Ősvilági időutazás új fejezete Ipolytarnócon

Ősvilági időutazás új fejezete Ipolytarnócon

Ősvilági időutazás új fejezete Ipolytarnócon

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktívpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A legújabb tudományos kutatások eredményeit és az ásatási helyszíneket a Geológiai tanösvény szakavatott túravezetésein ismerhetik meg. Ezzel a bevezető mondattal és a pontos, tárgyilagos szöveggel: SKHU/1902/1.1/037 azonosító számú, „Folyóparti élővilág egykor és napjainkban” című projekt zárórendezvényére érkezett a meghívó. Helyszín az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület.

 

 

Fotósokkal, rádiósokkal és újságírókkal indultunk útnak november végén a szlovák határ szélén fekvő különleges, egyedülálló értékekkel rendelkező településre. Budapesttől 140 km-re található 420 fős falu kontinensünk egyik legösszetettebb és látványosan kiépített ősmaradvány-lelőhelye. A több nemzetközi címmel is kitüntetett természetvédelmi terület Európa Diplomás bemutatóhelye, a határon átnyúló Nohograd-Nógrád UNESCO Globális Geopark beléptető kapuja.

A Kárpát-medence földtani örökségének 23-17 millió évvel ezelőtti páratlan kincseit őrzi és mutatja be Nógrád vármegye legészakibb településének határában Ipolytarnóc, a geoturizmus kedvelt kiránduló- és kutatóhelye.

 

 

Az ősvilági Pompeji

A tudományos vizsgálatok 1836-ban kezdődtek el, amikor Kubinyi Ferenc kutató egy hatalmas kovásodott fenyőfatörzset talált. A miocén kor gerinces ősállatainak nyomait 1900 óta kutatják a paleontológusok. 1944 óta védett terület a magyar állam tulajdonában és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) kezelésében lévő 510 hektáros földtani régió.

 

 

A jelenlegi projekt keretében 2021-22-ben 3D szkenneléssel, a legmodernebb technikával, a strukturált fény és mesterséges intelligencia segítségével hajszálpontos képeket alkotottak Ipolytarnócon az őséletnyomokról. A kutatásban közreműködött a Hermann Ottó Múzeum (Miskolc), a kutatás szakmai vezetője Dr. Botfalvai Gábor az ELTE Őslénytani tanszékének paleontológusa volt.

 

Kincsek a lábunk alatt

A palóc tájban eredjünk a múlt nyomába a Geológiai tanösvényen!

A Fogadóépületben a belépőjegyek megvásárlása után dönthet a látogató arról, hogy egy sétálójeggyel megtekinti a Fogadóépület kiállításait, körbejárja a bükkábrányi fákat vagy túrázik a szabadon látogatható tanösvényeken.

  

 

Szakavatott túravezetőnkkel felkeressük a felújított Kiscsarnokot, útközben látjuk, hogy a miocén földtörténeti kori tenger és trópusi erdő, valamint a térségben aktívan működő vulkán milyen gazdag ősi területet hagytak ránk.

 

 

A pihenőhelyekkel szabdalt, gyaloghidakon átívelő Kőzetparki tanösvény mentén új, interaktív információs táblákkal találkozunk. Különleges növények mellett minden olyan miocén kori állatfaj élethű szobra megtalálható, amelynek lábnyomait megtalálták az ipolytarnóci ősvilág mára megkövült, agyagos talajában.

 

 

A csarnokban olyan vizuáltechnikai eszközöket telepítettek, amelyek bemutatják az őslények élőhelyeit és azt, hogy egy ősállat nyomából hogyan lehet rekonstruálni magát az egykor élt lényt.

 

 

A Geológiai tanösvényen vezetett túrára szóló jeggyel megtekinthetjük az őslábnyomokat, a megkövesedett famatuzsálemet, a fogadóépület 4D mozijában pedig egy ősvilági kalandban lehet részünk. A szimulációs teremben a vulkánkitörés által elpusztított hajdani élőhely és az ősállatokat bemutató hiteles, látványos térhatású, digitális animáció látható.

 

 

A szlovák-magyar határon átnyúló program

Az INTERREG RiWild projekt (Riverside Wildlife Once and Today) keretében a cél Szlovákia-Magyarország partnerségének építése, és a Duna-Ipoly folyók mentén a turizmus vonzerejének növelése. Az Ipolytarnóci Ősmaradványok természetvédelmi terület és a szlovák Karva község együttműködése az összekötő vízi élővilág közös bemutatását eredményezte. Amíg Ipolytarnóc elsősorban a miocén korú, 17 millió éves ősvilág folyóparti élővilágának színesebb bemutatását, addig Karva a mai folyóparti élővilág interpretációját valósította meg a fejlesztésben.

  

 

A kerékpáros turisták nagy örömére készült egy kerékpárral bejárható útvonal-terv információs térképpel és mobilapplikációval.

Vezető partner: a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

Partner: a szlovákiai Karva település önkormányzata

A projekt megvalósítási ideje: 2020. november 1-2023. november 30 között

A projekt összköltsége: 571 366 850 Ft, ebből 492 241 819 Ft pályázati támogatás

Látogatók száma: 50.000 fő/év

Bővebb információ: www.osmaradvanyok.hu

 

2023-11-26« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk