Bér, a Cserhát kis zsákfaluja

Bér, a Cserhát kis zsákfaluja

Bér, a Cserhát kis zsákfaluja

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Nógrád vármegye déli részén, a Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark egyik pici településén jártunk március végén, amikor már kezdett zöldellni a táj. A dimbes-dombos nógrádi táj és a községhez tartozó Virágospuszta is sok szépséget, érdekességet tartogat a látogatóknak. A 380 lelkes falucska szilárd burkolatú úton csak Szirák felől közelíthető meg, vasútállomása nincs, de távolsági busz jár arrafelé.

 

 

Természeti érdekessége, a vármegye egyik legértékesebb geológiai kincse a Cserhát legmagasabb pontján, a 402 méteres Nagy-hegyen található andezitsapka. A világritkaságnak számító, ívelt elválású oszlopok Európában máshol nem, és a világon is csak néhány helyen található. Az 5-6 szögű oszlopok átmérője 30–40 cm, hosszuk 8–10 m, alsó részük 70 fokos szögben elhajlik. A környék természetvédelmi terület, ahol vadregényes kirándulóhelyek várják a kíváncsi turistákat.

 

 

A hegységben több turistaútvonal vezet a kis tanösvényektől kezdve egészen az Országos Kéktúra szakaszáig. A táj különleges szépsége vonzza a turistákat, kedvelt pihenő- és alkotóhelye a hazai és külföldi festőművészeknek. A település több épülete magán hordozza a palóc építészet jegyeit, közülük az egyik tájházként működik.

 

 

A faluban sétálgatva megnézzük a századvégi parasztházakat, a műemlék evangélikus templomot, bekukkanthatunk a vízimalomba, és borokat kóstolhatunk a történelmi pincesor valamelyik árnyas rejtekén. A festői környezetben szabadon legelésző lovak, pónilovak, szamarak, őshonos mangalica disznók és vaddisznók, racka juhok és egzotikus országokból származó állatok gyönyörködtetik a gyerekes családokat.

 

 

Bértől két kilométerre autózunk Virágospusztára, ahol az Andezit Hotelbe érkezünk Maczó László polgármester meghívására. A 8 hektáros üdülőterületen álló hotel 1943-44-ben épült klasszicista stílusban, Gerlóczy Gedeon tervei alapján. A kúria egy ideig a Volán képzési bázisaként működött, majd az Autóker üdülője volt, mi 1995-ben vettük bérbe, 2000-ben megvásárolta a családunk – mondja Maczó László.

 

 

Jelenleg az épület kastélymúzeumként működik, korhű bútorokkal és kellékekkel gazdagon berendezve. Folyamatosan szépítjük, restauráljuk- mondja a bőbeszédű polgármester, közben haladunk szobáról-szobára a többezer műtárgy között. Minden tárgy történetéről és a gyűjteménybe kerüléséről hosszasan kaphatnánk mesét, amit a tapasztalt idegenvezetőnk szeretne elmondani a kedvenceiről, de nem jut mindenre időnk, haladunk tovább.

 

 

A freskókat Puha Péter kárpátaljai festőművész festette, a falakon a vadászjelenetek a parkettől a mennyezetig szintén az ő műve. Az ajtók fölé a fafaragásokat Sasvári János szügyi fafaragó mester készítette, a drapériákat, a függönyöket egy német születésű hölgy varrta. A kastélyt korabeli stílusban igyekszünk berendezni úgy, hogy közben a kényelem szempontját is figyelembe vesszük. A vendégkör nagy része budapesti lakos, a forgalom negyedét pedig a külföldről idelátogatók adják. Hétvégenként főleg a pihenni vágyó családok érkeznek hozzánk, hétköznap tanácskozásoknak, tréningeknek és konferenciáknak ad otthont a kastély, sőt, házasságkötő termünk is van benne, ahol már több száz pár mondta ki a boldogító igent – mutatja anekdotázva tovább a birtokát Maczó László.

 

 

Következik a Porcelánia, több teremben neobarokk szekrényekben, vitrinekben az angol királyi családdal kapcsolatos gyűjtemény, antik bútorok és szalongarnitúrák között Capodimonte és Muranói tálalóedények, dísztárgy porcelánok és Zsolnay gyűjtemény. A Vadászteremben Meisseni porcelán garnitúra és Szirákról ide került Thuróczy cserépkályha, máshol Franciaországból származó falikárpitok, néprajzi és fegyver gyűjtemények sokasága. A házigazda féltett kincse a hangszergyűjteménye, a 120 éves harmónium, a nagybőgő, a hegedű és az ezüstbevonatos trombita.

  

 

A kastélyban található még zeneterem, könyvtár, tárgyalóterem, csárda, a szabadban szalonnasütő és focipálya is.

 

 

Egy melléképületbe megyünk, ahol a Szabad Európa Rádió Múzeum 2006-ban nyitotta meg kapuit ez a különleges gyűjtemény,

 

 

ahol a látogató közel ezer régi rádiót, magnetofont, gramofont és lemezjátszót csodálhat meg. A múltidéző kiállítás helyszínére érve az egykori Szabad Európa Rádió szlogenje, a rövidhullámon fogható sávjai és az itt sugárzott Tinédzser parti című műsort vezető Cseke László jellegzetes hangja úszik a fülünkbe.

 

 

Nem győzzük befogadni a rengeteg látnivalót és a hotel-komplexum információt, például 120 férőhelyes étkező áll rendelkezésre lakodalmak, esküvők, ballagási rendezvények, osztálytalálkozók számára. A szállóvendégek 2-3 ágyas szobák és 5 fős faházak közül válogathatnak, összesen 20 házban 150 vendégágy van.

 

 

Végül a polgármester vendégül látta az újságírókat egy igazi, eredeti palócleves ebédre, aminek a receptjét is megkaptuk a séftől. A hozzávalók a lényeg: sertéslapocka, zöldbab, krumpli, fokhagyma, só és a megfőtt levest tejföllel kell behabarni.

 

 

Bér első vezetője a negyedik választási ciklusban polgármestere a szülőfalujának. A település szépítésére ötvenezer tő rózsát hozatott Szöregről a falu szépítésére, készülnek a júniusi palócfesztiválra, júliusban pedig két napos dagonyafesztiválon 1000 terepjárót fogadnak. A rendezvények fellendítik a falu szállásainak és vendéglátóhelyeinek a forgalmát.

 

 

És ha Nógrádban járunk látogassuk meg a Bértől 5 kilométerre lévő Sziráki Kastélyt is. A Teleki-Degenfeld kastély hazánk legszebb barokk kastélyai közé tartozik.

 

 

Megőrizte a barokk kor stílusjegyeit mind a mai napig, köszönhetően a folyamatos gondozásnak. Az 1748-ban épült kastély négy csillagos szállodaként működik, 2002-től a világ számos országát átfogó Forever Resorts nemzetközi üdülési láncának egyik gyöngyszeme.

 

2023-04-10« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk