Gyógyvizek Völgye és az Egri Borvidék páratlan találkozása
Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Ezennel három borászatot mutatunk be, melyek a régió kiemelkedő borait készítik.
Az Egri borvidék Magyarország egyik történelmi borvidéke Északkelet-Magyarországon. A 22 160 hektár teljes területéből napjainkban mintegy 6000 hektár a szőlőültetvény. A borvidék névadója és központja Eger, amely mellett további 19 község tartozik hozzá. A borvidéki szőlő- és borkultúra közel 1000 éves múltra tekint vissza, ami alapvetően meghatározta és meghatározza ma is az itt élő emberek életét és tevékenységét.
Jellemző hagyományos szőlőfajták a chardonnay, hárslevelű, olaszrizling, kékfrankos, kadarka, cabernet franc, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir.
A borász dinasztia megalkotta a világ legjobb borát
Egri Cabernet Sauvignon 1997 - Nagy Arany az Országos Borversenyen- ezzel a díjnyertes borral elindult a kis családi pincénk - kezdi a St. Andrea Szőlőbirtok bemutatását a Lőrincz család egyik tagja, Lőrincz Ákos. A fiatalember az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás egyetemi tanulmányainak gyakorlatát hol is tölthetné jobban, mint Egerszalókon, a családi pincészetben?
Az elképesztően exkluzív St. Andrea Szőlőbirtok székhelye, pincészete az Ady Endre utcában, Egerszalók főútvonalán fekszik. Ha az úton haladó autós nem ismeri őket, akkor is odakapja a tekintetét a pazar látványú épület portálja felé.
A borvidék zászlóshajó borászatát ma már apa és fia, a két Lőrincz György együtt vezeti, velük dolgozik a névadó Andrea édesanya és feleség, illetve a két kisebbik fiú is, Bálint és Ákos is.
Az 57 éves Dr. Lőrincz György borász, négy gyerek édesapja, így vall a honlapjukon: ’A hagyományokból kiindulva és a kor minőségi elvárási mellett szeretnénk termőhelyeink egyediségét kifejező borokat megtermelni. Kiemelten figyelünk borvidékünk hagyományos fajtáira, mint az olaszrizling, a hárslevelű, a furmint, a kadarka és a kékfrankos. Törekszünk megismerni és tökéletesíteni a szőlőtermőhelyeinket, és a különböző fajtákhoz igazítani a borok készítésének lépéseit.’
Induljunk el Ákossal a pincebemutató sétára! A jó minőségű bor készítésében nem csupán a gondosan megválasztott területeknek, a szőlőfajtáknak, a borvidéki klímájának és a szakértelemnek, de a jó pincéknek is kiemelkedő szerepe van.
Egy kis pohár borral a kezünkben rácsodálkozunk a riolit tufába vájt labirintusra, az egymáson sorakozó fahordó hegyekre, majd asztalhoz ülve megkóstoljuk a világ egyik legjobbját, a Nagy-Eged dűlőben termett 98 pontos bikavért, a 2018-as évjáratú Agapét, mely kékfrankos, merlot, pinot noir, syrah és kadarka házasítása.
A történelem legmagasabb magyar száraz vörösbor pontszámát a Szőlőbirtok csúcsbora a legismertebb nemzetközi borszakírótól, James Sucklingtól kapta.
A Dávid Borházban apa és fia a mesterek
Egerszalókon a Varga Borbarát Pincészetet 2000-ben alapítottuk- kezdi a beszélgetést Varga István, aki a település regnáló polgármestere is. Később a nagyobb fiam, Dávid figyelme is a borászat felé fordult, egyre mélyebben folyt bele a pincészettel kapcsolatos feladatokba. A ma már az új, Dávid Borház névvel kívánjuk megvalósítani terveinket, és értékesíteni a borainkat.’
A Dávid Borház és Étterem 40 hektár saját szőlőültetvénnyel rendelkezik, és közel ekkora területről vásárolnak különböző fajtájú szőlőket a helyi dűlőkből, Egerszólátról és Kerecsendről is.
A borászat jövőbeni elképzeléseiben is nagy hangsúlyt fektet a vörösborok készítésére, az újabb dűlőkbe telepített fehér szőlőik pedig megteremtették az alapot a magas minőségű fehérborok készítéséhez.
Egy paradicsomba érkezünk Demjénben
Az Egri Korona Borház alapítója, a Rácz család, már több mint 200 éve foglalkozik szőlőtermesztéssel, borkészítéssel és borászattal. Ma már a család 5. generációja kapcsolja össze és fejlesztik együtt a bort a turizmussal.
Egy nyitott, látogatható, emberközeli borászatot hoztak létre, ahol wellnesshotel, borterasz, kádárüzem, borszaküzlet, melegkonyhás étterem, rendezvény- és konferenciatermek, sportpálya, szőlőfeldolgozó és párját ritkító borospince várja a vendégeket. Mindez egy szőlőtábla közepén elhelyezkedve, ahol a sikeres, elismert borászat mellett működik egy barátságos, magas színvonalú, többféle igényt kielégítő szálláshelykomplexum.
A Magyarországon szinte egyedülálló technológiájú borászati vállalkozás nemcsak kiváló minőségű borokat készít, hanem - hasonlóan a francia château-khoz, vagy az ausztrál winerykhez - borkóstolókat és magas szintű szakmai rendezvényeket is szervez, a borturizmus felvirágoztatása érdekében.
A látogatók betekintést nyerhetnek egy nemzetközileg is elismert borászat mindennapi életébe, hangulatába és munkájába, megkóstolhatják az érmes borokat, a szőlőtermesztéstől a palackozásig megismerkedhetnek a borkészítés és borgyártás teljes folyamatával.
Évente 1,5 millió palack bort állítanak elő a reduktív tartályokból és a saját kádárüzemben, zempléni tölgyből készített fahordókból.
A Gyógyvizek Völgyében tett utazásunkról készített, sok fotóval illusztrált cikksorozatunk további folytatásait keressék a magazinunkban a kedves olvasók!