Tiszaörsi gasztrokalandok

Tiszaörsi gasztrokalandok

Tiszaörsi gasztrokalandok

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Mielőtt Tiszaörsre látogatott az újságíró csoportunk, megkerestük a térképen, hogy hol is találjuk a kis települést? A neve után valószínű, hogy a Tisza folyó közelében lehet, és valóban, Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyében, Tiszafüredtől délre 14, a Tisza-tótól 7 kilométerre fekszik a 34-es út mentén.

A további földrajzi tájékozódásunkat segítette meghívónk, Tiszaörs új polgármestere, Bacsa Sándor, aki kisbusszal értünk jött Budapestre, így egész úton ismerkedhettünk a településvezetővel és a faluval.

  

 

Az új munkahely, amit három hónapja foglalt el, bizony sorra adja a feladatokat Sándornak, amelyeket örökölt az előző polgármester asszonytól, Erikától. A faluban élő 1348 fős lakosság bizalmat szavazott a fiatalembernek, megválasztotta polgármesternek, aki nagy lendülettel kezdett el munkálkodni: áttekintette az önkormányzat gazdasági helyzetét, a hivatal személyi kapacitását, és sorrendet állított fel az elvégzendő feladatokról. Teendő pedig bőven van!

Elsőként kapcsolatba lépett az önkormányzat saját cégeivel, megismerte a tevékenységüket, a munkaerő helyzetüket, és tevőlegesen is irányítja a termelést, kereskedelmet.

 

A településen túl is ismertek

A Tésztakészítő és Sajtkészítő manufakturák meghatározó bevételt jelentenek a falu költségvetésében, ezért nem titkolt szándék ezekben a fejlesztés, bővítés.

2012-ben öt asszonykéz kezdte el a Tiszaörsi Tészta készítését, ami kezdetben a tradicionális csigatészta volt. Szerencsére gyorsan elterjedt a tiszaörsi csigatészta jó híre, és hamar elkezdték lagzikba rendelni a környező falvak is. A forgalom felfutott, a bevételből már jutott gépesítésre, vásároltak olasz tésztaprésgépeket és szárítógépeket. Ma már a 19 féle tésztát szociális szövetkezeti formában állítják elő.

  

 

A tésztáikban csak liszt és tojás van, semmilyen adalékanyag nem kerül bele. A legkiválóbb liszteket megbízható minőségű beszállítóktól vásárolják. Egyre népszerűbbek a durumlisztből, tojás nélkül, kizárólag vízzel gyúrt tészták is, amelyek kiválóan illeszthetőek például a vegán étrendbe.

A tojás őshonos tyúkoktól származik. Ez a fajta nem tápon növekszik, hanem kukoricán, tojásának tápértékét nem is lehet összehasonlítani a tápos, nagyüzemivel. 

 

 

A tészta mellé az évek során sajtkészítés is társult. A 2018-ban létesített Tiszaörsi Tejfeldolgozó üzemben tehéntejből, de főként kecsketejből állítanak elő sajtot és különféle sajtkészítményeket, fejőgéppel, sajtkádakkal, habaró tartállyal, nagyon szigorú szabályok és vizsgálatok mellett.

Kecsketejből főleg 3 hónapos érlelésű kemény sajtot készítenek, de ízesített chilis, négyhagymás félkemény sajtokat és krémsajtokat is előállítanak. Egyedül álló termékük a kecskejoghurt, és újabban a kecskefagyival is kísérleteznek. Tehén tejből sima és töltött parenyicát, valamint grill sajtot készítenek.

 

 

Az önkormányzat tulajdonában lévő tészta- és sajtüzemben előállított árukat a helyi kisboltban vásárolhatja meg a lakosság.

Mindkét kézműves termék az élelmiszerpiacon már hiteles márkanevekkel büszkélkedhet. A kiváló alapanyagok, a tehén- és kecsketej, a liszt, a tojás beszerzése már rutinmunka, a gyártást is gyakorlott kezek végzik, csak az értékesítéshez kell egy kis marketing tevékenység, hogy szélesebb körben legyenek ismertek. Sok vásárra, piacra kitelepülnek standokkal, élelmiszer áruházakban is kaphatók már a tésztáik, sajtjaik, de jó lenne egy lendületes forgalomnövekedés.

Mi mindenesetre vásároltunk a boltjaikból és visszük a jó hírét az adalékoktól mentes, hazai alapanyagokból készített, kiváló termékeknek. Sőt, olvasóink érdeklődésére, az érlelt kecskesajttal a kiskagylóból és a gyűrűtésztából készíthető eredeti, tiszaörsi ételek receptjeit is szívesen közreadjuk.

 

Jászsági káposztásbárány pörkölt és szabolcsi töltöttkáposzta

A Tisza-tó régió fantasztikus étel-élményeket kínál. Már csak a tájegység különleges ízei miatt is érdemes tenni egy gasztronómia kirándulást.

  

 

A birka és a bárány a Nagykunság jellegzetes étele. Ugyan a nyáron már megtartották a híres Karcagi Birkafőző versenyt, de Bacsa Sándor a Szekér Sörözőbe invitált bennünket ebédre, hogy egy eredeti savanyúkáposztával főzött báránypörköltet kóstoljunk meg. Egy nagy tállal került az asztalunkra, és tejföllel, friss puha kenyérrel valóban kiváló lakoma.

 

 

A pontos recepttel majd egy másik cikkünkben jelentkezünk, most csak ennyi: a bárányhúst feldaraboljuk, fontos, hogy csontos hús is legyen benne, mert javítja a pörkölt ízét. A vöröshagymát felkockázzuk, a fokhagymát péppé zúzzuk….

A valódi szabolcsi töltöttkáposztát estefelé tálalta fel nekünk a Konti Klub vendégház tulajdonosa Büdszentiné Szép Enikő. A szabolcsi attól jellegzetes szabolcsi, hogy édeskáposzta levelekbe töltjük a fűszerezett, darált sertéshúst és paradicsomlével főzzük fel.  

  

 

Ennyi finomság után haladjunk tovább Tiszaörsön!

A következő cikkünkben a turisztikai látnivalókról olvashatunk: lovasmajor, skanzen, kápolna, római katolikus templom, fürdőtelep.

 

 

2024-11-06« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk