Visszatért Sissi fésülködőasztala a nyári rezidenciába.

Visszatért Sissi fésülködőasztala a nyári rezidenciába.

Visszatért Sissi fésülködőasztala a nyári rezidenciába.

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Erzsébet királyné személyes bútordarabjai érkeztek meg idén nyáron a Gödöllői Királyi Kastélyba. A fehér Carrarai márvány tetejű asztalka gazdagon díszített fa lábakon áll, fából készült az ovális tükörkeret és a fiókok is. Az egykori ötvös munkáját dicséri a két bronz gyertyatartó és a fiókok fogantyúi is.

 

 

 

 

Sissi öltözőszobájának nagybecsű új bútorát és az írószobájába került üveges vitrint a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. segítségével Németországból, aukción vásárolták vissza kikiáltási áron.

 

 

  

 

 

 

Az 1800-as évek második felében készült bútorokat neves, nemzetközi hírű művészettörténészek vizsgálták meg, akik felkutatták a bútorok hiteles életpályáját. A bevésett leltári számok minden kétséget kizáróan utalnak arra, hogy a műtárgyak Sissi kedvenc nyári tartózkodási helyére, Gödöllőre kerültek. A szakértőknek a bútorokat készítő asztalosmester kilétét nem sikerült még megállapítani, de a kastélyok nemzetközi szervezeteinek intézményei további vizsgálatokat folytatnak ez ügyben.    

 

 

    

 

 

A Gödöllői Grassalkovich Kastélyt igazi Sissi-kultuszhelyként tartja számon a szakma és a látogatók is. Szimbolikus üzenete van annak, hogy Erzsébet személyes bútordarabjai éppen most térhettek vissza a 25 éves jubileumához érkező kastélyba, hiszen a magyarországi kastélyok örökségvédelme nemcsak az épületek helyreállítását, a műemlékek megóvását, hanem szellemi rehabilitációjukat is célozzák.

 

A kalandos sorsú kastély új életre kelt

A 18. század egyik legtekintélyesebb magyar főura, Grassalkovich I. Antal gróf 1735 után kezdte meg Gödöllőn a kastély építtetését, melyet utódai tovább bővítettek. Miután 1841-ben kihalt a család férfiága, a leányágon tovább öröklődő birtokot a kastéllyal együtt 1850-ben báró Sinab György vásárolta meg, de pár évvel később fia egy belga banknak adta el. 1867-ben kezdődött az épület második fénykora.

 

 

 

 

A magyar állam által megvásárolt, felújított és átalakított kastély I. Ferenc József és Erzsébet királyné pihenőrezidenciája lett. A királyi család leginkább tavasszal és ősszel tartózkodott Gödöllőn. 1920-tól Horthy Miklós kormányzó nyári rezidenciaként használta, erről tanúskodik az eredeti tervek alapján rekonstruált és látogatható Horthy-bunker.

 

 

 

 

A történelem viharai a kastélyt is megtépázták; a II. háborúban a német, majd orosz csapatok a berendezés nagy részét elszállították, vagy elpusztították. 1950-től a gazdasági épületekben szovjet alakulatok állomásoztak, és a műemlékké nyilvánított főépületben szociális otthon kapott helyet. 1996-ban a rekonstrukciós munkák első ütemeként a főhomlokzati szárnyban nyílt meg a kastély első állandó kiállítása, a díszteremben

 

 

 

 

és a királyi lakosztályokban, majd egy évvel később az Erzsébet királyné-emlékkiállítás csalogatta a látogatókat.

 

Századok, lakók, történetek

A kétezres évek elejétől folyamatos felújítások zajlottak, így a kastély barokk időszakát megidéző termekkel egészülhetett ki az állandó kiállítás. 31 termen sétálhatunk végig, melyekben megismerhetjük a kastély teljes történetét az építtető Grassalkovich családtól a királyi nyári rezidencián, egészen át napjainkig. A magyarok szeretett királynéjának már életében kialakult, és máig ható kultuszának emléktárgyait mutatja be néhány tere, melyek falait Sissi kedvenc ibolya színével tapétázták ki.

 

 

 

 

A források alapján hűségre törekvően berendezett enteriőrök a Monarchia Magyarországáról, I. Ferenc József és Erzsébet királyné személyéről mesélnek.

Hat teremben a festmények és bútorok között a Grassalkovichok korában érezhetjük magunkat, a Habsburg képgaléria pedig a dinasztia és a korszak tagjait - Mária Teréziától Erzsébet királynéig – ábrázolja.

 

 

 

 

Egy kisteremben Sissi három ruhája látható, Czédly Mónika alkotásai mesterien mutatják be a királyné nádszálvékony derekának a méretére készített nappali és estélyi öltözékeket. A divattervezőnő 2004 óta elhivatottan kutatja Erzsébet királyné életét és a ruháinak történetét, a hiteles másolatok több nemzetközi kiállításon is szerepeltek.

 

 

  

 

 

Megelevenedett Erzsébet királyné

A Gödöllői Kastély vezetésének nagy ötlete valósult meg idén, ugyanis Erzsébet királynét megformáló fiatal hölgy lép a látogatók elé fehér „svájci blúzban”, szorosan zárt nyakrészén fekete bársony masnival, fekete abroncsos szoknyával és Sissi legendás hajviseletével köszönti az érkezőket. A királyné nappali viseletéhez tartozik még a fehér kesztyű, a legyező és a neszeszer is.

 

 

 

 

A tárlatvezetői végzettségű Dutka Tímeát komoly felvételin nem kevés jelentkező közül választották ki, mert a magas, sudár termetével és az arcával ő hasonlított a legjobban a királynéra. A kastélyban zajló eseményeken, rendezvényeken meglepő és látványos színfolt Tímea, alias Erzsébet királyné megjelenése.

 

Újdonság a Kézzelfogható kiállítás

Valódi élményközpont a két terem, amely kézzel is megfogható látnivalókat kíván adni kicsiknek és nagyoknak egyaránt, másodlagosan - nem titkoltan- érzékenyíteni kívánja a látogatókat a régiségek iránti tiszteletre, azok megbecsülésére.

 

 

 

 

Kézbe vehető a lornyon, egy 19. századi kávéházi újságtartóban a kiegyezéskori lap, felpróbálható egy arisztokrata cilinder, egy idegen légiós sapka, egy pilótasapka, vagy egy korábban csak filmekben látott bokrétás női kalap. Ez a kiállítás lehetőséget nyújt a látogatónak, hogy a 400 tárgy bármelyikét kézbe vehesse, megismerkedhessen a használatával, működésével.

 

 

 

 

A gyermekeket a régi hintalótól a Märklin vasúton át, a kopott iskolapadig, a nagykerekű, százéves babakocsitól a kő építőkockákon át az igazi gyermekkardokig a legkülönbözőbb izgalmas játékok várják.

 

Kulturális zászlóshajó, ahol érdemes ellazulni

Budapesthez közeli különleges kastély falai közé kiemelkedő kulturális eseményeket szerveznek. Magyarország legnagyobb beépített barokk műemlék-együttese különösen vonzza az elegáns, régmúlt idők pompáját időző rendezvényeket. Koncerteket, színdarabokat, táncelőadásokat látogathatott a közönség egész nyáron a díszudvarban, az egykori királyi fogadóteremben, a díszteremben, a festői szépségű kastélyparkban, a Barokk Színházban és a Lovardában.

 

 

 

 

Október kiemelkedő koncertsorozata lesz a XX. Gödöllői Liszt Fesztivál. Az idén 210 éve született Liszt Ferenc az egyetemes zenetörténet egyik legragyogóbb csillaga, olyan kivételes tehetségű és hatású művész, akit több nemzet vall magáénak, ő azonban következetesen magyar alkotónak tartotta magát. Életművét jellemző lenyűgöző minőség, műfaji és formai gazdagság olyan érték, amely számunkra is mértékadó, meghatározó iránytű.

A Gödöllői Királyi Kastély, valamint a péceli, ceglédi, hatvani, fóti kastélyok emlékeznek meg neves művészekkel Liszt Ferencről.

 

 

2021-09-27« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk