A magyar organikus építészet gyöngyszeme Makón

A magyar organikus építészet gyöngyszeme Makón

A magyar organikus építészet gyöngyszeme Makón

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A magyar organikus építészet gyöngyszeme

Makó város önkormányzata a 2012-ben elkészült új gyógyfürdőhöz és a megnövekedett idegenforgalmi érdeklődéshez kapcsolódóan kezdett bele a Maros-part fejlesztésébe- tudtuk meg Gergely Gábortól, a Hagymatikum Gyógyfürdő igazgatójától, aki a makói látogatásunk első napján végig kísérte az újságíró csoportunkat a sok látnivalón.

 

 

Gábor a város büszkeségéhez, a Makovecz téren álló Hagymatikum Termál- és Gyógyfürdő bejáratáig irányítja a kocsisunkat. Bár lovak számára nincs itt „parkolóhely” kijelölve, de az igazgató megadja számukra az engedélyt, amíg leszállunk, hiszen ő itt a főnök.

A fogadóépület lenyűgöző látványát meghatározza a két torony által határolt, korona formájú, üvegcsúcsos kupola. A Kossuth díjas Makovecz Imre által tervezett, jellegzetes vonalvezetésű fürdő már a külső képében sem titkolja, hogy a neves építész asztalán készültek a tervek.

  

 

Az élmény-, gyógy- és wellnessrészlegekkel is rendelkező fürdőkomplexum a belváros szívében, Makó legjelentősebb turisztikai vonzereje.

A recepción megkapjuk a belépőkártyáinkat, körbe megyünk a fantasztikus létesítményen és ismerkedünk a fürdő történetével.

 

A fürdőfejlesztés Makó kitörési pontja

Az 1956-ban felszínre hozott, akkor 91 C fokos termálvízre öt évvel később épült első ízben kiszolgáló épület. Az eredetileg főként tisztasági célokat szolgáló strandfürdő a rendszerváltás után fokozatosan átalakult, előbb a gyógyászati részleg épült ki, majd a 2000-es évek óta a városvezetés már központi kérdésként tekintett a fürdő bővítésére. Élményelemekkel tették még vonzóbbá a belső tereket, medencéket, ettől a vendégforgalom megnövekedését, a turizmus megerősödését várták.

  

 

Nem új keletű az elképzelés, hogy Makónak az idegenforgalom fejlesztése révén kellene kitörnie abból a periférikus helyzetéből, melybe az ötvenes évekbe került. A kistérségben található gazdag építészeti emlékek és a Maroshoz kapcsolódó víziturizmus lehetőségei önmagában azonban kevésnek bizonyultak: a városi gyógy-idegenforgalom kialakításához azonban szükség van az úthálózat fejlesztésére, minőségi szállodai szolgáltatások kiépítésére, valamint a gyógyvízbe és a fürdőbe tőkebefektetésre.

A döntéshozók felismerték, hogy a turizmus a város gazdaságélénkítő motorjává válhat, ezért 1998-ban megbízták Makovecz Imrét, a nemzetközileg is elismert organikus építészt egy új létesítmény terveinek elkészítésére.

A fürdő bővítése ezek után kisebb lépésekben folytatódott: 2002. áprilisban átadták a Makovecz tervei nyomán megvalósult, hullámfürdővel, vadvízzel, gejzírrel, gombákkal, ülőpados hidromasszázzsal és buzgárral ellátott szabadtéri élménymedencét. 2004. júniusra elkészült a szabadtéri csúszda és a hozzá tartozó feszített víztükrű medence.

 

 

Látványos számokkal lehetett dokumentálni a forgalom növekedését, azonban újabb előrelépés, bővítés vált szükségessé. Három évvel később a város akkori képviselőtestülete több esetben tárgyalt fürdőfejlesztési-koncepciókat, melyben megnövelt területű wellnessrészleg, egy legalább 400 négyzetméteres élményfürdő-medencetér, családi zóna és szaunavilág elképzelésekben gondolkodtak.

Kisebb-nagyobb kitérők után a városvezetés döntést hozott, és az új fürdőkomplexum építészeti terveinek elkészítésével ismételten megbízta Makovecz Imrét. A 2007 decemberében bemutatott koncepció az építésztől megszokott, egyedi megoldásokat, organikus elemeket tartalmaztak.

Az új fürdőt 2012. január 20-án felavatták és megnyitották hivatalosan a nagyközönség előtt.

 

Új forrásokkal megelevenedett Atlantisz világa

A Hagymatikum Termál és Gyógyfürdő átadása óta rendszeresen előtérbe került az épületegyüttes bővítésének kérdése, mert a korábbi terv forráshiány miatt részlegesen készülhetett el. Több módosítás után idén márciusra megvalósult a fejlesztés.

  

 

A 12 milliárd forintos költségvetéssel duplájára nőtt a tizenkét éve megnyílt fürdő kapacitása. A 2500 négyzetméteres új családi-élményzónát, kültéri koktélmedencét és a 12 méter magasból induló, négy évszakos fedett csúszdákat már idén nyáron nagyon megkedvelhették a vendégek.

 

 

Emellett részben fedett gyógyvizes medencével, beépített medencebárral és napozóteraszos nyári öltözővel bővült a fürdő, és megújultak a zöldfelületek is. A fürdő különlegessége a Makovecz Imre rajzai alapján készült a mitikus Atlantisz világát megidéző részleg, ahol egyedi szoborcsoportok, fényjátékok is elkápráztatják a látogatókat. Az egyedi beruházásokkal vált teljessé és egésszé a fürdő épülete, úgy, ahogy azt hajdanán Makovecz Imre és építész kollégái megálmodták.

  

 

 

Gyógyító ásványok a vízben

Az egyedülálló organikus épületegyüttes legnagyobb kincse a marosi gyógyiszap, melynek korán felismerték a jótékony hatását. Magyarországon mindössze öt gyógyiszapot tartanak számon, amik közül a marosi fő anyagát szervetlen eredetű ásványok alkotják, ezért a maga nemében ez az egész országban egyedülálló.

  

 

A magyar Alföld alatt egy triász kori tenger rejtőzik, Makón a mélybe fúrva gyógyvíz tört elő, amely alacsony sókoncentrációjú nátrium-hidrogénkarbonátos, enyhén sárgás színű, literenként 1386 mg az összes oldott ásványianyag tartalma. Két kútja 41 és 62 Celsius fokos vizet ad. 1961-es hivatalos jegyzékbe vétele óta sikerrel használják idült mozgásszervi panaszok, nőgyógyászati gyulladások, bőr- és ideggyógyászati betegségek kezelésére.

 

Vendéglátás és játékok

A komplexum épületében található étterem házias ételekkel és salátákkal várja a fürdőben étkezni kívánó vendégeket. A tér felől és a fürdő felől is megközelíthető a Nyugi Bár& Bowling, ahol pizza, szendvicsek, sütemények és italok fogyasztása mellett mód nyílik a játékterem csocsó-, pingpong-, kártya- és biliárdasztalainak használatára is. Az ételeik elkészítéséhez a környék büszkeségeit használják fel: makói hagymát, szegedi paprikát, és a vidéki kiskertek friss termését gyűjtik össze. A vendéglátóhely különlegessége az eredeti Julius Meinl kávé, a sörbérlet és rendezvényeken az élőzene.

   

 

 A Hagymatikum Gyógyfürdő egyedülálló belső terével és a műalkotásnak is tekinthető tetőszerkezetével az organikus építészet egyik magyarországi remekműve. 

A fürdő építészeti leírása helyett szép fotókkal kívánunk kedvet teremteni a turistáknak Makó meglátogatására. Kedves Olvasóinknak ajánlunk legalább 3 napot a városban tölteni, mert a Lombkorona Sétány, és a Hagymatikum Gyógyfürdő bemutatása csak az első ízelítő a részünkről.

Makó további szépségeibe a következő cikkünkben nyújtunk betekintést!

 

 

 

2024-10-27« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk