjtsünk, azt büntetik!) Hatóanyagai: vitaminok (C, B1, B2), ásványi anyagok (magnézium, vas, cink, mangán, kalcium, szelén), allicin, allináz, metilallil-triszulfid, adenozin, flavonoidok, ciszten, foszfolipidek, béta-szitoszterin, növényi szteroidok, klorofill. Kiválóan alkalmazható méregtelenítéshez, tavaszi tisztítókúrához, salaktalanításhoz. Vértisztító, vérhígító hatású, koleszterinszint csökkentő, vérnyomáscsökkentő, emésztésserkentő, immunerősítő, roboráló. Nagyon jó hatással van a szívre, a keringésre. Illóolaja hurutoldó, megfázásnál, köhögésnél, légúti problémáknál alkalmazható. Baktériumölő, a fokhagymához hasonlóan természetes antibiotikum és gyulladáscsökkentő. Érdemes frissen, nyersen fogyasztani, vagy pesto szószt készíteni belőle.

 

Kifejezetten immunműködést fokozó gyógynövény még a Bíbor kasvirág- Echinacea purpurea. A növénynek a gyökere tartalmazza azt az echinakozid glikozid hatóanyagot, mely képes erősíteni az immunrendszert. Viszont csak alkoholban oldódik fel, ezért csak alkoholos kivonatát érdemes alkalmazni, illetve drogériákban, patikákban, bioboltokban szerezhető be. Gyerekek esetében homeopátiás készítmény javasolt.

 

 

Amikor az immunerősítés a téma a gyógynövények világában, érdemes megemlíteni egy nagyon fontos dolgot. Ahhoz, hogy az embernek tényleg jól működjön az immunrendszere, biztosítania kell magának a következőket is:

 

  • Kerülni a stresszt: nagyon függ az immunrendszerünk állapota a lelkivilágunktól, a minket érő folyamatos ingerektől, és azok kezelésétől. Ugyanis a stressz hatására az immunrendszerünk leáll, és a testünk energiáit más területekre irányítja.
    Tehát, amennyire lehet, próbáljuk kerülni a stresszt. A rendelkezésünkre álló hangulatjavító, feszültségoldó hatású gyógynövények: citromfű, orbáncfű (ha hormonkészítményt, vagy antidepresszánst szedünk, vagy fényérzékenyek vagyunk, akkor ez esetekben kerüljük), levendula, vasfű, szurokfű, kamilla, menta és természetesen a macskagyökér (Valeriana officinalis). 

 

  • Bélrendszer megfelelő állapota: bármennyire is figyelünk a megfelelő minőségű és mennyiségű vitaminok és ásványi anyag bevitelére, csak akkor tudnak szervezetünkben hasznosulni, ha a bélrendszerünk rendben van. Tehát, ha úgy érezzük, mindent megteszünk, de mégis gyenge az immunrendszerünk, akkor gyanakodjunk a belek esetleges diszharmonikus állapotára. Ilyenkor szükség lehet egy kis méregtelenítésre, tisztítókúrára, vagy megfelelő probiotikumos kúrára. Ehhez is segítséget nyújtanak a gyógynövények. Mint például a gyermekláncfű, ami nem csak méregteleníti a szervezetünket, hanem a benne található vitaminoknak és ásványi anyagoknak köszönhetően egyszerre erősíti, roborálja is azt.  (hatása: méregtelenítő, vízhajtó hatású, májregeneráló, epehajtó, emésztésserkentő, roboráló, immunerősítő). A fehér üröm, ami bár nagyon keserű, szintén méregtelenítő, emésztésserkentő, a bélben segíti a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Azonban csak kis mennyiségben szabad alkalmazni! A csalánúgyszintén igen hatásos a méregtelenítésben- vízhajtó, méregteleníti a beleket, a hugyutakat, a nyirokrendszert, vértisztító, de egyben rengeteg ásványi anyagot tartalmaz, mely erősíti az immunrendszerünket. Fontos, hogy pl. teakeverékbe tegyük bele, mert önmagában maximum 2 hétig lehet alkalmazni kúraszerűen, utána szünetet kell tartani.

 

  • Mozgás: A harmadik fontos dolog, ami az egészséges, jó immunrendszerhez elengedhetetlen, az a mozgás. Ami lehet különféle sport tevékenység, séta, esetleg légzésterápia is. 

 

Sajnos egyelőre nem tudni olyan gyógynövényről, gyógynövény készítményről, melyet alkalmazva bizonyítottan megelőzhető vagy gyógyítható lenne a COVID-19 koronavírus okozta fertőzés. Azonban az immunrendszer működésére kedvező hatású növények kúraszerű alkalmazásával támogathatjuk szervezetünk betegségek elleni védekezését.

 

 Fotó: Kővári Rudolf

 

Használjuk fel a rendelkezésünkre álló természet adta lehetőségeket egészségünk védelmében.

 

Aki az egyes gyógynövényekről és hatásaikról bővebb ismeretekre szeretne szert tenni, azoknak ajánlom figyelmükbe Lencsés Rita, A gyógynövények nyomában című, hiánypótló könyvét, melynek ajánlójában a szerző így fogalmaz: „Ezt a könyvet azoknak ajánlom, akik nemcsak megismerni, de a természetben felismerni és a gyakorlatban alkalmazni is szeretnék a gyógynövényeket.”

 

Lencsés Rita természetgyógyász, fitoterapeuta, a székesfehérvári Szent István Király Múzeum megbízásából évek óta vezet Herbarius programok néven gyógynövény-ismertető és gyűjtő túrákat, tart előadásokat és gyakorlati foglalkozásokat a környékbelieknek.

https://www.szekesfehervar.hu/a-gyogynovenyek-nyomaban-kiadvany-fejer-megye-termeszetes-patikajarol )

 

 

2021-05-04« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk