Pécs újjászületett legendája a Zsolnay Negyed

Pécs újjászületett legendája a Zsolnay Negyed

Pécs újjászületett legendája a Zsolnay Negyed

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu/Okolicsányi Zoltán

 

Magyarország dél-dunántúli régiójában, lankás dombok és zöldellő erdők között fekszik Pécs. A mediterrán hangulatú város 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa volt, és mondhatjuk, hogy ma is kiérdemli ezt a nevet. A megannyi látnivaló közül, a Budai városrészben kiemelkedik a 2014-ben hungarikummá nyilvánított Zsolnay Kulturális Negyed.

Fedezzük fel varázslatos látnivalóit, egyedülálló kulturális programjait, tegyünk egy sétát az öthektáros területen, ahol új tartalommal, méltó módon él tovább a Zsolnay család egykor itt működő, világhírű kerámiagyárának öröksége!

 

 

 

 

Város a városban

A Zsolnay Kulturális Negyed Pécs ékköve, egy különleges, Európában is szinte példa nélküli kulturális és művészeti bázis. Az egykori Zsolnay gyár nagy részét átrendezve, felújítva alakították ki a Zsolnay Kulturális Negyed mai arcát. A nagyszabású projekt kivitelezése a terület jelentős részét korábban használó Zsolnay porcelánmanufaktúra átköltöztetésével indult. A megüresedett épületeket átépítették, felújították, a rossz állapotúakat lebontották, így a Zsolnay család egykor itt működő, híres kerámiagyárának öröksége egységes szerkezetben elevenedik meg a létrehozott különleges kiállításokon.

 

 

 

 

A Közép-Európa egyik legnagyobb gyár-épületegyüttest a rehabilitációja során a tervezők tartalmilag négy részre tagolták: a Míves negyedet, az Alkotó negyedet, a Gyermek és családi negyedet, és az Egyetemi negyedet a nevüket tükröző funkciókkal hozták létre. Sétáljunk egy térképpel a Negyed utcácskáin a páratlan műemlék épületek, és a gyár egy-egy termékéből készült ötven kültéri szobor között! Következzen:

 

 

 

 

Zsolnay aranykora, a Gyugyi László gyűjteménye, a Zsolnay Család- és Gyártörténeti kiállítás, a Rózsaszín Zsolnay kiállítás, Látványmanufaktúra, Zsolnay Mauzóleum, Labor – Interaktív Varázstér, Planetárium, m21 Galéria, Bóbita Bábszínház, a Zsolnai vendégház, és a Pirogránit udvar.

 

 

  

 

 

A Zsolnay aranykor

A Zsolnay negyed ékkövében, a Sikorszki villában a Gyugyi-gyűjteményt, a világ egyik legjelentősebb Zsolnay kollekcióját látjuk.

 

 

 

 

A több mint 700 darabból álló tárlat valamennyi műtárgya a Zsolnay gyárban készült az 1870-es évektől az 1910-es évek végéig tartó periódusban. Ez az időszak volt a gyár aranykora, amikor a pécsi díszkerámiákat világszerte megkedvelték, híresek és keresettek voltak. Az első sikert az 1873-as bécsi világkiállítás hozta meg a gyár számára, aztán jött a szenzáció, az eozin. A 1900-as párizsi világkiállításon ez az új technika eredményezte a világsikert.

 

 

  

 

 

A vázákat, tálakat, virágedényeket, díszkorsókat, kisplasztikákat felvonultató gyűjtemény a Zsolnay-díszkerámiák fejlődéséről, sokszínűségéről és három nagy korszakáról – a historizmus, millennium, szecesszió – tanúskodnak. Tovább növeli a gyűjtemény értékét, hogy számos egyedi darab található benne, amelyeknek másodpéldánya sem ismert. A kollekció darabjai hosszú utat tettek meg, míg végül visszakerültek egykori szülőhelyükre a gyűjtő, az Amerikában élő dr. Gyugyi László csaknem négy évtizedes elhivatott gyűjtői munkájának köszönhetően. A Sikorszki-ház kiállításának különlegessége a két darab 130 centiméteres Júlia váza, melyek egyenként megütik egy luxus Cadillac árát, valamint a rendkívüli kézügyességet igénylő, méhsejt technológiával több hétig készített tányér.

 

 

   

 

 

Az eozin titka

A Zsolnay család és a gyár történetét bemutató kiállítás áttekintést ad az elmúlt másfél évszázad eseményeiről. A gyár a múlt századfordulón az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb kerámia üzeme volt, ahol használati és díszedényt, építészeti kerámiát, kályhacsempét, porcelánszigetelőt és kőagyag csöveket egyaránt gyártottak. A sikerekben jelentős része volt Zsolnay Vilmos találmányainak, amelyek közül a porcelánfajansz és az eozin technika világhírnevet szerzett a Zsolnay névnek, a pirogránit pedig egy egész építészeti irányzatot, a magyaros szecessziót inspirálta a múlt századfordulón.

 

 

 

 

 

Rózsaszín hétköznapi varázslatok

Rózsaszín használati tárgyakat nagy mennyiségben és egyre jobb minőségben gyártottak az alapítástól kezdve évtizedeken át, Zsolnay Vilmos pink kísérletei nyomán. Négy évtizede, hogy egy családi örökségből előkerülő boroskancsó felébresztette Winkler Barnabás építész, akadémikus a „rózsaszínek” iránti szeretetét és elindította a gyűjtőszenvedélyét. A több mint száz évet megélt rózsaszín fajansz-porcelán magángyűjteményt 2007-ben Budapesten, saját galériájában tárta először a nyilvánosság elé, ma már a Zsolnay manufaktúra kezdeti időszakának 1200 darab  rózsaszín mázas terméke a születésük színhelyén öregbítik a Zsolnay nevet.

 

 

 

 

Gyártási folyamat is megnézhető

A díszkerámia készítésébe a Látványmanufaktúra enged bepillantást. A látogatók megismerhetik a Zsolnay Porcelánmanufaktúra mindennapi alkotási menetét, a közismert motívumait, termékeit. Feltárulnak az anyagok és technikák, de a híres eozin termékek előállításának receptjét a mai napig titokban tartják. Az érdeklődők bepillanthatnak a nyersgyártás, mázolás, égetés hátterébe, és testközelből láthatják, ahogy a gyár festői a szemünk előtt varázsolják a gyönyörű motívumokat a mai Zsolnay-termékekre.

 

 

   

 

 

Csábító újdonságok

A múlt megőrzése mellett a jelen bemutatása és a kortárs művészet is nagy szerepet kap, ezt szolgálja az m21 Galéria és a népszerű E78 koncertterem. A Kézműves Boltok utcájában különleges helyi termékek közül válogathatnak a szemlélődők. A gyerekeknek is sok-sok érdekességet kínál a Negyed: a Labor – Interaktív Varázstér, a Planetárium, a Varázsóra, a Bóbita Bábszínház és a Herkules Műhely foglalkozásai várják őket. A Látogatóközpont emeletén a fiatalok számára fejlesztették ki a VR Univerzumot, a Zsolnay Negyed legújabb programját, amely különleges, izgalmas virtuális világba repíti az érdeklődőket.

További információ: https://www.zsolnaynegyed.hu/

 

2021-09-26« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk