Grófi család receptjei egy könyv lapjain

Grófi család receptjei egy könyv lapjain

Grófi család receptjei egy könyv lapjain

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu Okolicsányi Zoltán

 

Különleges alkalom várt a gasztronómia iránt érdeklődő közönségre november elején. Károlyi Angelica, a könyv szerkesztője, magyar grófi családból származó Károlyi György felesége maga mutatta be a „Hagyományos és új ízek a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban” című dekoratív kötetet. A szakácskönyv, amely százéves grófi recepteket tesz közkinccsé, a Károlyi család és a Károlyi József Alapítvány gondozásában született meg. A nyilvános debütálás helyszíne a páratlan Fejér vármegyei kastély volt.

 

 

Festői környezetben kultúra és gasztronómia

A pályázati támogatással felújított kastély új látogatóközpontjában -mely egykor a lovarda volt- egy óriás családfa tablón szerepel a Nagykárolyi Károlyi család számtalan leszármazottja, egészen a mai napig.  A falakon a Károlyi család ezeréves múltját bemutató kiállítás látható, egy kisfilm is megtekinthető a kastélyról, és egy korhű ruhába is belebújhat a modern greenbox fotózás kedvéért a látogató.

  

 

A kastélyt körülölelő 50 hektáros arborétum maga a paradicsom, mely kellemes sétára csalogat bennünket a többszáz éves faóriások, elbűvölő tavak, pompás dísznövények között. A történelmi angolparkban nem véletlenül népszerű az évente megrendezett virágkiállítás és vásár, a parkban található tó, felette a három híd és a Gloriett kedvelt esküvői fotózások helyszíne. A megújult épületek mindegyike pedig más és más titkokat rejt.

 


Barangoljunk együtt a megszépült terekben egy napsütötte november eleji napon! Sétánkat vezette az Accent Hotelshez tartozó kastély igazgatója, Potucsek Áron szállodaigazgató és Kozári Kristóf idegenvezető menedzser.

A termeken átsétálva valódi időutazásban vehetünk részt; megismerkedhetünk a szerteágazó Károlyi családok történetével.

 

A Károlyi Család Fehérvárcsurgón

A fehérvárcsurgói kastélyt magába foglaló birtok története meglehetősen régi időkre nyúlik vissza. Csurgó birtokosai, a Hochburgok 1690-ben jelentek meg, majd őket követték a Berényi és Perényi családok. 1834-ben a Perényi család elzálogosította Károlyi György grófnak a birtokot, halála után fia, Károlyi József örökölte, aki a jelenlegi vagyonkezelő nagyapja volt. Az ő nevéhez fűződik a kilencszázhúszas években az épület utolsó nagy átalakítása.

A kastélyt a családnak 1944-ben el kellett hagynia. A háború alatt katonák használták, majd államosították, üdülőként és gyermekotthonként üzemelt. 1980-ban kezdődtek meg az állagmegóvási munkafolyamatok, helyreállították a két pavilont és két szárnyat. 2000-ben alapított Károlyi József Alapítvány tovább folytatta a rekonstrukciós munkákat, így 2011-ben a főépület is átadásra kerülhetett. 

 

 

A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély és közvetlen környezetének felújításával a Közép-Dunántúlon olyan turisztikai helyszín jött létre, amely a reformkortól egészen napjainkig bemutatja Gróf Károlyi György leszármazottjainak történetét, a család magyar kultúrával, zenével és színházzal kapcsolatos tevékenységeit, valamint utazásaikat a nagyvilágban. 

Az üzemeltetők a történelem megismertetése mellett párhuzamot vonnak a múlt és jelen között: rendszeres kulturális, tradicionális programok szervezésével, pihenési lehetőséggel és gasztronómiával fűszerezve komplex élményt nyújtanak a látogatóknak.

 

A nemesi kastélyban kápolna, könyvtár, rendezvény terem és vendégszobák

A kastély sorsa azonos a magyarországi hasonló épületekével: a sok funkció és kezelőváltás nem használt a patinás falaknak, de mára számtalan kastély felújítása már megtörtént.

A felsorolt helységeket 6000 négyzetméteren, három emeleten végig sétálva tekinthetik meg a vendégek. A neoklasszicista kastélyépületben a túra idegenvezetővel történik, történelmi enteriőrök, bútorok, műtárgyak, festmények között.

 

        

 

A kupolás könyvtárból egy titkos ajtó mögött keskeny csigalépcső vezet a galériára, ahol címertan és családfa könyvek sorakoznak a polcokon. A kastély makettje és a képeslapgyűjtemény is különleges élmény. A magyar, angol, francia vagy német nyelven is választható vezetett látogatás a kastélykápolnából indulva, a pincétől egészen a manzárd szintig tart. A Csipketeraszról páratlan látvány tárul a díszudvarra, ahol a melengető nap sugarai mellett fogyaszthatunk el egy finom kávét. 

 

 

A Károlyi Kastély Hotel&Restaurant épületében jelenleg 23 szobás szálloda működik, de tervezik, hogy a közeljövőben, a melléképületben további szobákat alakítanak ki.

 

 

Szakácskönyvben a Károlyi család féltve őrzött receptjei

Különleges alkalom várt a gasztronómia iránt érdeklődő közönségre november elején. Károlyi Angelica, a könyv szerkesztője, magyar grófi családból származó Károlyi György felesége maga mutatta be a „Hagyományos és új ízek a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban” című dekoratív kötetet. A szakácskönyv, amely százéves grófi recepteket tesz közkinccsé, a Károlyi család gondozásában, a Károlyi József Alapítvány gondozásában született meg. A nyilvános debütálás helyszíne a páratlan Fejér vármegyei kastély Gasztró Műhelye volt.

  

 

Károlyi Angelica (1947) német származású francia politológus. Párizsban született 1947-ben. A hatvanas években a Párizsi Egyetemen tanult politikatudományt és történelmet, majd a Politikatudományi Intézetben dolgozott, az egyik alkönyvtár igazgatója volt. 1965-ben az egyetemen megismerkedett a magyar grófi családból származó Károlyi Györggyel, akivel 1971-ben kötött házasságot. 1994-ben megalapították a Károlyi József Alapítványt, felújították a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyt, amelyet nemzetközi kulturális találkozóközponttá tettek.

  

 

Az igényes szakácskönyvben nem csak az ősök kedvenc eledelei kapnak helyett, hanem gróf Károlyi György és felesége, no, meg gyerekeik ínyencségei is megtalálhatóak, legyen szó a francia, görög, amerikai, vagy éppen a magyar konyha gasztronómiai étkeiről. A családtagok favoritjai mind-mind megjelennek a könyv lapjain, korhű ételfotókkal színesítve. A szép, felvételek Heim Alexandra munkái.

A dobostorta titkos családi receptje az első oldalon. A különlegesen finom desszert elkészítése a legendás Pólya-Hunyor família féltve őrzött titka. „A legtöbb cukrászdait felülmúlja, csak a karamellt kell tudni szépen megcsinálni. Ehhez némi gyakorlat kell” – olvasható a nem mindennapi dobostortáról a könyv lapján. Csak néhány hozzávaló a sok közül: 14 darab tojás, 42 deka vaj, 21 deka csokoládé kevesebbel el se kezdjük, és 9-10 vékony tésztalapot süssünk, szól az útbaigazítás.

 

 

Főzni jó! Kezdi a bemutatkozását Varga Gergely executive chef, aki megbízást kapott a könyvben szereplő eredeti receptek és apró történetek megírására. A felbecsülhetetlen családi recepteket többször kipróbálta és új köntösbe bújtatta. Az ételek modern, dekoratív tálalása a Károlyi Kastély éttermének receptjei című fejezetnél is megtalálható.

  

 

Az eseményen Pauer Péter chef közreműködésével egy Francia citromtorta desszert készítésének élő bemutatóját élveztük a Károlyi Gasztro Műhelyben, a ragyogóan felújított boltíves téglafalú pinceszinten. A kis formába töltött pitetésztára tejszínes, citromos töltelék és az alkotás végén hideg áfonya, málna és ribizli került, amit alkalmunk volt megkóstolni.

 

 

Ott jártunkkor bemutatkozási lehetőséget kaptak a kastély konyhájára beszállító, környékbeli élelmiszer termelők, sajt- és gyümölcsborecet készítők portékáit is megízleltük.

A Károlyi Gasztró Műhely eredetileg egy főzőiskola, ahol olyan ételek készülnek, amelyek a legjobb éttermekben is megállják a helyüket. A résztvevők elsajátíthatják a helyes vágástechnikákat, megtanulhatják a hús tisztítását, előkészítését, valamint a pácolás, szárítás és sütés is része az ismeretszerzésnek. A főzés során profi chefek segítik a csapatépítő csoportokat, hogy biztos legyen a siker.

 

 

A szakmai stáb azt vallja, hogy a főzés kreatív és alkotó tevékenység, a pinceműhely pedig egy oktatóközpont, amely a világ gasztro kultúrájának hétköznapi nagykövete.

A kastély egyébként a filmesek kedvelt helyszíne is, itt forgatták 1985-ben Vörös Grófnő, majd 2014-ben a Kincsem és 2022-ben a Játszma egyes jeleneteit.

 

Gazdag jövő…

A Károlyi Kastély 2024 évre összeállított programja -februártól novemberig- készen áll arra, hogy irodalmi estre, diplomáciai és örökségvédelmi konferenciára, festménykiállításra, dísznövény napokra, iparművészek bemutatójára, valamint több zenei hangversenyre is fogadja a látogatókat.

További információ: www.karolyikastely.hu

További fotók a kastélyról  itt és a látogatóközpontról meg a parkról  itt tekinthetők meg

 

2023-11-19« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk