Arrosticini, avagy rablóhús másként
Az olasz Abruzzo tartomány a „csizma” közepe táján található. Bár gyönyörűen kiépült tengerpartja vonzza a turistákat, a hegyek, dombok főleg a juhtenyésztésre alkalmasak. Nem véletlen, hogy itt a pásztorok ennek az állatnak a húsát fogyasztották leggyakrabban. A legenda szerint két pásztor találta fel az arrosticinit, vagyis a sült juhhúst az 1800-as években. Az öreg állat húsát apró darabokra vágva botra tűzték, és a szabadban megsütötték. Abruzzóban több ezer étterem kínálja ezt a fogást
Ennek az egyszerű, egészséges ételnek kívánnak most híveket szerezni Magyarországon is, megszerettetve a juhból készülő fogásokat, amelyeknek nincs igazi nagy hagyománya nálunk. Csak birkapörköltként, a lakodalmakban, vagy birkagulyásként, esetleg a palóclevesben fogyasztjuk. A cél érdekében összefogott a Juh Terméktanács az ágazathoz tartozó több szakmai szervezettel, valamint Matuz Anna étteremtulajdonossal, aki éppen ebből a tartományból települt haza. A Terméktanács képviseletében dr. Kukovics Sándor elmondta, 2017-ben EU pályázatot nyújtottak be, közösen a spanyol kollégáikkal, amelyet idén megnyertek. A pályázati pénzt, a 86 millió forintot, amelynek 80 százaléka uniós, 20 pedig önerő, marketingre, kampányra kívánják fordítani. Frakciót alakítanak ebből a célból. Emellett szeretnék elérni, hogy a juhhús áfája csökkenjen, ezért megfizethetőbb legyen, hiszen értékes a fehérjetartalma, és környezetvédelmi szempontból is fontos a legelő állat. Jelenleg nálunk évente egy fő 32 deka juhhúst fogyaszt. Az állatok 90 százaléka exportra kerül, 80 százalékuk éppen olasz vevőkhöz. A jelenlegi fogyasztói változás tükröződik abban, hogy a 16-20 kilós bárány helyett 20-24 kiló élősúlyút vár a fogyasztó. Célzottabb a vásárlás, egy-egy combot vesznek például.
A most megalakult Arrosticini Hungary kereskedelmi, vendéglátó Kft. célja, hogy ezt az olasz ételt, vele pedig a juhhús fogyasztását népszerűsítse itthon is. Erre a célra éttermi hálózatot akarnak kialakítani, amely a magyar alapanyagból kínálja ezt a grillezett, külsejében a rablóhúsra hasonlító ételt. Mint Lajsz András, a neves mixer, aki az Alföldi étteremben a sajtótájékoztató résztvevőinek elkészítette a fogást, elmondta, egyhetes érlelés után kerül faszénparázson sütésre, só és rozmaring az ízesítője, grillezett hagyma és paprika a körete. A Húsvét előtti időszakra tervezett kóstoltatásba, rendezvénysorozatba 75-80 éttermet kívánnak bevonni.
Írta/Fotó: Dr. Hajós Anna