Nagy lehetőségek előtt áll a kúriákban gazdag Abony

Nagy lehetőségek előtt áll a kúriákban gazdag Abony

Nagy lehetőségek előtt áll a kúriákban gazdag Abony

 

 

Szerző:  Végh Nóra Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A pest megyei településen gyönyörű kúriák találhatók, a város pályázik a felújításukra, amely a helyiek érdekeit szolgálja, és turisztikai szempontból is nagy áttörés lenne, hiszen sokan kíváncsiak a kúriákra, amelyek köré tematikus városnéző sétákat is terveznek. Az elmúlt években több sikeres kúriafelújítási pályázat is született, melynek köszönhetően megújulnak az impozáns épületek. Abony a szálláshelybővítésen is dolgozik, megnéztük az első fecskét, vagyis a Tarkaborjú Udvarházat.

 

 

 

Abonyba már szinte hazajárunk, annyi érdekességet láttunk a városban, hogy úgy döntöttünk, folytatjuk a cikksorozatunkat. Utunkat szokás szerint az önkormányzat elől indítottuk, ahol már az első pillanatokban is kellemes látvány fogadott minket, a padon ülve, élvezve a napsugarat, kicsit el is időztünk az eklektikus stílusú épület és a szépen karban tartott virágágyások mellett.

 

 

Séta a centrumban, Abony szív és Abonyi szavaink

Kíváncsiak voltunk, hogy mit látunk a polgármesteri hivatal környékén, és ami először megragadta a figyelmünket, az az impozáns Kinizsi Városkapu, amely a 2000-es évek elején épült. Az Abonyba látogatókat három férfi fogadja, a városból távozókat pedig három nő búcsúztatja az egyedi domborművön.

  

 

A város büszkesége, és kiemelt szelfipont az Abony szív, amelyet közadakozásból létesítettek, a helyi közösség szépítgeti szezonális virágokkal, most éppen csodaszép rózsaszálakkal volt teletűzdelve, ahol a friss házasok is szeretnek fotót készíteni. Halloweenkor töklámpásokkal díszítették fel a szívet, az esti hangulatvilágításról pedig a fákra aggatott apró lampionok gondoskodnak.

 

 

A Milleniumi Szoborparkot is érdemes megnézni, a városi megemlékezések és koszorúzások helyszínét, amely a magyar történelem meghatározó, és sokszor tragikus pillanatainak állított emléket, mint az aradi vértanúk halála és Trianon, a parkban az élet harangja is felcsendül. A szobrok Blaskó Sándor helyi szobrászművész alkotásai.

  

 

Majd megtekintettük a tavaly nyáron átadott, Varga János olimpikonról, a Nemzet Sportolójáról elnevezett modern birkózócsarnokot is, amely a helyi fiatal tehetségeknek nyújt sportolási lehetőséget. Abonyban kifejezetten nagy hagyománya van a birkózásnak, sokan választják ezt a sportot, és sorra nyerik is a versenyeket.

Útközben összefutottunk Járdány Vanda önkormányzati képviselővel, aki örömmel újságolta el nekünk, hogy a város 30. születésnapjára Acsai Roland író, költő, műfordító, drámaíró tollából, Abonyi szavaink címmel elkészült a vers, amely megörökíti Abony jellegzetes szóhasználatát, és ehhez a lakosok is adtak tippeket. Aki tudja, mi az a lepcsánka, és mit jelent az, hogy zörömböl, annak biztosan van köze Abonyhoz.

  

 

Abony, a kúriák városa

A város különleges adottságokkal rendelkezik, hiszen 12 kúria található Abonyban, amelyek ha méltó állapotba kerülnek, vonzó turisztikai attrakciók lehetnek. Az önkormányzat nagy erőkkel dolgozik azon, hogy amihez csak lehet, tudjanak forrást szerezni a felújításhoz, a megvalósítást illetően reálisan tíz éves távlatban gondolkodnak. A hasznosításra viszont már lennének ötletek, elsősorban közösségi, oktatási és kulturális célokra rendeznék be a kúriákat, valamint tematikus városnéző túrákat is szívesen szerveznének köréjük, amire biztosan nagy igény lenne.

  

 

Mostani sétánk során a Vigyázó kastély és a Kis Vigyázó Kúria kapott kiemelt figyelmet. A Vigyázó kastély a szocializmus idején a Mechanikai Művek telephelye volt, ott gyártották például az ikonikus piros telefonokat és az olajkályhákat. A gépkocsit vezető kísérőnk még emlékezett arra, amikor a most már inkább szellemkastélyhoz hasonlító kúria falai között még nem is olyan régen üzemek és irodák működtek, a közelben pedig focipálya és mozi is volt. Ma már rá sem lehet ismerni, el sem hinnénk, hogy pár évtizeddel ezelőtt ott még pezsgő élet folyt, reméljük, a jövőben erre újra lesz alkalom, mert kitűnő adottságokkal rendelkezik a terület.

 

 

Amit viszont már most is meg lehet nézni, az a Sívó kúria, Abony egyik ékköve, amely a hamarosan nyitó szabadstrand mellett található, a kúriában gyógykezeléseket is igénybe lehet venni.

  

 

Érdemes meglátogatni a szecessziós Löffler Palotát és a most átadott Civil Házat, és jó hírek érkeztek a dór oszlopokkal és timpanonos homlokzattal rendelkező Ungár kúriáról is, amely már elnyerte a támogatást a felújításra. A klasszicista Györe kúriánál, ahol korábban varroda üzemelt, is éppen munkálatok folytak.

 

 

Megtekintettük a jó állapotban lévő Márton kúriát is, amely alapfokú művészeti oktatási intézménynek ad otthont.

  

 

Szálláslehetőség és kamaraszínház Abonyban

Abony nyit a turisták felé, és ehhez szálláshelyre is szükség van. A Tarkaborjú Udvarház megálmodója, Király Borbála (Borcsi) vezetett körbe minket a hagyományos stílusú, mégis modern módon felszerelt szálláson, amely már a külföldiek érdeklődését is felkeltette. Belépéskor Abony egyik jelképe, az ikonikus tarkaborjú címer jelzi, hogy jó helyre érkeztünk,

 

 

bent pedig boltíves nappali és kandalló, abonyi ajándéktárgyak, valamint három hálószoba és három fürdőszoba található, ezáltal nagyobb társaság számára is kényelmes a szállás. Kint pedig hangulatos terasz és pingpongasztal várja a vendégeket. Bár csak rövid időt töltöttünk a helyszínen, mégis úgy éreztük, hogy szívesen maradnánk, mert itt nyugodtan tudnánk pihenni.

 

 

 

Az udvarház közelében található a Góré Kamara, amelyet szintén Borcsi menedzsel édesanyja és Csányi Sándor segítségével, az ötletet a színház iránti szenvedély és a pajtaszínházak ihlették.

 

 

A Góré nevet azért választották, mert a szó éléstárat jelent, és a színházat szellemi éléstárnak szánják. A korábban műhelyként és garázsként funkcionáló épület hihetetlen átalakuláson ment keresztül, gyönyörű a díszlet és a színpad is.

 

 

Fellépőik a Nagyabonyi Színkör és a Tarkaborjú Egyesület művészei, sikerelőadásuk az abonyi hagyományokon nyugvó Kinizsi és a helyi színháztörténeti alapokra támaszkodó Kossuth Lujza öröksége, és vannak különböző irányzatok is, a Falkások például főként musicaleket játszanak.

 

 

Az ötven fő befogadására alkalmas kamaraszínházban havonta átlagosan egy alkalommal tartanak előadást, szerzői estet vagy koncertet, amely remekül összehozza a helyi közösséget.

 

Ínyenc tál a Móriczban

Az aktív, városnézős délelőtt után egy kicsit megpihentünk és betértünk ebédelni a Móricz Vendéglőbe. A hangulatos, teraszos étteremben Kocsis Ibolya tulajdonos-üzletvezető fogadott minket,

  

 

aki a legnagyobb pörgés közepette is szánt időt arra, hogy üdvözöljön bennünket. Ínyenc tállal készültek nekünk, amiben volt mindenféle jó, az óvári csirkemelltől kezdve, a sajttal és őszibarackkal töltött rántott bordán át a grillezett zöldségekig.

 

 

A két főre szóló tálból többen is csipegettünk, de még így is kifogott rajtunk. Bőségtálaikat, pizzáikat rendelni is szeretik.

 

Természeti értékek

Megnéztük a Parkerdőt is, amely a nyugodt kikapcsolódás és a közösségi események helyszíne egyben. A gyermekeket játszótér, kisállatsimogató és erdei iskola várja. A Parkerdő kiváló piknik helyszín, a látogatók a szabadtéri sütési-főzési lehetőséggel is szívesen élnek.

  

 

A nap zárásaként ellátogattunk a Mikes-tóhoz is, amely mint megtudtuk, a helyiek számára is esti levezető programmá vált, szeretnek a tó körül sétálgatni, és onnan a naplementét csodálni. Az egykor lápos, mocsaras vízből lett tó története igazán inspiráló, hogyan lehet együtt gyönyörű szépet alkotni, ami a közösség javát szolgálja.

  

 

A tó köré újonnan épült futókör, a játszótér, a szabadtéri kondipark és a kerékpáros pumpa pálya is sokakat vonz, és új fákat is ültettek.                                        

 

2023-05-18« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk