Több mint negyven éve nem építettek ekkora parkot Bécsben

Több mint negyven éve nem építettek ekkora parkot Bécsben

Több mint negyven éve nem építettek ekkora parkot Bécsben

 

 

 

Szerző: Bauer Krisztina

Fotó: PID / David Bohmann

 

Egyszerre városi vadon és a feltöltődést szolgáló pihenőhely Bécs új parkja, a Freie Mitte, amely az egykori Nordbahnhof területén létesül. Az osztrák fővárosban 1974 óta nem építettek ekkora zöldterületet. A munkálatokat ökológiai építésfelügyelő kíséri figyelemmel.

 

„A Freie Mittével a parképítésben is új utakra lépünk: nem katonásan ápolt zöldterület lesz, hanem természetközeli pihenőhely a bécsiek számára. A Freie Mitte területén már most is számos védett hüllőfaj él, mint például a zöld varangy és a fürge gyík. A park kialakításakor nagy hangsúlyt fektetünk a biológiai sokféleség megőrzésére, az új zöldterület egyszerre felel majd meg a faj- és természetvédelem követelményeinek, illetve a látogatók igényeinek” – mondta Bécs klímavédelmi városi tanácsnoka, Jürgen Czernohorszky az első kapavágás alkalmából.

Az egykori Nordbahnof (Északi Pályaudvar) területén – Bécs egyik új városfejlesztési területén – 2025-re 93.000 négyzetméteres zöldterületet hoznak létre. A Freie Mitte parkot több lépcsőben alakítják ki, 2021 őszéig a terület szívét jelentő városi vadon és az első parkgyűrű készül el. Megtartják a terület jellegzetes topográfiáját, a szintbeli különbségeket, és még a vasúti sínek egy részét sem szedik fel.

Az 1,6 hektáros városi vadon két természetes vízfelületével már most is fontos élőhelye a zöld varangyoknak és a fürge gyíkoknak. A vizes élőhelyet – az itt élő védett fajok megóvása mellett – természetközeli élményterületté formálják át, fastégeken keresztül lehet majd megközelíteni és ülőalkalmatosságokat is kihelyeznek, hogy a látogatók innen figyelhessék a flórát és faunát. Mivel a területen mezei nyulak, vörös vércsék, valamint számos védett  lepke-, tücsök- és növényfaj is él, az építkezést ökológiai építésfelügyelő kíséri figyelemmel és minden beavatkozást természetvédelmi engedélyeztetés előz meg.

A területen található vasúti sínek két oldalán kapnak helyet az úgynevezett parkgyűrűk, amelyekből összesen négy lesz. Ezeket természetközeli növényekkel ültetik be és változatos funkciókat kapnak. Lesz itt több gyermekjátszótér, kutyafuttató, skatepark, biciklis játszótér, különböző sportpályák, napozórétek és egy közösségi kert is. Az új városrész klímáját 300 új fa javítja majd.

Az osztrák fővárosban 1974 óta nem építettek ekkora parkot. Bécs ugyanis ekkor adott otthont a Nemzetközi Kertészeti Kiállításnak, amelyből anno a Kurpark Oberlaa született.

 

 

 

2021-07-24« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk