A Gyógyvizek Völgyében tisztább az energia
Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
A Föld bizonyos helyein az átlagosnál magasabb rezgésszámú, tisztább energia tapasztalható. Magyarországon is található több ilyen gyógyító energiájú terület, ahol frissnek, energikusnak érezzük magunkat, csökken a testi panaszaink erőssége, fizikailag és mentálisan is jobban érezzük magunkat.
Az újkori Egerszalók-Demjén-Egerszólát völgy megálmodói római kori fürdők hangulatát varázsolták e mesebeli tájba. A lankás dombok között megbúvó régió szubmediterrán éghajlata miatt a fürdők örömeit mind a négy évszakban élvezhetjük.
Aki ide jön nyaralni, mindennap más fürdőben csobbanhat.
A ’gyógyvíz’ kifejezés birtokosának szigorú és komoly feltételeknek kell megfelelni, amelyet törvény és az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság (OGYFI) szabályoz. A vizek fizikai, kémiai tulajdonságai és összetétele alapján csoportokba sorolhatók és ezek függvényében lehet megmondani, hogy milyen gyógyhatással rendelkeznek. Az egerszalóki víz magnézium, nátrium-hidrokarbonátos jellegű, kénes, fluoridos termálvíz, amelyben bromid, jodid, lítium csekély és metakovasav, metabórsav jelentős mennyiségben fordul elő.
Egerszalók közel 2000 lelket számláló kis község a Mátra és a Bükk között. ’Mária kötényében’ vannak, tartják a helyiek. Igazi nevezetessége a föld mélyéből feltörő termálforrás és a lefolyó víz által létrehozott mészkődomb, mely az évek során sódomb néven vált ismertté. A 65-68 C fokos, ásványi anyagokban igen gazdag gyógyvíz folyamatosan építi az impozáns látványt nyújtó, csipkézett képződményeket.
Minden nap más-más színű a kőzet, egyik nap fehér, másik nap zöld, vagy sárga az algák miatt - mondja Knoll Rita az ötcsillagos Saliris Resort Spa & Gyógy- és Thermal Fürdő igazgatónője, miközben körbe vezet bennünket a komplexumon. A Saliris egy összetett fantáziaszó, jelentése ’sószivárvány’- tudtuk meg.
Felsétálunk a sódomb mellett a teraszra, néhányat szelfizünk, és egy kis kémiát is hallgatunk: a forró vizet magas kéntartalmú gázok nyomják fel, amit olaj helyett találtak 1961-ben a kőolaj fúrók. A 27 ezer éves gyógyvízre alapozva 2007-ben gyógyfürdő, majd gyógyszálloda nyílt a település határában. 1992-ben gyógyvízzé minősítették a forrást, 2016-ban pedig a gyógyfürdő környéke elnyerte a minősített gyógyhely címet.
Rita -aki a Hunguest Hotels lánc spa divizióvezetője is - megmutatta az egész évben nyitva tartó 17 kül- és beltéri medencét, melyek összesen közel kétezer négyzetméter vízfelületet jelentenek.
A fürdőben különleges élményt nyújt a külső rönkfa finn szauna és a gépekkel felszerelt fitness részleg is. A létesítményt nemcsak a hotelvendégek, hanem jeggyel bárki használhatja.
Ha szeretne visszarepülni gyermekkora meséi közé, itt a helye.
Vagyis a Piramis Fürdő és Üdülőparkban, Demjénben, az egyedileg festett, látványos meseszimbólumokkal díszített házakban.
A pöttyös tetejű gombaházak, a mézeskalácsház és a vár épület külsejét, és a belső tereket is mesekönyvek híres szereplőivel dekorálták. Találkozhattunk Jancsi és Juliska, plusz a gonosz boszorkány trióval, Toldi Miklóssal és más vidám alakokkal.
Az Év Szállása 2022 - Szakmai Díj 3. helyezett szállást a cég ügyvezetőjének férje, Téti Péter mutatta be. Az óriási komplexumot, amelyet kifejezetten gyerekes családok számára hoztak létre 12 komfortos apartmannal. Mi is átvettük a hely szellemét, és örömmel haladtunk a tulaj után, a fürdők felé.
A piramis alakú fürdőházak falai is egyiptomi figurákkal dobják fel a 36 fokos termálvízben ücsörgők hangulatát. A szabadtéri dézsafürdők igazán nagy élményt, jelentenek, éppúgy, mint a szabadtéri medence.
Nosztalgiázzunk egy kicsit!
Egerszalókon találhatjuk a Nosztalgia Fürdőt, mely igazi retro stílusban került felújításra. A komplexum a 70-es és 80-as évekre emlékeztet, amikor még a kezdetlegesen kialakított, vadregényes medencékben élvezték az egerszalóki gyógyvíz üdítő hatását a fürdőzők. Ma már a Hunguest Saliris működtetésében áll a strandfürdő, három korszerű medencével, a hegyoldalról lefolyó 36-37°C, 37-38°C és 38-39°C fokos vizekkel. A gyógyvíz itt is tökéletesen élvezhető, sőt még az éjszakai fürdőzés lehetősége is adott, melyet hétvégenként éjjel 1 óráig vehetnek igénybe a vendégek a csillagos ég alatt.
A fürdő 2015-ben felújításon esett át, ekkor rendezték a kiszolgáló épület, öltöző, WC, zuhanyzó egységet. A medencék előtti rész új burkolatot kapott, féltetőt építettek az egyik medence fölé, hogy esőben is zavartalanul fürdőzhessenek a vendégek. A szabad területek füvesek, és még egy retro büfé is üzemel!
A Gyógyvizek Völgyében tett utazásunkról készített, sok fotóval illusztrált cikksorozatunk további folytatásait keressék a magazinunkban a kedves olvasók!