A lajosmizsei mesterszakács megfűszerezte az életét
Szerző: Barna Judit
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Nevezett, Garaczi János, akiről egy nagyszabású, szép kiállítású könyv, a ’Megfűszereztem az életemet’ szól. A mesterszakács szinte mindent elért az évtizedek során, ami ebben a szakmában elérhető, és ezt joggal mondhatja magáról a fotókkal illusztrált kötet lapjain. 2024-ben ’Az év magyaros étterme’ díjjal negyedszer elismert Tanyacsárda egyik tulajdonosának színes, gazdag élettörténetét Lajosmizsén, a tradicionális csárdában magától, a mestertől élőben hallgattuk meg.
A Budapesttől 71 km-re elhelyezkedő település a Duna-Tisza közén, néhány kilométerre fekszik az ország geometriai központjától. Rendkívül szerencsés az M5-ös autópálya közelsége, ami az egyik jelentős ütőere Európa közlekedésének.
Öreg Tanyacsárda már 1973 óta, több mint 50 éve fogadja vendégeit az alföldi kisváros, Lajosmizse szomszédságában. A faházas büféként indult vendéglátóhely mára hazánk egyik legelismertebb éttermévé nőtte ki magát: hírét már messze földre is elvitték az ország minden tájáról érkező belföldi és külföldi vendégek.
Számtalan hazai és nemzetközi gasztronómiai siker
Felsorolni sem könnyű, hogy a Tanyacsárda és az egyik tulajdonos, Garaczi János mely díjakkal büszkélkedhet. A teljesség igénye nélkül: az étterem háromszor kapta meg a Magyar Turizmus Minőségi Díjat a Magyar Turisztikai Ügynökségtől, 2017-ben a mesterszakács a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Az év vendéglátója díját nyerte el. A csárda magyaros jellegű, kitűnő konyhája joggal érdemelte ki hatszor az Év vidéki étterme díjat, a cég emellett számos gasztronómiai versenyen és kiállításon nyert nemzetközi elismerést (Védnöki tábla, Aranybika, Chevalier- Maison de Qualité, Chaîne des Rôtisseurs, Top 10). A Gundel Károly díj, az Év rendezvényszolgáltatója, Rozmaring díj, az Utazó Magazin Életmű díja is ott áll a Tanyacsárda vitrinjében és a falon, oklevelek formájában.
A vendéglátó szakma doyenje
Egy fenséges töpörtyűs pogácsás tál kerül a kékfestő terítős asztalra, miközben újságíró csoportunk kibővül az idén leköszönt polgármesterrel. A várost 18 évig vezető Basky András sokat mesél Lajosmizséről, a település történetéről és az elmúlt évek jelentős fejlesztéseiről. Lajosmizse tavaly ünnepelte a 30 éve kapott városi rangot - ebben az időszakban új vállalkozások telepedtek le, üzemcsarnokok épültek, a régiek megerősödtek és a turizmus-vendéglátás szereplői is sokat erősödtek.
A szakmában közismert Garaczi János átveszi a szót, és bőségesen sztorizik életének és pályafutásának a kiemelkedő állomásairól, a magyaros vendéglátás fortélyairól és a két Tanyacsárdában megfordult híres emberekről.
A szüleim, akik helvéciai gazdálkodók voltak, javasolták, hogy a vendéglátóiparban helyezkedjem el. Édesanyám mondta: fiam, szakácsként soha nem leszel éhes. A Kecskemét melletti Helvéciáról minden nap 12 kilométert kerékpároztam be a megyeszékhelyre, hogy tanulhassak. Megéreztem a szakma nagyszerűségét, és egyre jobban beleszerelmesedtem a szakács mesterségbe’ -meséli a kezdetekről a mester.
A tanulási, gyakorlási időszak állomásai Kalocsa, Kecskemét, Bugac után, 1973-ban egy klasszikus pusztai programmal egybekötött vendégfogadással megszületett a Tanyacsárda. A régi 5-ös országút akkor óriási tranzitforgalmat bonyolított le, ahol szívesen álltak meg az utazók és turisták egy jó magyaros ebédre.
A Tanyacsárda első évtizede megállás nélküli munkát jelentett. Kitelepülések, grillpartik, ökörsütések, nagy rendezvények közben a séf tovább képezte magát, majd Gömöri Ferenccel és Polyák Zoltánnal közös céget alapítottak. A csárda az alföldi főzési hagyományok legigazibb képviselőjeként, művészi szintre emelte a magyaros vendégszeretetet. Az évek során ezt a stílust fejlesztették tovább.
Európa-szerte híres a konyha
Az Öreg Tanyacsárdában a vendégek igazán elmerülhetnek a hamisítatlan vidéki atmoszférában. Kellemes a környezetben, muskátlis teraszon, vagy a nádtetős épületegyüttes belső termeiben, autentikus berendezések között élvezhetik a kitűnő konyhát.
Itt a hagyományos ízekkel úgy őrzik a magyaros jelleget, hogy a korszerű táplálkozás elvárásait is beépítik a fogásaikba. A kiváló mesterszakácsok ételspecialitásai, sok más mellett: a mizsei raguleves, kemencében sütött bőrös sertéscsülök, a zsiványpecsenye, vagy a tejespite fémjelzik a Tanyacsárda konyháját.
Október elején a sütőtök, a szilva, a birsalma és a körte a sláger alapanyag. Csak néhány ínycsiklandozó fogás a Tanyacsárda című pazar könyv lapjaira szerkesztett válogatott receptekből: mézes sütőtökpüré és sütőtök rizottó köretek, borban párolt szilvás kacsasült, szilvaízes burgonyagombóc máklepelben… hogy felcsigázzuk a gourmandokat.
Egy szelet a pusztából
A kilencvenes években lépésről-lépésre életre kelt az Új Tanyacsárda és Lovascentrum Felsőlajoson, ami mára elsősorban esküvők, csapatépítő programok és szabadidős tevékenységek kedvelt helyszíne.
Gondozott területe otthont ad a méneseknek és számos ősmagyar állatfajtának: szürkemarha gulyának, rackanyájnak és baromfiudvarnak.
Választhatunk varázslatos lovasbemutatók, az Alföld homokbuckái között vezető kocsikázások, autentikus folklórbemutatók, izgalmas pusztaolimpiák, és a jeles ünnepekhez kötődő hagyományőrző programok közül. Különböző terek kérhetők: két étterem, félig nyitott pajták, zöld füves nagy udvar óriás diófákkal, faragott kerti asztalokkal csábítják a szervezett turistacsoportokat, céges rendezvényeket, üzletember találkozókat, családi összejöveteleket.
Ősszel halat, vadat, szárnyast kínálnak
A nyári turistadömping után sem tétlenkednek a Tanyacsárdában, mert jönnek az őszi gasztronómia programok: beneveztek az Étterem hét-re, majd következnek a Sobri Halnapok, a Vadnapok és a Márton Napi libaételek, amelyekre jó, ha előre foglal a vendég. Karácsonykor sem zárnak be, mert a jól bevált ’elviteles’ módszerrel jelentős forgalmat bonyolítanak le. Közkívánatra sülteket, beigliket, disznótorost készítenek, és ilyenkor sem maradhat ki a tejespite.
Év elején pihen néhány hetet a menedzsment, a szakácsok, felszolgálók, lovászok, de a februári Valentin Napra már fogadják az előjegyzéseket, sőt a májusi eperszezon idejére is érkeznek a külföldi turistákat szervező utazási irodák foglalásai.
A Tanyamúzeum a homoki puszta világa
Az Öreg Tanyacsárda szomszédságában bepillanthatunk a Lajosmizsei Tanyamúzeum épületegyüttesébe.
A nagyközönség számára 1972-ben nyitotta meg a Magyar Mezőgazdasági Múzeum, az ország első néprajzi jellegű, muzeális kiállítóhelyeként. A homoki puszta tipikus családi életterét, berendezési tárgyait, gazdasági épületeit, a gazdálkodók eszközeit bemutató különleges környezet nem csak turisták érkeznek, hanem iskolás csoportok számára múzeumpedagógia oktatások is folynak.
A fenntartó MMGM munkatársai kézműves foglalkozásokat, szakköröket, családi napokat, kültéri kiállításokat is rendeznek.