Bokréta ünnep a Monori Centerben

Bokréta ünnep a Monori Centerben

Bokréta ünnep a Monori Centerben

 

 

Szerző: Barna Judit

 

Budapesten az első kínai étterem a mai Four Seasons Hotel utcai részén, az egykori Gresham Palotában nyílt. Az első osztályú Szecsuán étterem igazi kuriózumnak számított a nyolcvanas években, amikor már jártak külkereskedők, művészek, sportolók Kínában és megízlelték a Távol-Keleti ország egzotikus, fűszeres ételeit. A népszerű hely aztán bezárt, de helyette gomba módra szaporodtak a kiváló másodosztályú éttermek, a kis bisztrók szerte a városban és vidéken is. A szemfüles kínaiak –akik közben családostól letelepedtek Magyarországon- felfedezték, hogyan színesíthetnék a magyar gasztronómia palettáját, és percek alatt létesítettek vállalkozásokat. A gulyásleveshez és rántott húshoz szokott magyarok ma már szívesen látogatnak el egy csípős savanyú leves, egy illatos omlós kacsa, egy édes szezámmagos csirke, egy fafüle gomba saláta, egy pirított tészta, vagy kínai sör és pálinka kedvéért a sarki kínai büfébe.

 

 

 

Azonban, és ezt talán kevesen tudják, az igazi kínai gasztro paradicsom a X. kerületben, Kőbányán található. Az utazás szervezők viszont jól ismerik a helyet, mert ott jártunkkor egy vidéki utazási iroda turista buszáról szálltak le éppen és haladtak az egyik Jegenye utcai étterem bejárata felé a vendégek.

Hol is található ez a hely? Elhagyjuk a Kőbányai úton a vasúti felüljárót és a második utcán elfordulunk jobbra a Jegenye utcába. A Monori Center Budapest X. kerületének központjában található, a Kőbánya-alsó vasútállomás mellett, területe a Szállás utca, a Jegenye utca, a Mázsa utca és a Bihari út által határolt. A Chinatown-nak is becézett városrész az 1990-es évek óta Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb nagykereskedelmi- és logisztikai központjának számít. Több mint 300 nagykereskedelmi bemutatóterem és 70.000 m2 raktár ad helyet a nagykereskedőknek, akik Kínából, Vietnamból, Törökországból és Olaszországból importálják a termékek széles választékát.

Mivel a Monori Center üzleteinek 90 százalékát kínai kereskedők üzemeltetik, a környék egyben társasági életük központjává is vált. Megtalálható itt a kínaiul beszélő ügyfélkör igényeit kiszolgáló szálloda, iskola, közösségi házak, hagyományos kínai orvoslást végző doktorok, kínai nyelvű újság-szerkesztőségek, ügyvédi irodák, karaoke-bárok, fodrászatok, masszázs-szalonok, sőt, posta is.

Nemcsak a helyiek, hanem az ide látogató közönség körében is igen népszerű a 18 autentikus kínai étterem, és a két ázsiai szupermarket. Mára a Chinatown Budapest kínai gasztronómiai központjává vált, ahol szívesen étkeznek az ázsiai ételek kedvelői.

A Monori Centerben kizárólag nagykereskedelem folyik. Kihasználtsága az 1992-es nyitástól kezdve közel száz százalékos, de néha akadnak megüresedett, kiadandó üzletek, hiszen a családok egy része haza megy, vagy Nyugat-Európában próbál új életet kezdeni.

 

 

 

Kőbánya 30 éve létesült különleges városrésze állandó fejlődésben van, az eladásra kínált termékek minősége nő fokozatosan, az ingatlanokat csinosítják, és az üres telkeket beépítik.

Október végén bokréta ünnepségre hívta a közösség a kerület irányítóit, a kínai-magyar szervezetek vezetőit, valamint a sajtó képviselőit, mert a Jegenye utcában az egyik 3 emeletes épület szerkezete elérte a legmagasabb pontját. Ilyenkor márpedig ünnepelni kell! A bokrétát ugyan nagy lufiköteg helyettesítette a magasban, de a megjelentek így is köszöntötték az új beruházást. Az épület kereskedelmi központként működik majd a 2022. májusra tervezett átadása után, melyben 2260 négyzetméteren üzlethelyiségek, utazási irodák lesznek, a földszinten – természetesen - egy kínai étterem kap helyet.

A Monori Center weboldala a helyi kínaiak egyik fő információforrása, a követők megtalálhatják a napi híreket a közösség programjairól. Egyik nagy régió, ahol letelepültek a családok Kőbánya, a másik a XV. kerület, de az ország szinte minden településén megtalálták a boldogulásukat és megélhetésüket. Generációk nőttek, nőnek fel, finoman egyensúlyozva saját hagyományaik, kultúrájuk és a magyar világ között. A legfiatalabbak már tökéletesen beszélnek magyarul és a hazájuknak tekintik az országunkat.

 

2021-11-04« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk