A Gödöllőn az egyetemisták ide járnak ebédelni és este hamburgerezni

A Gödöllőn az egyetemisták ide járnak ebédelni és este hamburgerezni

A Gödöllőn az egyetemisták ide járnak ebédelni és este hamburgerezni

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A hely neve Campus Bisztró, fúziós konyhája tavaly szeptemberben indult.

 

Bánfi Annát, a tulajdonost már megismertük Bér községben néhány éve, aki férjével, Bánfi Ferenccel együtt üzemeltették a szépséges nógrádi dombok természeti környezetében a Malom-Udvar Étterem és Vendégházak komplexumot. A vendéglátóhely jelenleg csökkentett szolgáltatással működik, a szobák ugyan folyamatosan megtelnek vadászokkal, turistákkal, de a hangsúlyt a házaspár Gödöllőre helyezte át.

A vékony, feketehajú Anna, a tulajdonos-séf a Fülöp-szigeten született és a szerelem hozta őt Magyarországra, majd egy béri időszak után kalandos története az egyetemi étkezde fúziós konyhájának jegyében folytatódik. A mosolygós, csillogó szemű hölgy szeretettel mesél szülőhazája gasztronómiájáról:

 

 

A fúziós konyha különböző étkezési kultúrák konyhaművészetét, a klasszikus regionális és nemzeti konyhák technológiai eljárásainak és alapanyagainak ötvözeteként megalkotott új ételkreációkat jelenti. Különböző földrajzi régiók specifikus alapanyagait, fűszereit keverve új harmonikus íz és esztétikai hatású ételeket alkot.

A fúziós konyha elnevezést a New York Times-ban 1985-ben megjelent cikkben használták először.

Az ázsiai fúziós konyha kifejezés ma már számunkra teljesen elfogadott és érthető, mióta néhány évtizede betört hozzánk is az édes-savanyú, gyömbéres, csilis, szójaszószos, kókuszos ételek sokasága a távoli kontinensről. Ázsia közel ötven országában a világ legsűrűbben élő lakosságát találjuk, meglehetősen tagolt földrajzi egységekben, így természetes, hogy az indiai, kínai, bangladesi, fülöp-szigeteki, japán, koreai, jávai ételek alapanyaga is a helyi adottságoknak megfelelően más és más. A termőföld, az éghajlat, a növény-és állattenyésztési kultúra, a gasztronómiai hagyományok is másféle ételeket hoztak létre. No, meg az emberek az otthonaikban és a séfek az éttermekben olyan fogásokat alkottak- sokszor a muszájból, de sokszor a kreativitásból- amelynek némelyike világhírre tett szert.

Gondoljunk csak a kínai pekingi kacsára, vagy a százéves tojásra, de itt van a Fülöp-szigetekről a lila fagyi, ami lila színű édesburgonyával, az ube-val színezett, a calamansi, amit citromként használnak és a balut penoy főtt kacsatojás.

A Fülöp-szigetek szigetállam Délkelet-Ázsiában, 7641 szigetet foglal magába, ebből nagyjából 800 lakott - folytatja Anna: Ha a Fülöp-szigeteken jársz, az egyik dolog, amit meg kell tenned, hogy megismered a hagyományos ételek gazdag és változatos ízeit. A spanyol, indiai, kínai és maláj királyságok konyhája által befolyásolt Fülöp-szigeteki ételek sorát mindenképpen meg kell kóstolnod a helyszínen, ha kiváló kulináris élvezetekre vágysz.

Addig, amíg eljutunk a szigetekre, válasszunk valamit a Campus Bisztró étlapjáról. A négyféle, három fogásos ételösszeállítás közül Anna a mungóbablevest és a csirke adobot ajánlotta nekünk, mert ezek az autentikus fogások.

 

 

A mungóbab felhasználása ugyanolyan sokrétű, mint a hagyományos babé: egészséges egytálételek, főzelékék, saláták, pástétomok kedvelt alapanyaga. Készíthetünk belőle kását, színesítheti a reggeli ételeinket, és levesnek is kiváló. A filippínó főételek listája nem kezdődhet a híres adobo nélkül, amely jellegzetes Fülöp-szigeteki nemzeti húsétel, szójaszószban és ecetben párolt sertés- vagy csirkehúsból, rengeteg fekete borssal és zúzott fokhagymával. Ez az ízletes étel, az adobo a lehető legfinomabb fogás, egyike azon kevés ételnek a Fülöp-szigeteken, amely helyi eredetű, és csak később kapta a spanyol nevet. Minden családnak megvan a maga saját receptje az adobo elkészítésére, mert a szójaszósz, a gyömbér, kókusz-ecet, a citromnád, vagyis a fűszerezés használata tesz egyedivé minden tányért. Csak sima rizs illik hozzá.

Az egyetemi hallgatók igényeinek teret engedve a Campus Bisztró tavasszal teraszt nyitott, ahol az esti beszélgetések mellett a diákok hamburgert és tortillás csirkét fogyaszthatnak és koktélozhatnak, szigorúan este 10 óráig. 

 

 

A gödöllői étterem Bánfi Anna sokféle kezdeményezése közül csak az egyik, mert meghívásoknak tesz eleget kastélyokban tartott rendezvényekre, ahol a Fülöp-szigeteki munkatársaival főz, a Rotary Clubban tart előadást az integrációról és a hazája kultúrájáról, valamint rendszeres résztvevője gourmet fesztiváloknak. Megtudtuk, hogy Magyarországon kb. 5000 Fülöp-szigeteki ember él, működik egy facebook csoportjuk, itt kommunikálnak egymással.

És még egy érdekesség: megjelent Anna férje, Bánfi Ferenc önéletrajzi könyve: Egy tábornok titkos élete címmel, melyben fény derül nemcsak Annával való romantikus találkozásáról, hanem a rendőrség titkos aktáiról is.

 

 

Akinek felkeltette az érdeklődését a Campus Bisztró fúziós konyhája, azok számára ajánlják a május 20-21-én tartott svédasztalos hétvégét, kifejezetten Fülöp-szigeteki levesekkel, főételekkel, köretekkel és desszertekkel.

 

2023-05-16« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk