Kalandvágyból az idegenlégió, elhivatottságból a Pátyi Pincesor

Kalandvágyból az idegenlégió, elhivatottságból a Pátyi Pincesor

Kalandvágyból az idegenlégió, elhivatottságból a Pátyi Pincesor

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Egy fiatal borász a pályája elején

Tavaly ősszel alkalmunk volt meglátogatni a Pest Vármegyei települést, Pátyot, ahol keresztmetszetet kaptunk a 8000 fős község turisztikai érdekességeiből. A történelmi emlékek, építmények, látnivalók, kirándulási lehetőségek, mellett igen rangos helye van a Pátyi Pincesornak.

  

 

Az Etyek-Budai borvidéken járunk

A Zsámbéki-medencében, Biatorbágy és Páty között az első látnivaló a Sasfészek-tó tanösvény. A hely érdekessége, hogy ez a gyorsforgalmú utakkal és ipari parkokkal övezett parányi tó még ilyen előnytelen körülmények között is képes volt fennmaradni.

  

 

A falu hangulatos központi terén áll a település fehér falú református temploma a 17. század eleje óta, amikor a helyi gyülekezet új templom építését határozta el. Az egyszerű, későbarokk templom monumentalitásával ma is meghatározza a faluképet.

  

 

Meglátogathatjuk a felújításra váró Splény-Várady kastélyt, a Közösségi Házban Vilma néni ízes idegenvezetésének lehetünk részesei, a Hagyományok Házában pedig bekapcsolódhatunk egy gasztronómiai rendezvénybe, de nem utolsó sorban Páty leghíresebb régióját, a Pincehegyet és ott a borászokat és vendéglátósokat kereshetjük fel.

  

 

Pátyon a fiatalok keltik új életre a pincesort

A Zsámbéki-medence egyik legegységesebben megmaradt pincesorán vagyunk, Pátyon, ahol 284 pince rejtőzik a lombos fák árnyékában, csendes, békés környezetben a Pincehegynek nevezett domboldalon, ahol a pincék egymás alatt több sorban helyezkednek el. Ezek közül 50-60 üzemel és 15-20 vendégeket is fogad.

A pincék nagy része az 1800-as években épült, erről tanúskodnak a kapuk fölött kőbe vésett évszámok. Igényesség és ízlés tükröződik ezekről az építményekről, többségük rendezett állapotú, sőt több esetben már elkezdték a pincék újjáépítését is. Egyre többen térnek vissza a régi hagyományokhoz és foglalkoznak újra szőlőtermesztéssel, szőlő vásárlással és borkészítéssel.

 

 

Az itt élők és a turisták számára a Pincehegy azt a nyugodt, kellemes környezetet biztosítja, ahová a mindennapi gondok elől elhúzódhatnak. A pincék elé helyezett padok, asztalok, kerti kemencék köré baráti társaságok gyűlnek össze egy kis borozgatásra, beszélgetésre, mulatozásra az erdőszerű, ligetes területen hársfák, diófák, japánakácok között.

 

 

Sétánk közben bepillanthatunk egy tradicionális pátyi borászcsalád leszármazottjához, egy másikban a közgazdász végzettségű cukrásszal és a szakács férjével találkozhatunk, vagy a gyümölcsborokat kínáló, többgenerációs hobbi borászokkal és a bográcsból pörköltöt kínáló vendéglátóssal is ismerkedhetünk.

Mi egy április eleji, kellemes tavaszi napon a Kemenes Pincébe térünk be, ahol a tulajdonos, Kemenes Edith és a pince házigazdája, üzemeltetője Garádi Áron fogad bennünket a napsütötte teraszon.

 

 

Egy fiatal borász színre lép

A pince „névjegye” a boltíves bejárat feletti kőtáblán olvasható: Cigány Pál építtette 1806. Nem létezik ettől hitelesebb születési anyakönyvi kivonat, mint századok óta megőrzötten, így kőbe vésve, azonban az új időket egy gránit tábla jelzi: Kemenes Pince.

 

 

Editet és Áront egy véletlen találkozás sodorta egymáshoz, kialakult egy kölcsönös szimpátia és elkezdődött a közös jövő építésének tervezése. Egy mára óriás birodalom, a Kemenes cukrászda-gasztronómiai hálózat tulajdonosának sok éves üzleti tapasztalata és a borász ifjonti lelkesedése, szaktudása összekapcsolódtak, és immár második éve együtt dolgoznak a pince új imázsának kialakításában.

Áron ez idő tájt az életcéljának tekinti a pincét és a borait megismertetni a közönséggel, de menjünk csak szépen sorba!

A 29 éves jóvágású fiatalember -aki ma az Etyeki Kúria Kft. borász csapatának a tagja - első ismerkedése a szőlőtőkékkel Zánkán volt, ahol a szülei hobbiként művelték a kis szőlőültetvényüket és készítették a boraikat. Áron az érettségi után úgy érezte eljött a nagy kaland ideje: az idegenlégióban próbálta ki tűrő- és állóképességét, és nem Rejtő Jenő idegenlégiós regényeinek helyszínére, Afrikába, hanem Franciaországba jelentkezett alapkiképzésre. (majd egyszer Áron is megírja a maga idegenlégiós történetét…)

 

 

Hazatérve elvégezte a Közszolgálati Egyetemet, és bár katonatiszt akart lenni, de nem távolodott el a borok világától, borkóstolókra járt és ott kíváncsian figyelt, emellett végérvényesen beszippantotta a pincék hangulata. Mivel erősödött benne az elhivatottság a szakma iránt, beiratkozott a Soós István Borászati Szakiskola felnőttképzésére, ahol borász képesítést szerzett.

 

 

Immáron hivatalossá vált szakmájában sem maradt kaland és tapasztalat szerzés nélkül, Ausztráliában dolgozott négy hónapot egy borászatban, mely időszakot újdonsült feleségével egy nászúton zártak.

A tehetséges, aktív fiatal borász, aki több műfajban is megmérte magát, lassan kezd szakmailag megállapodni. Borász tanulmányainak folytatása mellett bérbe vette a Kemenes Pincét, elhatározta, hogy kisüzemi bortermelőként önálló útra lép, és az alapoktól munkába kezd a Pátyi Pincesoron.

  

 

Hamarosan megszületik a Kemenes bor

A nulla pont 2024 január, amikor már alakul Áron elképzelései erre az évre. A következő Pátyi Pincenapokra (június 14-16) és Pincehegyi Nyitogató alkalmakra Áron még az Etyeki Kúria boraival várja a Kemenes Pince vendégeit.

  

 

A Pátyi Pincenapokon benépesül az országosan is egyedülálló Pincehegy, életre kelnek a többszáz éves pincék és festői szépségükkel újra és újra elvarázsolják az idelátogató vendégeket. Ilyenkor a túrázók, kirándulók előtt kitárulnak a pincék kapui, a helyi borászok borkóstolókkal, programokkal, finom ételekkel várják a vendégeket. A természetjárás és a boros programok mellett a helytörténeti gyűjtemény, valamint sokszínű kulturális események is várják az érdeklődőket.

  

 

Garádi Áron tervei viszont már a következő évet célozzák meg, amikor is saját címkés palackokkal, minőségi, kistermelői, kézműves borokkal kívánja várni a vendégeit. Ősszel bio-szőlőt vásárol majd egy kiváló termőterületről, a Kemenes Pincében szakszerűen feldolgozza, palackozza, és kétféle címkével árusítja. 4-500 palack a Kemenes cukrászda franchise-hálózatának tíz üzletében talál vevőre, a többit maga értékesíti.

 

 

A felesége értékesítői tudásával erősíti a csapatot; online felületeken való jelenlétet és vendéglátást nagyobbrészt ő menedzseli. A többi pincével együtt a közösségi médiában is megjelenítenek felhívásokat, mellyel a minden hónap második szombatján megrendezett Pátyi Pincehegyi Nyitogatót népszerűsítik.

 

 

Az esemény a helyiek és a turisták kedvelt időtöltése, ilyenkor Garádiék is sok vendéget várnak. Nemcsak bort kóstoltatnak és árulnak majd, hanem a gasztronómia felé merészkedve rokonuk házi vágású füstölt áruival, borkorcsolyákkal, terv szerint a családi termelőtől érkező bivaly- és kecskesajttal, és nem utolsó sorban a Kemenes Cukrászat süteményeivel készülnek a Pincesoron a berobbanásra és térnyerésre.

 

2024-04-09« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk