Párizs 2024 - Az olimpián milyen öltözékeket viselnek a magyar sportolók?

Párizs 2024 - Az olimpián milyen öltözékeket viselnek a magyar sportolók?

Párizs 2024 - Az olimpián milyen öltözékeket viselnek a magyar sportolók?

 

Szerző: Barna Judit

 

A Magyar Olimpiai Bizottság által összeállított és a 2024-es nyári olimpián részt vevő magyar sportolók csapata két hét múlva már Párizsban lesz, a Magyar Paralimpiai Bizottság versenyzői pedig később küzdenek az érmekért. A hivatalos ünnepélyes megnyitó július 26-án a Szajnán, hajókon lesz.

 

Párizs hét évig készülhetett

A 2024. évi nyári olimpiai játékok, hivatalos nevén a XXXIII. nyári olimpiai játékok több sportot magába foglaló, négy évenként megrendezett nemzetközi sportesemény. Hivatalosan a 33., ténylegesen -ha nem számoljuk bele a világháborúk miatt elmaradt játékokat – csak a 30. megrendezett újkori nyári olimpia. Az idei megrendezés jogáért az ajánlattételi verseny 2015. január 15-én indult el. A többlépcsős pályázat nyertesét a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Peruban 2017-ben döntötte el, és hirdette ki a következő két nyári olimpia rendezési jogát: 2024-ben Párizs, 2028-ban Los Angeles kapja. Vagyis Párizs számára a harmadik olimpiájának a megszervezésére hét év állt a rendelkezésére, hogy a világ 206 országából a közel 15 ezer sportolót fogadja, ellássa és a biztonságról is gondoskodjon.

A látványos térkép jól mutatja az olimpiák helyszínét 1896-tól.

  Forrás:MTVA Sajtó és Fotóarchívum/MTI

 

A parasportolók is rajthoz állnak

A sportolók öltözékeinek rendszerezése előtt elevenítsük fel, hogy az olimpiai játékok és a paralimpiai játékok szervezése két külön hazai intézmény, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság hatásköre, de az olimpiák idejére a tevékenységük összekapcsolódik.

Az idén 129 éves MOB a fizikailag egészséges, a 27 éves MPB pedig a testi-, látás és értelmi sérültek számára rendezi három héttel később a saját világversenyét, a hagyományos olimpiai játékok mintájára, ugyanazon a helyszínen.

A MOB égisze alatt július 8-áig még lehetett kvótát szerezni, és ki is eshettek versenyzők a kvalifikációs időszak alatt. 22 sportág/szakág 180 sportolója szerzett indulási jogot, a parasportolóknál közel 40 versenyzőnek már biztosított a részvétele. A sportolókon túl kisérők, edzők, egészségügyisek csatlakoznak a kiutazókhoz, akik szintén a sportolók számára összeállított öltözékekben jelennek meg az eseményeken.

A Magyar Olimpiai és Paralimpiai Csapat egyes ruhadarabjai a két csoportnál azonosak, de vannak eltérőek is, melyeket májusban, divatbemutó keretében láthatott a közönség a Várkert Bazárban.

   Fotó: MOB

 A szortimenteket a MOB-osoknál egyszerűbb kiválasztani, de gondoljuk végig, hogy a különböző testalkatú parasportoló esetében milyen körülményes ruhákat készíteni. A kerekesszékes, az alacsonynövésű, a végtaghiányos, látássérültek és az enyhe értelmi sérültek mind-mind különböző kihívások elé állítják a ruhakészítőket, vagyis egyedi méretvétellel és a testi jellegzetességek figyelembevételével kell az egyes darabokat személyre szabottan előállítani.

Három csomagban utaznak a ruhák

Vannak a nyitóünnepségre tervezett bevonulóruhák, az ünnepi ruhák, a szabadidő ruhák, a 22 sportág legkülönfélébb versenyein viselt ruhák, mindezek több darabos kapszulákban, és a sokféle kiegészítőik. 

Ha valaki összeszámolná, hogy hány darabos egy-egy sportoló textilből készült ruhatára, és ezekhez mennyi öltözékkiegészítő (széldzseki, cipő, zokni, táska, őv, nyakkendő, sál, ékszer) tartozik, akkor bizony három jókora csomagot képzeljünk el, amik felkerültek a repülőgépre. A legnagyobbak a csomagtérben utaznak, a kabinbőröndök és hátizsákok személyes poggyászként az utastérben maradhatnak.

Nézzünk körül a nagyvilág olimpiai ruhatárában!

A házigazdák tervezői, Stéphane Ashpool és a Le Coq Spor -a divat és a sport két szakértője- a francia sportolókat a modern Franciaország szellemiségének megfelelően sportosan elegáns stílusban öltöztetik. A kollekcióik a sportot, a divatot és a kézművességet ötvözik, mindezt a tervezők értékrendje szerint, az ökológiai felelősségvállalás jegyében. A bőr bomberkabátok, a piros, kék és fehér tréningruhák kétharmada Franciaországban készült. Ami a csapat megnyitóját illeti, az LVMH és a Berluti egyesítették az erőiket: elegáns, sötétkék öltönybe, mellénybe, selyemszoknyába és bőrcipőbe öltöztették az ország sportolóit.

Evezzünk hazai tájakra!

Az olimpia első mozzanatát július 26-án a nyitóünnepség adja, ám nem hagyományos módon, egy stadionban, hanem a sportolók a Szajna egy 6 kilométer hosszú szakaszán fognak végig haladni hajókkal. A látványos ünnepségre mintegy 600 ezer embert várnak. Ezt a nagyszabású, szokatlan rendezvényt az egész világ feszült figyelemmel fogja kísérni a képernyőkön keresztül is, ezért igen felelősségteljes feladat hárul a francia szervezőkre, de minden ország ruhakészítőire is.

A formaruha beszállító pályázat kiírása szerint a férfiaknak sportos zakó, hosszú nadrág, bermuda, póló, vagy teniszing, ing és cipő, a nőknek sportos blézer, nadrág, póló, vagy top, ruha, szoknya, blúz és cipő szükséges. Meghatározták a létszámot, kb. 600 fő, valamint férfi-nő arányt 65-35 százalékra, az alapanyag legfontosabb jellemzőit, és előírták a pályázattal együtt beadandó költségvetést is.

A nyertes a Heavy Tools!

Kérdezzük meg a cég vezetőjét, Doroszlay Yvettet, hogyan készültek a megtisztelő és különleges feladatra, hiszen a helyszínen és a képernyők előtt milliók látják majd a magyar csapat öltözékeit? „Az olimpiai és paralimpiai bevonuló kollekció tervezése során kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a sportolók a Szajnán, a megnyitó ceremónia során a lehető legjobban érezzék magukat a bőrükben. A kiváló minőségű anyagok és a megfelelő szabásvonalak biztosítják azt a komfortot, ami a külső megjelenésükön is tükröződik”.

  Fotó: Hargitai Olivé

Herwerth Mónika, a kollekció tervezőjétől megtudtuk, hogy öltözéktervező iparművészként a MOME-n végzett, és a sportruházat tervezésében a korábbi cégénél már jártasságot szerzett, így nem állt távol tőle a nemes feladat. „Tanulmányoztuk az előző olimpiák ruhatárát, a sportolók visszajelzéseit és természetesen a párizsi olimpiai pályázat kiírását, mely szerint sportosan elegáns, kényelmes, könnyen szállítható paramétereknek kell megfelelni. A fő inspiráció maga Párizs, a divat fővárosa, ahol a kifinomultság, a trendek és az életstílus együtt dominál. Idén először a paralimpiai csapat bevonuló ruhái megegyeznek az olimpiai csapatéval, így a ruhák tervezése során azt is figyelembe kellett vennünk, hogy a paralimpikonoknak is megfelelő legyen ez a kollekció. A hölgyek részére kétfajta bevonuló öltözetet terveztünk, hogy mindenki az alkatának, stílusának megfelelőt tudjon választani.

 

   

 Olimpia Heavytools rajzok

A kapszulakollekció részét képezi még egy lazább szett is, amelyet a sportolók az olimpiai faluban, szabadidőben tudnak viselni, ezek stílusukban, színeikben illeszkednek a bevonuló öltözékekhez.

 

   

 Olimpia Heavytools rajzok

A magyar lobogó színei is szerepelnek természetesen a kollekcióban, de a piros-fehér-zöld nem egy-egy ruhán egyszerre, hanem az összképen. A kollekciót egy különleges zöld szín uralja, amely a hölgyek ruháiban kiemelt hangsúlyt kap. A fehér szín a férfiak öltözékén jelenik meg, a piros pedig apró részletekben a különleges kiegészítőkön köszön vissza. A sötétkéket is belecsempésztük a kollekcióba, ami a francia zászló színében is megtalálható. A ruhákon elhelyezhető cég-, olimpiai és paralimpiai logokkal kapcsolatban szigorú előírások fogalmazódnak meg.

 

Olimpia Heavytools rajz

A Heavy Tools kollekció, amit a sportolók elcsomagolnak a bőröndjükbe, 15 féle termékből áll. A ruhák mellett cipőt és kiegészítőket is tartalmaz az útipoggyász. A ruhák a MOB és a MPB által megadott méret-szortiment szerint a Heavy Toolsnál bevált, prémium alapanyagokból készültek” - mondta Mónika.

 

A paralimpiai ruhák mérték után

Beszélgetésünket a Magyar Paralimpiai Bizottság főtitkáránál, Urr Anitánál kezdjük, aki a harmadik paralimpia koordinátora. „A csapat ruháinak tervezésében és elkészítésében három hazai cég vesz részt, a Kézmű Közhasznú Nonprofit Kft, a Heavy Tools és a Tisza Cipő, melyekkel folyamatosan egyeztetek az előző paralimpiák tapasztalatai alapján.

Figyelemmel kísérjük azt, hogy a nemzetközi szövetségek kötelezően hogyan határozzák meg a versenyzők sportruháinak jellemzőit, hogy egyenlő feltételek legyenek. Például az úszóknak kizárólag a nemzetközi úszószövetség által elfogadott dresszeket lehet beszerezni, de a futócipőknek és dzsúdó ruháknak is szigorú előírásoknak kell megfelelni”

 

 Fotó: MOB/Nagy Zoltán

Magyarország legnagyobb megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató vállalat csoportja, a Kézmű Közhasznú Nonprofit Kft, itt készülnek a paralimpikonok ünnepi ruhái.

Mátrai Marianna főtechnológus az 50 fős csapat egyedi méretvételének a fontosságát hangsúlyozza, miközben mutatja, hogy 31 féle méretvételi pont szerepel egy táblázatban. „A mindenki által ismert általános méretek mellett pontosan lemértük a bokakerületet, a térd bőséget, a felkar- nyak- és csukló kerületet is. A sportolók között van kerekesszékes, alacsony növésű, végtaghiányos, akiknek egészen más konstrukciót kell már a szabásmintában elkészíteni, így nadrágnál szükségesek az ülésmélység, a combbőség, térdmélység méretei is.

 

  Fotó: MOB/Nagy Zoltán

A Magyar Paralimpiai Bizottság koordinálásával indult el a gyártmányrajzok alapján a folyamat. Az anyagválasztás szempontja meghatározó az augusztus végi-szeptember eleji időjárás Párizsban, a kezelhetőség, így a sötétkék ’A’ vonalú és egyenes szabású női ruha alapanyaga mosható kötött-hurkolt kelme, a blézer félig bélelt, az öltöny gyapjú-poliészter szövött anyag, az ing is döntően pamut. A gyártás két helyen történik, ami a gyakorlott munkaerő számára nem jelent nehézséget. A félkész termékeket a speciális élethelyzetű, kerekes székes sportolóknál lepróbáljuk, szükség szerint módosítjuk, hogy az elkészült termék az ő számukra is kényelmes, hordható öltözet legyen.”

 

A cipőkön Párizs GPS koordinátái

A Tisza Cipő a paralimpikonok textil sportruháit és cipőit többszáz fős bérmunka partnereivel készítteti. Az 1941-ben alapított cég Martfűn kezdte meg a tevékenységét. A cipők gyártásában és tervezésében sok évtizedes tapasztalattal rendelkező csapatot 2003-ban az új tulajdonos életre keltette. A Tisza márka ikonikus darabjaival a cipőgyártás ismét elindult, majd ezt követték a ruházati termékek.

 

   

   

 

Minik Géza projektvezető büszkén mutatja a piros-fehér-zöld talpú compakt sportcipőt, melynek az oldalára Párizs GPS koordinátáit nyomtatták. A cipő nyelvén a visszaszerzett, híres ’T’ betű ékeskedik, mely a magyar címer és a paralimpia logo mellett minden ruhadarabon is szerepel: a zöld és fehér kereknyakú férfipólon, a galléros piké férfi és női pólón, a pamut melegítőn, a gála melegítőn, a pamut shorton, a kapucnis széldzsekin, a zoknikon és az oldaltáskán is.

 

 

A Tisza márka ismertségén Azahriah dobott egy nagyot

Május 10-én a Tisza Cipő a facebook oldalán bejelentette a márka a történetének eddigi legátütőbb kollaborációját: „Hazánk egyik legnagyobb fiatal tehetsége és márkánk együttműködésében egy limitált darabszámú, minden elemében egyedi TISZA X AZAHRIAH kollekció kerül az Astorián található boltunk polcaira. A limitált termékek két napig droppolnak, és csak személyesen lesznek beszerezhetőek”. A közlemény szerint több hónapnyi szervezés és sok száz kreatív óra áll a termékek létrehozása mögött, amiknek a tervezésében Azahriah is részt vett. A Tisza Cipő márka az egyre népszerűbb énekes partnerségével megcélozta a 15-25 éves korosztályt.

Adidas a fenntarthatóság jegyében

A Dassler testvérek cége, az Adidas már az 1924-es párizsi olimpia óta együtt dolgozik az olimpiai mozgalommal, és készítenek sportruházatot az ötkarikás játékokra. A százéves évfordulón, idén egy időben, egy helyen mutatta be az Adidas a párizsi olimpiára és paralimpiára készített ruhakollekcióit, köztük a magyar csapat felszerelését is.

 

 Fotó: MOB / Péter Szalmás

Jacqueline King, a tervezőcsapat vezetője elmondta, hogy az elmúlt két évben folyamatosan egyeztettek sportolókkal, az ő visszajelzéseik alapján alakították ki a ruhadarabokat több mint ezer terv közül, mire eljutottak a végleges kollekciókig.

A tervezésnél az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a sportolók számára kényelmes legyen, a másik szempont, hogy a sportolókat kösse össze a nemzetük identitásával. A magyar kollekció jellegzetes színei a bright red, a viridián és a fehér, a Hungary feliratot körülölelő tűz motívummal.

 

   

Fotó: MOB / Péter Szalmás

A magyar olimpiai csapat hivatalos Adidas beszállítója idén első alkalommal a 11Teamsport Hungary Kft, ők már a 2028-as Los Angeles-i olimpiára is aláírták a márkával a szerződést- tudtuk meg Radnai Györgytől, a cég képviselőjétől.

A hazai sportolóink 36 darab Adidas sportruhát csomagolnak a bőröndjeikbe, melyek többsége újrahasznosított pamut-poliészter keverék textilekből csúcstechnológiával készülnek távol-keleti országokban. 

  Fotó: MOB / Péter Szalmás

 

A sportruhák mellett 49 darabos cipőkollekciót is alkottak az Adidas tervezői, ezek 41 sportág versenyzőit szolgálják ki. A magyar csapat tagjai fekete cipőt fognak viselni az olimpiai faluban, fehéret a díjátadásokon és ünnepségeken.

 

Ünnepi ruhák a Hugo Bosstól

A német luxus divatmárka kizárólagos magyarországi franchise partnere, a Roland Divatház Zrt. szállítja a magyar olimpiai csapat női és férfi ünnepi ruháit. Harmadik olimpiai beszállítóként a cégnek igazán nagy gyakorlata van a projektben a pályázattól kezdve, a ruhák átadásáig.

 

   

                                        Fotó: MOB                                                               Fotó: MOB/Micheller Szilvia

A sötétkék öltönyök zakója bélelt, 2 gombos, 2 hasítékos Super 120, a női rövid ujjú ruhák Super 100 gyapjúból készülnek. Minden kiegészítő egyedi tervek szerint készült: a fehér ing egyiptomi pamut, a piros kis táska vegán bőr, a sál, a nyakkendő, és a díszzsebkendő hernyóselyem.

 

   

Fotó: MOB/Péter Szalmás

A MOB a Boss kollekcióból választotta ki, és konfekció méretekben rendelte meg a Rolandtól a közel 500 öltözetet, melyeket a cég szakemberei az egyes sportolókra igazítanak a BOK csarnokban az átadáskor. A varrógépekkel kitelepült csapatot Balog Gyöngyi, a Roland márkaigazgató-projekt vezető irányítja, akitől megtudtuk, hogy a sportolók ezeket a ruhákat nem viszik Párizsba, mert az itthoni fogadalomtételen és más ünnepségeken viselik.

 

Kiemelt biztonság Párizsban

A helyszínek a fővárosban és a szomszédos régiókban, valamint a francia polinéziai Tahitin lesznek. 206 ország 10 500 olimpikonja, a paralimpián 184 ország 4400 paralimpikonja vesz részt. Előbbi 329, az utóbbi 549 eseményből áll, amelyeket 15, illetve 11 helyszínen rendeznek meg. Ez nem csak precíz szervezést és logisztikát, de óriási költségvetést is igényel. A párizsi olimpia megnyitóünnepségére, július 26-ra a francia hatóságok megszigorították a biztonsági intézkedéseket, a ceremónia alatti esetleges támadásokkal kapcsolatos korábbi fenyegetésekre reagálva. Az ország mintegy 15 millió látogató fogadására készül, ami jelentős kihívás elé állította a biztonsági erőket.

 

 

2024-07-11« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk