Lebuj a betyárok hajdani búvóhelyén

Lebuj a betyárok hajdani búvóhelyén

Lebuj a betyárok hajdani búvóhelyén

 

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Tokaj-Hegyalja Magyarország kiemelkedő szépségű, világhírű szőlőtermő vidéke, ám most nem a régió borairól, hanem a Bodrog folyó partjánál álló, az előző századokban keletkezett anekdotával fűszerezett gasztronómiai helyszínről mesélek.

 

 

 

 

Bodrogkeresztúrt Tokajjal összegkötő út a múltban is igen fogalmas volt, mert a heti állatvásárokra itt hajtották a marhákat, lovakat, birkákat a gazdák. Út közben megitatták az élesen kanyarodó Bodrogban a szomjas állatokat, és ha szerencséjük volt, mind eladták őket. Ám a szóbeszéd úgy tartja, hogy a pénzes zacskókkal hazafelé tartó kereskedőket ennél a kanyarulatnál megtámadták a rekettyésben lebújó betyárok. Mindez a 18-19. században történt, amikor az országban virágzott a betyárvilág.

 

 

 

 

A legendát Ludas Gábor üzletvezető meséli a Lebuj Pincefogadó fagerendás éttermében. A népnyelv azóta is Lebuj-kanyarnak hívja a folyónak ezt a szakaszát. E helyen, a csodálatos természeti szépségeket rejtő Bodrogzug közelében épült fel 1996-ban Ferencz István Kossuth-díjas építész tervei alapján a Lebuj Pincefogadó. Vendégeink - tisztes távolban minden településtől - történelmi hangulatot árasztó környezetben élvezhetik Tokaj-Hegyalja páratlan értékeit.

 

 

 

 

A lebuj szó jelentése sokakban úgy él, mint egy kisebb mulatóhely, egy eldugott, rossz hírű, rendszerint kétes, gyanús elemek által látogatott kocsma, ahol vágni lehet a füstöt a sok dohányos miatt, és olcsón lehet italhoz jutni. Nos, ebből annyi igaz – mondja Gábor, hogy nálunk a kitűnő konyha pompás kulináris élvezetekkel halmozza el a vendégeket, és az étlap vendégbarát árakat mutat.

 

 

 

 

A kellemesen hűvös, fedett étteremhez tartozik egy terasz is, de a nagy melegben inkább a magyaros hangulatú belső helységben kérjük a pincértől a mai ajánlását. Jó szívvel a halételeikre hívja fel a figyelmünket; a harcsa, fogas, ponty, süllő és a lazac fogásokat többféle módon, és körettel készítheti el a főszakács. Őt személyesen nem ismertük meg, de nem csalódtunk a tejszínes, gombás fogas filében, a csőben sült, erdei gombás süllőben és a citromos, vajas lazac steakban, amelyeket bőséges adagban tálalta, hasábburgonyával, krokettel és ízletes házi káposztasalátával.

 

 

 

 

A Lebuj boltíves pincéjébe is érkezhetnek a vendégek, baráti társaságok, ahol jófajta tokaji borokkal gazdagított, bőséges vacsorára számíthatnak. A 4 szobás panzió felújítás után ismét megnyitja kapuit.

 

 

 

 

Hazánkban, sőt Európában is egyedülálló vadregényes természeti terület a Tisza és a Bodrog folyók által határolt Bodrogzug. A vidéket a tavaszi áradások idején teljes egészében elöntheti a víz, tengerré változtatva a tájat. Az áradások levonulása után előtűnő csatornák, morotvák és mocsárrétek páratlan gazdaságú élővilágnak adnak otthont. Bodrogköz legmélyebben fekvő területe a Tisza és a Bodrog találkozásánál elterülő több ezer hektáros Bodrogzugban nedves, üde rétek és lápos tocsogók váltják egymást. A fűz és nyár puhafaligetek, valamint az  ártéri erdők mellett még jellegzetesek a tölgy-kőris-szil erdők. Nádasok, sásos társulások és gazdag hínármezők is élnek itt. Manapság a Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzethez tartozó földrajzi egység igen népszerű a vízituristák körében.

 

2021-06-28« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk