Tata, a zöld kiránduló város

Tata, a zöld kiránduló város

Tata, a zöld kiránduló város

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A gazdag történelmi múlttal rendelkező nyüzsgő kisváros Komárom-Esztergom vármegyében a Gerecse lábánál, a Tatai-árokban fekszik. Szerencsés földrajzi elhelyezkedése miatt nemcsak a Tatabánya felől érkező, az Öreg-tavat tápláló, és a Dunába vezető Által-ér folyik, hanem kisebb patakok is, mint a Fényes-patak és a Mikoviny-árok is színesítik a terepet.

A város egészét patakok és források szövik át, a „magyar Garda-tóként” is emlegetett Öreg-tó pedig az ország legrégebbi halas tava, igazi vízi paradicsom, ahol érdemes minden sporteszközt kipróbálni. A Natura 2000 természetvédelmi hálózathoz tartozó tó látványa a tavaszi és az őszi fergeteges madárvonuláskor Európában egyedülálló természeti jelenség, igazi kuriózum.

A történelmi kisváros barokk hangulatát mi egy napsütötte márciusi napon élvezhettük, többek között meglátogattuk a felújított Esterházy-kastélyt, a Kőfaragó-Házat, meghallgattuk dr. Horváth József városi jegyző tájékoztatóját, és betértünk két exkluzív vendéglátóhelyre is. Ha Tatáról teljes turisztikai és gasztronómiai képet nem is tudtunk kapni a néhány óra alatt, de egy kis ízelítővel kívánjuk az olvasók érdeklődését felkelteni – sok szép fotóval.  

 

A magyar történelem jelentős kastélya

A teljes körűen helyreállított Esterházy-kastély összes terme, berendezett szobái és kiállítóterei érdekes betekintést kínálnak a kastélyt építő birtokos dinasztia életébe.

 

 

Európai uniós és hazai forrásból sikerült a műemléket 2018–2020 között felújítani. Újjászülettek a főúri szalonok, a hollandi stílusú fürdőszoba, a biliárd terem, a kápolna, az írószoba, a barokk parketta és a díszudvar.

 

  

  

   

 

Restaurálás után, eredeti szépségükben ékesíti a családi arcképgaléria az emeleti díszteremben a falakat. A kávézóban az Esterházy család tatai fajanszgyárának termékei fogadják a látogatókat.

 

    

 

A nagyszabású fejlesztési programban új életre kelt kastélyt, a diplomáciában játszott történelmi szerepe, valamint a gyönyörű természeti környezet kiemeli a hazai, látogatható kastélyok közül. Az Öreg-tó partján álló patinás épület -a közel három évvel ezelőtti átadása óta - a vár szomszédsága és a város fejlett turisztikai infrastruktúrája miatt is tovább erősíti Tata népszerűségét.

 

A kulturális turizmus és aktív pihenés ékköve

A Fazekas utcai Kőfaragó-Ház felújítása régóta a város vezetésének dédelgetett álma volt, míg nem a kézműves és aktív ökoturisztikai látogatóközpont néhány hónapja kinyithatta a kapuit. Pályázat segítségével megakadályozták a 18. század végén barokk stílusban épült ház további állagromlását, és sikerült Tata egyik legszebb és legrégibb épületét restaurálni.

  

 

Az innovatív elemekkel megújult, korszerű és hosszú távon fenntartható épület bemutatja a tatai fazekasmesterség hagyományait, a környéken kibányászott alapanyag, az agyag útját a használati tárgyak, konyhai eszközök elkészítéséig.

 

 

Érdekes és egyedi a tárgyak színvilága, a jellegzetes halvány krém alap és rajtuk a kék és zöld apró minták. Az üzemeltetők tárlatvezetéseket és a szépen berendezett kézműves műhelyekben múzeumpedagógia foglalkozásokat terveznek. A fazekas, az aszaló, a sörfőző, a kávépörkölő és a húsvéti tojásfestő workshopokra már lehet jelentkezni.

 

  

 

A Kőfaragó-Ház közvetlen szomszédságában, a Kálvária-dombon megújult a Fellner-kilátó, másnéven Söréttorony, ami valamikor sörétöntöde volt. Az elszántak felmászhatnak a torony tetejére, ahonnan páratlan kilátás nyílik a térségre.

 

 

A tájépítészeti rekonstrukció díszkivilágítás, játszó-és pihenőtér létesítését is tartalmazza, így a három elem teljes beruházási költsége elérte az 50 millió forintot. 

 

A tatai főtér műemlék épületei között

A tatai Kossuth téren álló Városháza 1885-ben épült. Körben a téren szebbnél-szebb barokk épületek láthatók: a Fischer-ház, a posta, gyógyszertár, zeneiskola, református gimnázium, a Mázsaház. A római katolikus templom és plébánia is az ezernyolcszázas években épültek.    

  

 

A Kossuth téri városközpont értékmegőrző rehabilitációja egy átfogó projekt keretén belül valósult meg, a történelmi műemlékek megőrzésének jegyében. A megszépült, felújított tér 2015 végén nyerte el jelenlegi képét. Az utak, járdák burkolatát is kicserélték, esztétikus, a történelmi hangulathoz illő és biztonságot nyújtó közvilágítást, és díszvilágítást alakítottak ki.

 

Tudatos a városfejlesztés

A Városházán találkoztunk a jegyzővel; dr. Horváth József szerint Tata egy polgári, turisztikai kisváros, 24 ezer lakossal. A vizek városa a tavakkal és a folyókkal olyan kellemes, élhető környezet, ahol a meglévő értékes műemlékeket, turisztikai látnivalókat, a szabadidő eltöltésére alkalmas kiránduló helyeket állhatatos munkával fenn kell tartani, a minőséget szem előtt tartva.

„Rajta tartjuk a szemünket a városon” – ahogy fogalmazott. Ebben a kérdésben számos partnerre talált a város vezetése; nemcsak a lakosság áll a jó kezdeményezések mellé, hanem a vállalkozások is. Tata nem kíván túl sok turistát fogadni és ellátni, hanem inkább a barátságos, kezelhető léptékű forgalom híve, ezért nem mennyiségi, hanem minőségi fejlesztéseket tűztek maguk elé.

A szolgáltatások színvonalának emelése minden magánbefektető partner érdeke, ezért az igényes, fizetőképes kereslet elvárásainak kielégítésére törekszenek. Az ingatlan árak és bérlakások díjai egyre emelkednek, mert a közeli Komáromban és Tatabányán működő cégek vezetői és alkalmazottai inkább a kedvező földrajzi adottságokkal rendelkező Tatán keresnek lakást. A lakosság egy része viszont az említett városokba jár dolgozni.

A nagy turisztikai rendezvények természetesen továbbra is vonzzák a messze tájakról érkező turistákat is, ilyen a Tatai Patara-hagyományőrző fesztivál májusban, a Víz-Zene-Virág Családi Fesztivál júniusban, a Neszmélyi borfesztivál augusztusban, illetve a várost végleges helyszínül választó SVÉT szeptemberben, vagy a Vadlúd Sokadalom novemberben.

Azonban e népszerű fesztiválok kezdik kinőni az eddigi helyszíneket, pl. az Öreg-tó környékét, ezért elindították a „Tata szíve” programot, mely országos turisztikai attrakcióként „áttelepíti” a vendégeket és a gasztronómia iránt érdeklődő közönséget a tópartról a város más részére, tehermentesítve ezzel a történelmi városmagot.

A tudatos városfejlesztés tavaly Hild-díjat eredményezett a városnak.

Az önkormányzat képviselő testülete mellett működő TDM szervezet, valamint a Tata és Környéke Turisztikai Egyesület sokat segítenek a város vezetésének a kitűzött célok elérésében, tudtuk meg Magyarics Gábor ügyvezetőtől.

 

Tata gasztronómiai fellegvárai

A turisztikai látnivalók után a gasztronómiai élmények következtek, azaz egy-egy rövid látogatás a Gottwald Étteremben és Hotelben, valamint a Platán Étterem és Udvarházban.

 

 

 

A Gottwaldban a tulajdonos, Gottwald Zoltán így mutatja be az étterem és hotel komplexumot: „Apu, a vendéglős szakember 30 éve alapította a családi vállalkozást. Kezdetben a család minden tagja részt vett munkában, a mama, keresztmama, nagynéni együtt sütötték a rétest, anyu vezette a szakácsokat és a kávézót, apu üzletvezető, anyu öccse a teremfőnök, nővére a housekeeping vezető, a másik testvér a gondnok, kertész, mi, az öcsémmel suli után beálltunk a platzra. Nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat ezért!  Amiben ma mások vagyunk a többi szállodától, étteremtől, hogy itt a vendég egy családi miliőbe érkezik. Öcsém 5 fős csapatával most épp szivart pöfékelve vágja a sövényt, mossa a teraszt, szépíti a kertet, hogy a Húsvéti ünnepekre csodálatos környezetben fogadhassuk vendégeinket. Nálunk nem szabad a sztenderdeket várni, itt a jó ételek és a vendégszeretet az első. Az étlapunk, mivel sok helyi törzsvendégünk van, hetente új ajánlattal frissül. A kínálatunkban a farmunkról származó húsokból készült ételeket, vegetáriánus fogásokat és kiváló desszerteket talál a vendég „

 

 

 Az elegáns étteremben jól esett a rosé kacsamell paprikamártással és lángostallérokkal, utána megkóstoltuk a Neszmélyi Borvidéken termett szőlőből készült, saját márkájú Gottwald Irsai Olivér fehérbort.

        

 

Tata legkedveltebb turistaútvonalán, páratlan természeti környezetben, a vár és az Esterházy-kastély között, az Öreg-tó partján fekszik a Platán Bisztró és Udvarház, a névadó 232 éves platánfa árnyékában, valamint a Platán Gourmet Étterem. A Bisztró, a Gourmet Étterem és az Udvarház együttese a hazai vendéglátás legfelsőbb foka! Ezzel nem mondok újat, hiszen nagyon sok fórumon tették közzé 2022-ben a hírt, hogy kétszeres Michelin csillagot kapott a Platán.

 

 

A 20. század közepéig a grófi család tulajdonában álló épületek falai között egykor számos uralkodó megfordult, mint például Ferenc József és Sisi, és olyan történelmi jelentőségű események színhelye volt, mint a schönbrunni béke aláírása. A Platán létesítményei, melyek a kastély és a vár között helyezkednek el, a grófi család személyzetének adtak otthont.

 

 

A Bisztróban találkozunk Varga Viviennel a Platán general managerével. A fiatal hölgy bemutatta a Bisztrót és az utcaszint alatti Gourmet Éttermet „a vendégnek azt kell éreznie, hogy nálunk minden róla szól” - szlogenük idézésével.

-Filozófiánk, hogy a látvány, az illat, és az ízek kölcsönhatása minden alkalommal megismételhetetlen élményt adjon vendégeink számára. Éttermünk egyedülálló adottságai, a páratlan természeti és történelmi környezet még különlegesebbé teszik e gasztronómiai utazást. Saját cukrászattal és fagylaltműhellyel rendelkezünk, a helyben készült sütemények választéka kellemes hangulatú cukrászdává is varázsolja a Platán Bisztrót – tette hozzá.

 

 

A Bisztróból egy csigalépcső vezet le az étterembe. A pazar enteriőr alkotója, Varró Zoltán olyan hangulatos színvilágot és berendezést álmodott ide, ahonnan nehéz elszakadni. Pedig érdemes visszalépegetni a lépcsőn és kinézni az Udvarház szobái előtt, mert ilyen páratlan látványban kevés helyen van része a vendégnek. Előttünk az Öreg-tóból érkező patak, a tatai várfal és alatta, a gondozott füves plázson a Mirror Spa. 

 

  

  

  

 

A 13 éve megnyitott komplexumban és különösen a fine dining étteremben 2 hónappal előbb kell helyet foglalni!

 

…és ami még belefér a kirándulásba

A Fényes Tanösvény, amely az ország egyik leglátványosabb tanösvénye. A karsztforrások és láperdők egy különleges világot hoztak létre itt, amelyet a másfél kilométeres cölöpsétányon elhelyezett 18 információs pont mutat be. Az élmény garantált, szemünk láttára zajlik az élet: teknősökkel, békákkal, vízimadarakkal és hódokkal is találkozhatunk.

 Az egyedi hangulatú, úszó láperdei útvonal pallókon, festői hidakon vezet, a vízből kikandikáló égerfák között, de körülnézhetünk a kilátóból, vagy csónakon is megcsodálhatjuk a különleges környezetet.

Tatára nem elég csak egy napra látogatni, a következő kiránduláson még keressük fel az angolparkot, a nyárilak és a kincsesház kiállításait, a geológuskertet, a néhány kilométer távolságban lévő arborétumot és ökofalut is.

 

 

2023-03-29« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk